• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Komoda czy kredens w jadalni?

Jednym z ważniejszych miejsc w domu jest jadalnia, a stół to często centrum życia rodzinnego.

Jak zaprojektować wystrój jadalni? Nie ma uniwersalnego przepisu, bo trzeba wziąć pod uwagę np. to jak duża przestrzeń jest do zaaranżowania, jaki styl mebli lubią domownicy lub jaki charakter ma mieć to wnętrze?

Dziś podpowiadamy, jakie zalety mają komody i kredensy.

Czego potrzebujemy w jadalni?

Szuflady

Wybierając komodę lub kredens do salonu, warto wybrać taki model, który posiada kilka szuflad. Jest to ważne, ponieważ można w nich wygodnie przechowywać sztućce, obrusy i serwetki oraz artykuły dekoracyjne.  Dobrym pomysłem jest dobranie odpowiedniego do wymiaru szuflady ogranizera na sztućce. W szufladach można także przechowywać część porcelanowej zastawy np. talerze.

Szafki

W jadalni potrzebne jest miejsce do przechowywania zastawy stołowej – talerzy, wazy, mis i salaterek. Najlepszym rozwiązaniem są szafki, w których zmieszczą się wszystkie, nawet niestandardowe wymiarowo, elementy porcelany.

W zależności od indywidualnych upodobań domowników, można wybrać pełne lub przeszklone drzwi. Przeszklone drzwi dają wrażenie lekkości mebla, zaś pełne drzwi pozwalają ukryć całą zawartość przed spojrzeniami gości.

Przeszklone witryny

Dużym powodzeniem cieszą się meble z przeszklonymi witrynami, które pozwalają wyeksponować np. kolekcję porcelanowych filiżanek. Takie rozwiązanie pozwala chronić zawartość np. przed kurzem, a także ciekawskimi rączkami małych dzieci.

 

Zalety komody

Komody cieszą się ogromną popularnością i często pojawiają się jadalniach. Jest to mebel, który może zawierać w sobie wszystkie niezbędne cechy, które wyżej wymieniliśmy. Można wybrać model tylko z szufladami lub taki, który ma zarówno szuflady jak i szafki. Na ostateczną decyzję będą miały wpływ główne funkcjonalność oraz strona wizualna czyli to, w jakim stylu będzie urządzona jadalnia.

Komoda jest meblem, które ze względu na swoje niezbyt duże wymiary, można w łatwy sposób przestawić w inne miejsce, zmieniając aranżację wnętrza. Kolejny plus to możliwość ustawienia na komodzie dekoracji np. wazonu z kwiatami, świec lub ramek ze zdjęciami, a zawieszenie nad komodą podłużnego lustra pozwoli uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza.

 

Zalety kredensu

Kredens to, według encyklopedycznego opisu, mebel przeznaczony do przechowywania naczyń oraz innych elementów wyposażenia stołowego. Czyli można powiedzieć, że jest to mebel dedykowany do jadalni i warto wykorzystać możliwości i zalety, jakie ma do zaoferowania.

Większość kredensów jest podzielona na dwie lub trzy części. Dolny segment to miejsce przechowywania najcięższych naczyń – kompletu talerzy, wazy itp.  Górna część często ma przeszklone drzwi i doskonale prezentują się w niej filiżanki, kieliszki, dzbanki. W niektórych modelach można wyznaczyć jeszcze jedną strefę – którą tworzą otwarte półki lub dodatkowa powierzchnia blatu.