• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Mała łazienka - jak ją urządzić?

Jak urządzić małą łazienkę?

Do posiadania małej łazienki jest przyzwyczajony każdy, kto mieszkał choć przez jakiś czas w standardowym bloku. Mała przestrzeń, często nielogicznie usytuowane rury wodociągowe czy problem z uzyskaniem komfortu przy korzystaniu ze sprzętów to tylko niektóre problemy, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć. Jest jednak i dobra wiadomość: aranżacja małej łazienki może być udana, jeśli odpowiednio ją przemyślimy!
Zanim zdecydujemy się na kupno sprzętów i mebli łazienkowych, powinniśmy przeanalizować budowę pomieszczenia i jej wszystkie cechy. To pozwoli uzyskać logiczny, czytelny plan remontu, którego nie trzeba będzie naprędce zmieniać. A więc - zaczynajmy!

Przede wszystkim - z myślą o przestrzeni, ale i komforcie codziennego korzystania czy utrzymania czystości. O wiele wygodniej będzie myć podłogę w małej łazience, gdy wybierzemy meble i sanitariaty wiszące. Dzięki temu możemy zmyć płytki tak naprawdę jednym ruchem, bez niepotrzebnego schylania się i wchodzenia w niewygodne kąty. Przy małej przestrzeni maksymalne zagospodarowanie ścian jest w zasadzie niezbędne, aby zmieścić np. prysznic, umywalkę z szafką, sedes, ale również szafki, w których możemy schować pralkę, kosz na brudną bieliznę czy wszystkie potrzebne szafki i półki.
Prócz tego musimy mieć na uwadze fakt, że część sprzętów będzie wymagała dodatkowej przestrzeni z przodu. Mowa przede wszystkim o miejscu przed wanną albo prysznicem, niezbędnym do wyjścia po kąpieli. Istotne jest też miejsce przed umywalką, zapewniające nam swobodny dostęp do niej. Nie należy zapominać o przestrzeni przed sedesem, bo bez niej korzystanie z niego będzie znacznie utrudnione i o wiele mniej komfortowe. Z zasady mała łazienka zmusza nas automatycznie do korzystania z niej w pojedynkę, dlatego nie jest problemem, gdy te wolne miejsca po prostu są wspólne dla kilku sprzętów.

Nowoczesne meble do małej...

Nowoczesne meble do małej łazienki

Nowoczesne meble do małej...

Nowoczesne meble do małej łazienki

Nowoczesne meble łazienkowe do...

Nowoczesne meble łazienkowe do małych wnętrz

Inspirujące logowania do małej...

Inspirujące logowania do małej łazienki

 

Mała łazienka w bloku - o czym pamiętać?

To rozróżnienie jest istotne, bo - wbrew pozorom - małe łazienki zdarzają się również w zabudowie jednorodzinnej czy szeregowej. Niemniej to mała łazienka w bloku sprawia najwięcej problemów w aranżacji, bo często umieszczona jest w taki sposób, że nie posiada żadnego okna. To sprawia, że wymaga dodatkowego przemyślenia systemu wentylacji, który usuwałby ryzyko powstawania grzybów i pleśni w trudno dostępnych miejscach.
To jednak nie wszystko - prawdziwą zmorą są tak naprawdę rury, które często puszczone są dokładnie tak, jak nie trzeba. W takim przypadku mamy do wyboru albo to, aby aranżacja małej łazienki była dostosowana dokładnie do rozkładu rur, albo zrobienie generalnego remontu w całym pomieszczeniu. Ta druga opcja może być kosztowniejsza, ale z drugiej strony w starszym budownictwie zagwarantuje również wymianę rur wodociągowych często sprzed kilkunastu lat. To poprawi jakość wody, a co za tym idzie - również przedłuży działanie sprzętów, na przykład pralki.

Funkcjonalne meble do małej...

Funkcjonalne meble do małej łazienki

Funkcjonalne meble do małej...

Funkcjonalne meble do małej łazienki

 

Mała łazienka - z prysznicem czy wanną?

Ten dylemat spędza sen z powiek wielu osobom, bo w zasadzie wanna wydaje się wygodniejsza dla osób, które lubią od czasu do czasu dłuższe kąpiele, ale prysznic jest bardziej ekonomiczny i szybszy. Jeśli jest taka możliwość, to dobrym pomysłem będzie połączenie obu tych rozwiązań, na przykład poprzez zainwestowanie w niewielką wannę z dodatkową przestrzenią zabudowaną ruchomą osłoną. W ten sposób możemy zarówno wziąć kąpiel, jak również szybki prysznic na co dzień - bez zachlapywania wodą całej łazienki.
Na ogół jednak o wiele łatwiej małe łazienki znoszą obecność prysznica aniżeli wanny. Jeśli mamy do dyspozycji np. wnękę, możemy zrezygnować z kabiny prysznicowej i zabudować ją prysznicem z odpływem w podłodze. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w tych domach, w których mieszka osoba niepełnosprawna albo z ograniczoną sprawnością fizyczną. Z drugiej strony, gdy stawiamy na kabinę i mamy np. małe dzieci, dobrym wyjściem będzie inwestycja w wysoki brodzik. Pozwoli on kąpać młodsze pociechy na siedząco jak w mini-wannie, a starsze chętnie skorzystają z dostępnego w takich brodzikach siedziska.