• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja jadalni w stylu japońskim

Prostota przede wszystkim

Styl japoński kojarzy nam się przede wszystkim z minimalizmem, harmonią, estetyką oraz czystością. Tak urządzone wnętrze może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, dzięki czemu spożywanie posiłków będzie przyjemnością.

Jeżeli zamarzy nam się jadalnia w stylu orientalnym, przede wszystkim musimy pamiętać  o tym, by postawić na prostotę. W pomieszczeniu powinny dominować geometryczne kształty, niskie meble. Dobrym pomysłem będzie zakup niskiej drewnianej ławy bądź stołu na krótkich nogach.

Jakie krzesła?

Najwięksi fani Dalekiego Wschodu zamiast krzeseł mogą przy ławie umieścić poduszki bądź bambusowe maty. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do tego rozwiązania, będziemy musieli dobrać odpowiedniej wysokości krzesła, nie gryzące się pod względem stylu ze stołem, przy którym będą stały. Tutaj też musimy postawić na minimalizm. Niskie, oszczędne w zdobnictwie siedzenia doskonale zastąpią poduszki, które nie każdemu przypadną do gustu.

Drewno? Naturalnie!

Oczywiście nie liczy się jedynie kształt i wymiary mebla. Równie istotne jest to, z jakiego materiału jest on zrobiony. Najlepiej zdecydować się na sprzęty wykonane z drewna. Zresztą we wnętrzu urządzonym w orientalnym stylu ogólnie królować mają naturalne materiały takie jak drewno, tkaniny, papier czy kamień oraz żywe rośliny. Nie ma tam miejsca dla tworzyw sztucznych czy bogato zdobionych metalowych akcentów.

Japońskie meble do jadalni

Japońskie meble do jadalni

Japońskie meble do jadalni

Japońskie meble do jadalni

 

Japońska paleta barw

Kolory, które dominują w tak urządzonych jadalniach to przede wszystkim czerń, biel, brąz, czerwień oraz fiolet. Dobór barw trzeba jednak dobrze przemyśleć. Najlepiej zdecydować się jeden wyraźny akcent kolorystyczny. Jeżeli zastosujemy wszystkie zalecane kolory na raz, zamiast tak oczekiwanej przez nas harmonii i równowagi, otrzymamy uczucie chaosu, a nadmiar kolorów będzie nas zewsząd przytłaczał.

Dekoracje

Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, koniecznie umieśćmy w widocznym miejscu miniaturowe drzewko bonsai albo nawet wydającą przyjemny dla ucha odgłos domową fontannę. Na suficie pięknie będzie prezentował się żyrandol przypominający swoim kształtem lampion.

Japońskie nawiązania

W przypadku, gdy nie chcemy urządzać w tym stylu całego wnętrza, a zależy nam po prostu na dodaniu kilku orientalnych akcentów, możemy poprzestać jedynie na nawiązującej do Dalekiego Wschodu zastawie stołowej, zaparzacza do herbaty czy wspomnianym wyżej drzewku bonsai lub żyrandolu.

Przyjęcie w w stylu japońskim

Tak urządzona jadalnia aż prosi się o zorganizowanie od czasu do czasu przyjęcia w stylu japońskim, podczas którego na stole królować będą orientalne potrawy. Uraczmy naszych gości daniami z ryżem, sushi i oczywiście sake, czyli alkoholem produkowanym z ryżu. Jadalnia w stylu orientalnym z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią oryginalność, prostotę oraz niekonwencjonalną stylistykę.