• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Blaty kuchenne - czym kierować się, dokonując wyboru?

Blaty kuchenne - pozornie, ten wybór wydaje się być najłatwiejszym, przed którym staje każdy, kto urządza lub remontuje kuchnie. Ot, wybieramy kolor i fakturę, zamawiamy odpowiedni rozmiar i już. W rzeczywistości, ta kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które warunkują nie tylko trwałość blatu, ale i wygodę użytkowania.
Blat kuchenny to element roboczy, który każdego dnia mierzy się z wieloma niesprzyjającymi mu czynnikami. Wilgoć, wysokie temperatury, środki chemiczne - to tylko kilka przykładów, a nie należy zapominać, że w toku kuchennych prac, bardzo łatwo o zarysowanie jego powierzchni i nie mamy na myśli wyłącznie płytkich, widocznych wyłącznie pod światło uszkodzeń. Wybór materiału, z którego blat zostanie wykonany, jest zatem kwestią niezwykle istotną, o ile nie kluczową. Nie można jednak zapominać o estetyce. Blaty kuchenne nie powinny zaburzać ogólnej koncepcji stylistycznej pomieszczenia, więc wybór koloru i faktury to także bardzo ważna sprawa.
 

Jaki blat do kuchni - kolorystyka i wzór

W kwestii kolorystyki, najczęstszym wyborem jest barwa kontrastująca z meblami. To dobry wybór, który dodaje pomieszczeniu nieco dynamiki. Ujednolicenie kolorystyki szafek i blatów skutkuje natomiast przytłaczającym efektem ciężkości, masywności i monotonii.
Z białymi meblami najlepiej komponują się blaty w kolorze io fakturze naturalnego drewna. Taka kompozycja wprowadza do kuchni sporo ciepła i przytulności. Wbrew obiegowym opiniom, nie należy bać się czerni. Blaty kuchenne, utrzymane w takiej kolorystyce, nie zaciemnią pomieszczenia. Będą za to odbijać wpadające do kuchni światło, dając bardzo ciekawy efekt.
W kwestii wzornictwa, najczęstszym wyborem są naturalne wzory - kamień i drewno. Można zdecydować się na coś bardziej ekstrawaganckiego, ale pamiętaj - im więcej wzorów na blacie, tym łatwiej o wizualne wrażenie nieporządku.

 

Z czego blat kuchenny? To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać

Znacznie ważniejszy od kolorystyki i wzornictwa jest wybór materiału, z którego blat kuchenny będzie wykonany. Poza własnymi preferencjami, pod uwagę należy też wziąć kwotę, którą zamierzamy przeznaczyć na ten element wyposażenia.
Spośród opcji, które można polecić z czystym sumieniem, najtańszą są blaty kuchenne laminowane, czyli wykonane z postformingu. W tym przypadku, podstawą konstrukcji jest płyta wiórowa, oklejona laminatem. Taka konstrukcja wykazuje dużą wytrzymałość na uszkodzenia i odporność na odkształcenia, a sam laminat jest dość odporny na ścieranie, przebarwienia i na zarysowania. Należy też podkreślić, że tego typu blaty charakteryzują się minimalną liczbą połączeń. Dzięki temu, ryzyko zawilgocenia płyty jest minimalne. Niska cena takiego rozwiązania sprawia, że blat można dość tanio wymienić, odmładzając w ten sposób kuchnię.
Droższym rozwiązaniem są blaty z drewna. Obecnie coraz rzadziej spotykane są konstrukcje jednolite. Producenci stawiają raczej na blaty klejone. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązanie jest znacznie mniej podatne na pękanie i wypaczanie. Drewniane blaty prezentują się doskonale, jednak warto pamiętać, że aby przez cały okres użytkowania mogły cieszyć swoją urodą, od czasu do czasu trzeba zafundować im kurację odmładzającą. Przeszlifowanie powierzchni drobnym papierem ściernym wystarczy, żeby przywrócić drewnu blask. Pamiętaj, że w tym przypadku bardzo ważny jest sposób impregnacji. Użyta do zabezpieczenia drewna substancja, musi mieć atest spożywczy, to bardzo ważne.
Bardzo ciekawą opcją są blaty wykonane z naturalnego kamienia. Opcji jest wiele, ale najlepszym wyborem jest zwarty granit - bardzo twardy i charakteryzujący się wyjątkow niską nasiąkliwością. Poza wrażeniami estetycznymi, które zasługują na najwyższą ocenę, podkreślenia wymaga wytrzymałość takiego rozwiązania - kamienne blaty posłużą przez długie lata. Należy jednak podkreślić, że naturalny kamień wymaga zasobnego portfela - w tym przypadku, cena z całą pewnością nie będzie niska.