• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak zrobić blaty na wymiar?

Duże powierzchnie mebli, takie jak blaty, nadają często ogólny charakter domowej kuchni lub też innemu pomieszczeniu, w jakim zostały zastosowane – na przykład jako blat łazienkowy, biurkowy, sklepowa lada czy barek w lokalnej kawiarence. To dlatego estetyka ich wykonania, materiał a także ich kształt ma duże znaczenie dla każdej z aranżacji, w jakiej zostały użyte.

Blaty na wymiar – czy tylko z nowymi meblami?

Jako producent mebli na wymiar, oferujemy swoim klientom zindywidualizowaną usługę wykonania nie tylko kuchennych mebli, szaf czy szafek RTV, ale również samych blatów, które dopasować można albo do nowych mebli, albo do tych już istniejących. W niniejszym poradniku pokażemy, jak krok po kroku zaprojektować przykładowy blat kuchenny. Wybraliśmy w tym celu blat o kształcie litery L, który jedną częścią będzie przykrywał rząd szafek ustawionych pod ścianą oraz drugą – szafki dzielące aneks kuchenny i duży pokój.

 

Konfigurator – co to jest i jak zacząć z nim pracę?

Do tego celu posłuży nam konfigurator, czyli narzędzie dedykowane do projektowania mebli na wymiar. Program, który przeznaczony jest do opracowania blatów różni się nieco od konfiguratorów brył mebli. Po pierwsze, z racji mniejszej ilości różnych funkcji mebla posiada mniej dostępnych opcji niż ma to miejsce na przykład przy projektowaniu szafy, a po drugie jest bogatszy w techniczne parametry, zwłaszcza wymiary. Nie oznacza to jednak, że jest skomplikowany w użytkowaniu, wręcz przeciwnie. Zresztą przekonamy się o tym tworząc nasz przykładowy poradnikowy blat kuchenny.

Przechodząc do projektowania, dla naszych potrzeb wybieramy blat w kolorze Świerku Sonnenberg oraz pozostawiamy domyślne obrzeże w kolorze blatu.

 

Długości, szerokości i grubości – wszystko musi zostać dokładnie wymierzone

Po ustaleniu, jakiego koloru będzie nasz blat, kolejnym etapem jest precyzyjne podanie czterech wymiarów: obydwu długości (A i C) oraz szerokości blatu (B i D). Długość A może wynosić od 90 cm do prawie 465 cm, natomiast długość C od 65 cm do 406 cm. Jeśli chodzi o szerokości, ich zakres wynosi od 30 cm do 92 cm. Grubość blatu nie podlega zmianom i wynosi 3,8 cm.

Dla naszych potrzeb przyjmujemy, że w części oddzielającej aneks od dużego pokoju potrzebujemy blat o szerokości 70 cm oraz długości 220 cm. Natomiast blat przykrywający szafki musi mieć długość 200 cm i szerokość 60 cm.

Ilustrujący nasze działania poniższy rysunek pokazuje, w jaki sposób konfigurator pomaga nam uniknąć pomyłek (podświetlane na kolorowo krawędzie czy miejsca, w które należy wprowadzić odpowiednie wymiary).

 

Obrzeża – ważne detale

Stosowana przez nas technologia umożliwia różne zakończenia cięć blatu – fabryczne zaoblenia o promieniu 3 mm, ścięcia (również zabezpieczone) i obrzeża. Wybór konkretnej opcji zależy oczywiście od preferencji użytkownika, jednak uwzględnić trzeba także możliwości techniczne. Wybór rodzaju obrzeża zależny jest od wybranych wymiarów. Podczas wyboru, konfigurator zasugeruje Ci, jakie obrzeże jest możliwe do wyboru przy wybranych wymiarach.

W przykładowym blacie istotne są obrzeża części oddzielającej aneks od pokoju oraz frontowe i boczne obrzeże części blatu nad szafkami zlokalizowanymi przy ścianie. Wybieramy obrzeże w kolorze blatu.

 

Łączenia blatów i narożniki

Istotne dla przyszłego użytkownika jest również to, jak blaty zostają ze sobą połączone. Oczywiście chodzi przede wszystkim o odpowiednią stronę, ale również o to, gdzie ma przebiegać łączenie. Również i te parametry można ustawić za pomocą konfiguratora.

Miejsce łączenia fachowo nazywa się zacięciem lewym lub prawym. Blaty są ze sobą oczywiście połączone za pomocą specjalnych łączników o długości 6,5 cm, 10 cm lub 15 cm. Co do zasady warto wybierać dłuższe łączniki, jednak może okazać się, że w pobliżu zacięcia zlokalizowany jest otwór w blacie (np. pod zlewozmywak) i stanie się jasne, że w danym przypadku koniecznie zastosować trzeba łączniki krótsze. Można również zdecydować się na łączniki z przekładnią, które również znajdują się w naszej ofercie – dzięki nim użytkownik ma możliwość większego zbliżenia otworów w blacie do miejsca zacięcia.

 

Kolejną ważną opcją są otwory – możemy za pomocą konfiguratora ustalić obszary potrzebnych w blacie otworów (nie tylko na zlewozmywak czy płytę, ale również na ewentualne gniazda elektryczne czy inne udogodnienia).

Dodatkową opcją jest możliwość dowolnego wycięcia narożników np. jego zaoblenie, ścięcie w linii prostej lub wycięcie dowolnego kształtu. Tak samo można zrobić z każdą krawędzią blatu, co przydatne jest, kiedy w wykonaniu prostego blatu przeszkadza nam nieregularna ściana.

 

W ten sposób, przechodząc kolejno przez poszczególne etapy projektowania blatu docieramy do szczęśliwego finału. Otrzymaliśmy blat kuchenny o oczekiwanych przez nas wymiarach. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na widoczny na drugim slajdzie dolny pasek, na którym za każdym razem kiedy wybierzemy jedną z dostępnych opcji, pojawia się cena naszego blatu aktualizowana po przejściu przez każdy kolejny etap konfiguratora.