• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak zrobić komody na wymiar?

Korzystając z konfiguratora na naszej stronie głównej, użytkownik może nie tylko zaprojektować dopasowaną do własnych wymagań kuchnię czy szafę ubraniową, ale również mniejsze meble, takie jak na przykład komody. Proces powstawania przykładowej komody pokażemy w niniejszym poradniku.

Po wybraniu ze strony głównej zakładki Na wymiar a z niej ikonki z podpisem Komody i szafki RTV, przechodzimy do opcji, z których wybieramy tę najbardziej adekwatną do naszych oczekiwań. Przyjmijmy dla potrzeb tego poradnika, że zaprojektujemy dwusegmentową komodę z szufladami i szafką.

Zanim przejdziemy do realizacji naszego projektu, pamiętaj, że klikając w szuflady czy drzwiczki, możesz zobaczyć jak komoda wygląda w środku. Ponadto przytrzymując lewy przycisk myszy meblu, możesz nim swobodnie obracać.

proces produkcji komody na wymiar

proces produkcji komody na wymiar

proces produkcji komody na wymiar

proces produkcji komody na wymiar

 

Płyty frontu i korpusu – wybór kierunku słojów dla oklein drewnopodobnych

Na początek wybierzmy płyty frontu oraz korpusu. Decydując się na okleinę, użytkownik ma do wyboru naprawdę wiele możliwości, o czym można łatwo się przekonać przechodząc na kartę z dostępnymi płytami meblowymi po kliknięciu kategorii Fronty lub Korpus. Dla ułatwienia, w konfiguratorze podzielono wszystkie dostępne opcje na płyty meblowe (a te z kolei na drewnopodobne, białe, jednolite, fantazyjne i półpołyskliwe), akrylowe (elegant matt i HG wysoki połysk), wysoki połysk oraz głęboki mat. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na płytę drewnopodobną możemy zdecydować o kierunku słojów na naszym meblu. Tym razem jednak nie skorzystamy z tej możliwości, ponieważ wybierzemy na front płytę w kolorze bieli alpejskiej, a na korpus – kaszmir. Zakładamy, że nasza komoda będzie stała przy ścianie, nie więc ma potrzeby, żeby jej tył stanowiła grubsza płyta meblowa (konfigurator daje taką możliwość), pozostajemy więc przy opcji podstawowej, czyli 3 mm płycie HDF.

projekt tworzenia mebli komoda na...

projekt tworzenia mebli komoda na wymiar

projekt tworzenia mebli komoda na...

projekt tworzenia mebli komoda na wymiar

 

Projektowanie wysokości, szerokości i głębokości komody. Konfiguracja drzwiczek i szuflad

Kolejno konfigurujemy wymiary naszej komody: szerokość 120 cm, wysokość 80 cm i głębokość 45 cm. Szerokość lewej części, którą przeznaczyliśmy na szafkę będzie wynosiła 45 cm.

W kolejnej części konfiguratora „Opcje mebla” raz jeszcze potwierdzamy, że chcemy mieć drzwiczki po lewej stronie mebla a szuflady po prawej. Na tym etapie możemy oczywiście całkowicie zmienić konfigurację i przełożyć drzwiczki z lewej strony komody na prawą, albo zupełnie z nich zrezygnować na rzecz szuflad. Wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań.

Proces tworzenia komody na wymiar w...

Proces tworzenia komody na wymiar w warsztacie stolarskim

Proces tworzenia komody na wymiar w...

Proces tworzenia komody na wymiar w warsztacie stolarskim

 

Dobór półek i szuflad – jak podejrzeć szafkę w środku?

Klikając opcję Bez frontów, możemy zobaczyć, jak wygląda nasza komoda ich pozbawiona. Opcja wyboru komody bez frontów jest świetnym rozwiązaniem do dużej garderoby, gdzie wszelkie meble są bez frontów, a ubrania zazwyczaj są „na widoku”.

W kolejnym kroku możemy ustawić ilość szuflad oraz półek w szafce. W przypadku naszych wymiarów komody, możliwy jest wybór od 2 do 4 szuflad oraz maksymalnie 3 półki. Z frontami, otrzymujemy widok zewnętrzny mebla. Efekt nas zadowala, dlatego przechodzimy do kolejnych kwestii.

Proces produkcji komody na wymiar

Proces produkcji komody na wymiar

Proces produkcji komody na wymiar

Proces produkcji komody na wymiar

 

Cokoły czy nóżki?

Musimy podjąć decyzję związaną z podstawą naszej komody – do wyboru mamy ślizgacze, czyli kilkumilimetrowe dystanse, 10 cm cokoły oraz nieco wyższe, 15 cm, a także cztery rodzaje nóżek. Przyjmijmy dla naszych potrzeb wysoki, 10 cm cokół. Warto zwrócić uwagę na informację dostępną na stronie, która nakazuje nam doliczyć do przyjętej w pierwszym wyborze wysokości zaznaczony cokół. Nasza komoda ma więc ostatecznie wysokość 80 cm.

Tworzenie indywidualnej komody na...

Tworzenie indywidualnej komody na wymiar

Tworzenie indywidualnej komody na...

Tworzenie indywidualnej komody na wymiar

 

System zamykania i konsekwencje naszego wyboru

Do wyboru mamy dwie możliwości otwierania i zamykania szafki i szuflad - tradycyjne uchwyty wspomagane hamulcem oraz system Tip-on, dzięki któremu otwierać możemy mebel poprzez lekkie przyciśnięcie drzwi szafki czy frontu szuflady, po którym następuje samoczynne otwarcie drzwiczek.. W zależności od tego, czy wybierzemy uchwyty (tak jak ma to miejsce w naszym przykładzie) czy też Tip-on, konfigurator proponuje akcesoria odpowiednie dla każdej z opcji. Decydując się na tradycyjne uchwyty, możemy wybrać spośród niemal 80 wzorów określając jednocześnie miejsce nawiertów pod montaż uchwytów. Mamy również możliwość wyboru systemu prowadnic dla szuflad (z hamulcem, bez hamulca oraz wersja Premium) a także zawiasów. Jeśli zdecydujemy się na Tip-on, uchwyty nie będą dostępne a prowadnice automatycznie dobierane są przez konfigurator na kompatybilne z systemem Tip-on.

W ten sposób otrzymaliśmy komodę, która spełnia nasze oczekiwania oraz założone parametry. Możemy jeszcze skorzystać z kilku dostępnych w Opcjach zaawansowanych rozwiązań (np. wybrać grubsze obrzeża frontów niż domyślne 0,8 mm). Konfigurując nasz mebel przez cały czas u dołu ekranu kontrolować możemy wyświetlający się bieżący koszt naszej komody oraz szacunkowy czas oczekiwania na nasz mebel zmieniające się w zależności od wybieranych przez nas opcji.

projektowanie mebli na wymiar

projektowanie mebli na wymiar

projektowanie mebli na wymiar

projektowanie mebli na wymiar