Prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Meble ze sklejki

Sklejka to jeden z najlepszych drewnopochodnych materiałów używanych do produkcji mebli. Zdobywa ona szerokie uznanie wśród dużej liczby klientów ze względu na fakt, iż jest o wiele tańsza od drewna oraz bardziej elastyczna. Wiele osób ceni ją również dlatego, że jest bardzo wytrzymała. Meble ze sklejki mimo niższej ceny jednocześnie zachowują wszystkie zalety klasycznych mebli drewnianych. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przedstawiamy pakiet najważniejszych informacji na temat mebli ze sklejki.

Sklejka - co musisz o niej wiedzieć?

Na sklejkę składają się warstwy forniru, które są klejone pod naciskiem prasy. Czym jest fornir? Są to cienkie płaty drewna - najczęściej z olchy, sosny lub brzozy. Elastyczność sklejki sprawia, że można ją modelować w dowolnie wybrany sposób, dzięki czemu uzyskuje się bardzo oryginalne oraz charakterystyczne kształty. Meble ze sklejki będą pasowały do różnego rodzaju wnętrz. Należy jednak pamiętać o tym, aby w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza montować sklejkę wodoodporną.

Nowoczesny zestaw mebli kuchennych...

Nowoczesny zestaw mebli kuchennych ze sklejki

Nowoczesny zestaw mebli kuchennych...

Nowoczesny zestaw mebli kuchennych ze sklejki

 

Sklejka sklejce nierówna, czyli klasy jakości sklejki

Każda sklejka posiada ustaloną przez producenta klasę jakości. Większość producentów określa jej jakość biorąc pod uwagę drewno, jakie zostało użyte do jej produkcji. Należy jednak wiedzieć o tym, iż za jakość materiału sklejki odpowiada nie tylko drewno, ale także klej, który łączy wszystkie jej warstwy. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kleju: suchotrwały oraz wodoszczelny. Klej wodoszczelny stosuje się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Bardzo szybko schnie oraz ma mocne spojenie. Z kolei klej suchotrwały przeznaczony jest do stosowania w warunkach suchych, czyli w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza.

Aranżacja wnętrza przy użyciu mebli ze sklejki

Przy użyciu sklejki można stworzyć fantastycznie prezentujące się meble do kuchni, łazienki, salonu lub pokoju dziecięcego. Meble ze sklejki można kupić w sklepie bądź zrobić samemu - nie jest to trudne. Jeśli chcemy samodzielnie zrobić meble ze sklejki, należy użyć do tego gotowych płyt sklejkowych. Wówczas bez jakichkolwiek problemów możemy tworzyć szafki na buty, łóżka, biurka czy stoły. Sklejka jest materiałem rewelacyjnie sprawdzającym się również jako obicie mebli, ścian bądź sufitu. Oprócz tego, można ją również wykorzystywać jako półprodukt.

Jeśli w naszym domu znajdują się stare nieużywane meble, warto przy użyciu sklejki nadać mu całkowicie nową formę. Aby nauczyć się prawidłowego obchodzenia ze sklejką, warto zacząć od tworzenia mniejszych konstrukcji takich jak domek ze sklejki w pokoju dla dzieci bądź stolik kawowy do salonu. Sklejka posiada bowiem ogrom walorów estetycznych.

Elegancka sklejka mebli w pokojowym...

Elegancka sklejka mebli w pokojowym wnętrzu

Elegancka sklejka mebli w pokojowym...

Elegancka sklejka mebli w pokojowym wnętrzu

 

Meble ze sklejki - hit czy kit?

Gdy szukamy mebli do swojego domu, które będą służyć przez lata, niezwykle często ostateczną decyzję podejmujemy na podstawie tego, jak wizualnie prezentują się konkretne przedmioty oraz tym, czy zostały wykonane w staranny sposób. Niezwykle istotne jest również to, aby zakupiony fotel czy krzesło było wygodne. Nie ma w tym nic dziwnego - każdy przecież chce, aby meble nie tylko ładnie się prezentowały, ale również jednocześnie dawały nam maksymalny komfort przez długi okres czasu. W większości przypadków patrzymy na detale takie jak kolor oraz materiał, z których wyprodukowano dane meble.

W ostatnim czasie w Polsce coraz większą popularnością cieszą się meble ze sklejki. Meble ze sklejki oraz meble z litego drewna produkowane są z podobnych materiałów (te same odmiany drewna). Sklejka jest materiałem o bardzo wysokiej wytrzymałości w stosunku do swojego ciężaru oraz wiele innych, bardzo pozytywnych fizyko-mechanicznych właściwości. Gdy poddamy sklejkę rozciąganiu, ścinaniu lub zginaniu, będzie się ona zachowywała o wiele lepiej niż pozostałe produkty drewnopochodne. Oprócz tego, może się ona pochwalić lepszym stosunkiem wytrzymałości do masy. Sklejkę łatwo się profiluje, a jednocześnie zachowuje się podobnie do drewna.

Kolejnym atutem sklejki jest fakt, iż jest to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów (podobnie jak drewno). Wszystkie te pozytywne właściwości sprawiają, że sklejka może z powodzeniem zastępować nam drogie meble wyprodukowane z litego drewna. Jest ona tak samo odporna na wszelkie oddziaływania, a jednocześnie jest bardzo lekka. Warto również wiedzieć o tym, że meble sklejkowe (jako jedyne) bardzo dobrze odwzorowują naturalną budowę drewna.

Jasna wiejska kuchnia z meblami ze...

Jasna wiejska kuchnia z meblami ze sklejki

Jasna wiejska kuchnia z meblami ze...

Jasna wiejska kuchnia z meblami ze sklejki

 

W których pomieszczeniach warto zainwestować w meble ze sklejki?

Meble ze sklejki można stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach - zarówno w sypialni, łazience, kuchni czy w salonie. Ostatnio prawdziwą furrorę wśród fanów oryginalnych aranżacji robią szafki kuchenne ze sklejki. Podstawowym atutem mebli kuchennych ze sklejki jest fakt, że są one bardzo oryginalne. Surowa naturalność sklejki może budzić podziw; w końcu nie da się obok sklejki przejść obojętnie. Sklejka w chwili obecnej nadal jest rzadko używanym w kuchni materiałem, dzięki czemu stosując ją możemy stworzyć niebanalną przestrzeń.

Jak samemu zrobić stolik kawowy ze sklejki - instrukcja

Aby samodzielnie wykonać w domu stolik kawowy ze sklejki, należy zaopatrzyć się w płytę ze sklejki na blat. Docinamy ją na pożądaną wielkość oraz kształt. Na naszej stronie, możesz wyciąć sklejkę i inne płyty meblowe w dowolnym rozmiarze. Następnie wykańczamy sklejkę listwą ozdobną. Potem trzeba pokryć ją bejcą. Stolik musi mieć oczywiście nóżki - mocujemy je na klej oraz na wkręty do drewna. Należy pamiętać o tym, aby najpierw wywiercić otwór pod wkręt. Jeśli zrobimy na odwrót, płyty mogą się rozwarstwić. Jeśli posiadamy prostokątne nóżki, warto dla lepszej stabilności użyć zacisków stolarskich. Do nóżek mocujemy specjalne zaślepki - będą one odpowiedzialne za zabezpieczenie podłogi przed potencjalnymi zarysowaniami. Na końcu wykonany mebel trzeba pokryć w całości lakierem wodnym.

Malowanie mebli ze sklejki. Czym malować sklejkę?

Sklejka może być przez nas wykorzystywana w tradycyjnej formie. Wiele osób decyduje się jednak na to, aby pomalować ją na swój ulubiony kolor. W sytuacji, gdy chcemy zachować jej naturalny odcień, wystarczy, że pokryjemy sklejkę odpowiednim lakierem. Mowa tutaj na przykład o lakierze akrylowym - dzięki niemu drewno nie ściemnieje, będzie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarysowania czy ścieranie. Meble ze sklejki, aby służyły nam przez długie lata, muszą być w odpowiedni sposób konserwowane. Im lepsza forma impregnacji zostanie zastosowana, tym dłużej dany mebel będzie nam służył w nienagannym stanie. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się we wnętrzach loftowych - sklejka pełni w nich rolę dekoracji ścian, blatu stołu bądź pokrycia sufitu.

Jeśli chcemy sklejce nadać kolor, warto wykorzystać w tym celu bejcę do drewna. Jeśli wybierzemy kolor biały, to będzie on przybliżał stylistykę naszego pomieszczenia do niezwykle popularnych wnętrz skandynawskich. Taka aranżacja doskonale będzie komponowała się z płótnem, bawełną lub lnem.

Jaka sklejka na meble?

Najczęściej spotykanym rodzajem sklejki w branży meblarskiej jest sklejka surowa suchotrwała. Czym wyróżnia się ten typ sklejki? Przede wszystkim nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych (przede wszystkim wody) i powinno się ją stosować wyłącznie w suchych pomieszczeniach, czyli sypialniach, gabinetach bądź salonach. Przy jej produkcji używa się kleje na bazie żywicy mocznikowo-formaldehydowej. W celu uzyskania lepszego efektu wizualnego sklejkę suchotrwałą pokrywa się jednostronnie lub dwustronnie lakierem (bezbarwnym bądź kolorowym), który utwardza się promieniami ultrafioletowymi. Lakier może nadać sklejce naturalny lub oryginalny wygląd, a jednocześnie chroni powierzchnię przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Standardem jest aplikowanie dwóch warstw lakieru, ale producenci na życzenia klienta mogą położyć go w innej konfiguracji. Sklejka lakierowana jest dedykowana wyłącznie do eksploatacji w suchych pomieszczeniach.

Dobrą opinią wśród ekspertów branżowych cieszy się również sklejka pokryta melaminą. Dzięki filmowi melaminowemu sklejka charakteryzuje się wyższą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Sklejka pokryta melaminą transparentną jest suchotrwała, zaś ta pokryta melaminą białą - wodoodporna. Omawiany tutaj typ sklejki powstaje za sprawą naprasowania na jej płaskiej powierzchni specjalnego papieru, który jest zaimpregnowany żywicą melaminową zabezpieczającą materiał kompozytowy przed wilgocią.

W przemyśle meblarskim sklejki wykorzystuje się zazwyczaj jako fronty, półki oraz tylne ściany mebli. Ponadto, z powodzeniem stosuje się je także do produkcji stelażowych części mebli tapicerowanych, blatów stołów, mebli ogrodowych czy stelaży łóżek. Meble wyprodukowane ze sklejki wyróżniają się piękną, jasną barwą oraz subtelnym rysunkiem słojów. Świetnie prezentują się zarówno w klasycznych aranżacjach jak i w nowoczesnych pomieszczeniach.

Minimalistyczny stół ze sklejki w...

Minimalistyczny stół ze sklejki w nowoczesnym wnętrzu

Minimalistyczny stół ze sklejki w...

Minimalistyczny stół ze sklejki w nowoczesnym wnętrzu