• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić stary zegar?

Zegar ścienny to element wyposażenia, który pełni funkcję praktyczną, a także funkcję estetyczną — może być dopełnieniem stylistyki wnętrza. Zegar będzie ozdobą przestrzeni kuchennej, pokoju dziennego, a nawet salonu czy sypialni. Umożliwi komfortowe sprawdzenie godziny, a także będzie świetną ozdobą nowoczesnego lub nieco bardziej tradycyjnego wnętrza. Szeroki wybór modeli ściennych zegarów sprawia, że można stworzyć ciekawą aranżację z jego wykorzystaniem. W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po modele zegarów antycznych, które wymagają renowacji — są to zegary znalezione na stryszkach po dziadkach lub zakupione w antykwariatach. Stary zegar nie tylko ma wartość historyczną, estetyczną, ale również materialną — w wielu przestrzeniach można spotkać elementy wyposażenia stylizowane na antyczne, pochodzące z epoki PRL lub czasów wojennych.

Jeżeli jesteś właścicielem starego zegara, który wymaga renowacji, z pewnością warto w niego zainwestować, aby móc cieszyć się wysoce estetyczną dekoracją. Renowacja zegara może być dość czasochłonnym zajęciem, które wymaga staranności, cierpliwości, a także dokładności — duże znaczenie ma tutaj rodzaj zegara, który zamierzamy odnowić (skrzynka czy prosty zegar z ramką). Jeżeli zegar jest w dość ciężkim stanie, można zdecydować się na oddanie go w ręce specjalisty, który przywróci mu jego ponadczasowy blask.

Stylizowane wyposażenie wnętrza

Zegar to urządzenie odmierzające czas, które wnosi praktyczne zastosowanie do naszego codziennego życia — jednakże w dzisiejszych czasach coraz częściej jest zastępowany przez urządzenia elektroniczne. Nie każdy zegar będzie pasował do każdego pomieszczenia, należy dopasować jego stylistykę do stworzonej aranżacji. Zegary masywne, których pokaźna skrzynka wykonana jest z drewna i swoim designem nawiązuje do antyków oraz mebli stylizowanych dobrze będą się prezentować w przestrzeniach klasycznych, wręcz tradycyjnych — będzie to symbol ponadczasowej elegancji, a zarazem niepowtarzalna ozdoba, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Pomieszczenia urządzone w aranżacji nowoczesnej powinny być uzupełnione w zegary o wysokiej funkcjonalności i minimalistycznym designie — zegar powinien wręcz idealnie komponować się z wystrojem domu.

Restauracja antycznego zegara...

Restauracja antycznego zegara stojącego

Restauracja antycznego zegara...

Restauracja antycznego zegara stojącego

 

DIY, czyli renowacja krok po kroku

Wystarczy kilka zabiegów, aby stary zegar nabrał świeżego charakteru — poziom trudności renowacji zależy oczywiście od stanu, w jakim znajduje się wspomniany zegar. Na samym początku należy delikatnie rozebrać konstrukcję zegara oraz dokładnie się jej przyjrzeć, aby zobaczyć, które części będą podlegały odnowieniu oraz czy mechanizm jest sprawny i nie potrzebuje wprowadzenia poprawek. Zegar z drewnianą ramą trzeba będzie wyczyścić, wykorzystując szmatkę nasączoną płynem łączącym benzynę ekstrakcyjną z olejem lnianym — takim sposobem szybko wyczyścimy zabrudzenia, jednocześnie nie zdzierając politury. Jeżeli elementy wskazówek wykonane z mosiądzu są zaśniedziałe, skutecznie będzie można je wyczyścić z wykorzystaniem szarego mydła — należy zwrócić uwagę, aby nie zamoczyć drewna, które mogłoby nieestetycznie spęcznieć. Po wyczyszczeniu zegara możesz zastanowić się nad jego pomalowaniem. Zegary klasyczne najlepiej będą prezentować się w dekorach stonowanych i dość ciemnych — odcieniach drewna, czerni oraz brązów. Pamiętaj, aby wykonując powyższe czynności zachować cierpliwość, nie pomijaj ani nie przyśpieszaj poszczególnych czynności, aby nie zniszczyć zegara, który może być niepowtarzalną ozdobą wybranej przez Ciebie przestrzeni.

Instrukcje odnawiania antycznego...

Instrukcje odnawiania antycznego zegara stojącego

Instrukcje odnawiania antycznego...

Instrukcje odnawiania antycznego zegara stojącego

 

Zegary ścienne retro

Na rynku można spotkać wiele zegarów wykończonych w stylistyce glamour, retro oraz klasycznych — zaskakują one eleganckim designem oraz niespotykaną konstrukcją. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup zegara bez obramowania, wyłącznie z tarczą i ozdobnymi wskazówkami. Aby dopełnić klasyczny charakter wnętrza, warto zastanowić się nad wyborem zegara analogowego, którego mechanizm wskazówkowy może wydawać subtelnie wybrzmiewające dźwięki. Wspomniane rozwiązanie będzie idealnym wyborem, jeżeli jesteśmy zainteresowani zegarem ściennym w stylistyce retro lub vintage. Zegary zaskakują różnorodnością oferowanych wzorów, rozmiarów, a także kolorystyki, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealnym element wyposażenia wnętrza.