• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. To właśnie tutaj przygotowujemy posiłki, jemy wspólne śniadania, obiady i kolacje. Sztuką jest urządzenie kuchni w taki sposób, by była ona miejscem zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym. Warto pamiętać, że kuchnia w kształcie litery U daje nam ogromne możliwości w zakresie aranżacji, nawet jeśli mamy do dyspozycji niewielki metraż w bloku. 

Piękno i użyteczność mogą iść ze sobą w parze, a nasza kuchnia stanie się ulubionym miejscem domowników oraz gości, jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych aspektach wystroju wnętrz. Ilość mebli i kolorystyka powinna być dobrana nie tylko pod kątem indywidualnych potrzeb, ale też powierzchni, jaką dysponujemy. Rozkład mebli na kształt litery U sprawi, że kuchnia stanie się miejscem bardzo funkcjonalnym – tutaj wszystko będzie w zasięgu ręki.

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U

 

Aranżacja kuchni w kształcie litery U – kilka pomysłów

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U w bloku? To pytanie pojawia się już od wielu lat, odkąd wielka płyta zdominowała budownictwo mieszkaniowe. Użytkownicy mieszkań często obawiają się, że mają zbyt mało metrów do dyspozycji, by móc wykreować funkcjonalną, a jednocześnie niebanalną kuchnię. Nic bardziej mylnego! Warto zainspirować się i poczytać blogi tematyczne, fora, czy choćby galerię zdjęć w popularnych wyszukiwarkach, by przekonać się, jak daleko współczesny design współgra z potrzebami klientów. 

Punktem wyjścia do urządzenia kuchni w kształcie litery U powinna być analiza naszych indywidualnych potrzeb, gustu i oczekiwań. Zaplanujmy część poświęconą przechowywaniu żywności, wstępnej obróbce – w tym termicznej pokarmów oraz aranżacji części jadalnej. Pamiętajmy, że jednym z najważniejszych elementów jest blat roboczy, dlatego też jeśli metraż mieszkania na to pozwala, dobrze by był on jak najdłuższy, dzięki czemu możemy swobodnie manewrować podczas przyrządzania posiłków, ale też umożliwi ekspozycję sprzętów takich jak toster, grill lub ekspres do kawy. 

Jeśli mamy problem i nie wiemy, jak urządzić kuchnię w kształcie litery U, zwróćmy się do profesjonalisty, który dokona pomiarów naszego wnętrza i zaproponuje różne możliwości wystroju. Na rynku jest obecnie wielu wyspecjalizowanych projektantów, dla których mały metraż lub ewentualne skosy nie stanowią przeszkody, a jedynie wyzwanie. Konsultacja i niebanalny projekt od specjalisty może okazać się strzałem w dziesiątkę i udaną inwestycją na wiele lat. Unikniemy przy tym wielu błędów, które wpływają na komfort użytkowania kuchni, a zarazem oszczędzimy swój cenny czas. 

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U

 

Jakie meble do kuchni w kształcie litery U?

Doskonałym rozwiązaniem w aranżacji tego typu kuchni jest wybór mebli na wymiar. Z pomocą przyjdzie nam stolarz, który dokona pomiarów naszego wnętrza i zaproponuje dobór materiałów i dostępnej kolorystyki. 

Kuchnia w kształcie litery U nie powinna być zbyt ciemna, dlatego też wybór czarnych lub ciemnoszarych frontów nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Postawmy na biel lub dąb sonoma, by optycznie powiększyć naszą kuchnię. 

Ważny jest tu wybór blatu – im bardziej będzie on kontrastował z barwą frontów, tym wyraźniejszy stanie się podział pomieszczenia na dwie strefy: dolną i górną, co jednocześnie wzbogaci aranżację. W przypadku zabudowy w kształcie litery U sprawdzą się też szafki narożne z koszami przesuwnymi, co poprawia komfort użytkowania i przechowywania sprzętów AGD oraz garnków. 

Kuchnia w kształcie litery U z oknem jest kolejnym poważnym wyzwaniem w zakresie projektowania wnętrz. Obecność okna – czy to ustawionego centralnie, czy po boku, sprawi, że kuchnia zyska więcej światła. Ściana z oknem powinna być odciążona z nadmiaru elementów, dlatego też unikajmy stosowania mebli zbyt blisko, by nasza kuchnia zyskała naturalny wdzięk i harmonię. Pamiętajmy też, że miejsce pod oknem jest też idealne do ulokowania zlewozmywaka.

Aranżacja kuchni w kształcie litery U daje ogromne możliwości, a jeśli metraż mieszkania nam na to pozwala, możemy pokusić się o stworzenie wyspy na środku pomieszczenia. Wyspa może tu pełnić wiele ról – od dodatkowej przestrzeni roboczej do obróbki żywności po elegancki barek, wokół którego ustawimy hokery dla domowników oraz naszych gości. 

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U