• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak usunąć kamień z czajnika?

Zarówno w czajnikach elektrycznych jak i klasycznych stalowych z czasem osadza się kamień. Nalot ten sprawia, że czajnik wygląda bardzo nieestetycznie, a sam proces gotowania wody wydłuża się, przez co zużywa więcej energii i staje się coraz droższy. Dlatego warto dbać o regularne odkamienianie czajników. Jak to zrobić? Sprawdźcie.

Gotowe saszetki

W sklepach dostępne są saszetki z odkamieniaczami, których można używać zarówno w domu, jak i profesjonalnych punktach gastronomicznych. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń podanych w ulotce, aby bezpiecznie usunąć nalot, bez uszkodzenia czajnika.

proces usuwania kamienia z czajnika...

proces usuwania kamienia z czajnika na kuchennym blacie

proces usuwania kamienia z czajnika...

proces usuwania kamienia z czajnika na kuchennym blacie

 

Kwasek cytrynowy

Do czajnika wsypujemy torebkę kwasku cytrynowego, zalewamy wodą i gotujemy. Można na chwilę odstawić czajnik, a następnie jeszcze raz zagotować. Czajnik należy wypłukać z kamienia, zalać czystą wodą, zagotować i wylać wodę. Kwasek doskonale usuwa kamień i nie pozostawia zapachu.

Sok z cytryny

Podobne działanie ma sok z cytryny. Szklankę soku wlewamy do czajnika i zostawiamy na ok 1 godzinę. Czajnik należy dokładnie wypłukać i umyć.

Naturalne metody na usuwanie...

Naturalne metody na usuwanie kamienia z czajnika w kuchni

Porady na temat czyszczenia...

Porady na temat czyszczenia czajnika z kamienia w kuchennym środowisku

Ocet

Aby usunąć kamień z czajnika można zastosować roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Po zagotowaniu, należy zostawić czajnik na ok 1 godzinę, a następnie wypłukać czajnik z płatków kamienia. Aby pozbyć się zapachu octu zaleca się napełnić czajnik czystą wodą, zagotować i wylać ją – operację powtórzyć 2-3 krotnie.

Soda oczyszczona

Walkę z kamieniem może ułatwić również soda oczyszczona. Kilka łyżeczek sody wsypujemy i do czajnika i zostawiamy na kilkanaście minut. Proszek należy bardzo dokładnie wypłukać, a czajnik umyć.

Tabletki do protez

Jeśli w domu nie mamy kwasku cytrynowego, sody, octu lub saszetek… można użyć tabletek do czyszczenia protez. 2-3 tabletki wrzucamy do czajnika z wodą i zostawiamy na kilka godzin (np. na noc). Następnie należy dokładnie wypłukać czajnik, zagotować porcję czystej wody i wylać ją.

Przeczytaj także: Jak myć okna bez smug?

Naturalne środki do usuwania...

Naturalne środki do usuwania kamienia z czajnika znajdujące się na kuchennym blacie

Naturalne środki do usuwania...

Naturalne środki do usuwania kamienia z czajnika znajdujące się na kuchennym blacie