• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jaki stolik na balkon wybrać?

Letnie poranki z kawą na balkonie, a może popołudnia spędzone w gronie najbliższych? To wszystko jest możliwe – potrzebujesz tylko odpowiednich mebli. Jednym z nich jest stolik na balkon; to nie tylko funkcjonalny mebel, ale również ozdoba przestrzeni, która zdecydowanie umili pobyt na świeżym powietrzu.

Jak wybrać odpowiedni stolik na balkon? W tej kwestii musimy kierować się nie tylko aktualnymi trendami, lecz także praktycznym podejściem. W sklepie Meble.pl znajduje się mnóstwo nowoczesnych stolików, wykonanych z różnych materiałów, w niezliczonej ilości kształtów i rozmiarów. Wobec tak szerokiego wyboru nietrudno o zawrót głowy, dlatego warto przeczytać ten krótki poradnik.

Jaki stolik na balkon wybrać?

Jaki stolik na balkon wybrać?

 

Mały stolik na balkon – owalny czy kwadratowy?

Mały stolik na balkon i jego wybór powoduje odwieczny problem – powinien on być owalny czy kwadratowy? Wszystko zależne jest od ilości miejsca, jakim dysponujemy na otwartej przestrzeni. Kwadratowy bądź prostokątny stolik na balkon przeznaczony jest raczej dla większych balkonów oraz tarasów, zaś owalny swoim kształtem dopasuje się zarówno do większych, jak i mniejszych powierzchni. Wybór jednego i drugiego stolika nie powinien stanowić większego problemu, ponieważ producenci prześcigają się w pomysłach na ich nietypowy design.

Doskonałym rozwiązaniem na mały balkon będzie stolik oszczędny w formie, o dość cienkim blacie i jasnych kolorach. Dzięki temu mebel nie zdominuje urządzanej przestrzeni, a my będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnym elementem wyposażenia. Świetnie sprawdzą się tutaj także chromowane lub pozłacane akcenty, np. nogi. Warto przy tym pamiętać, że stolik na balkon powinien być wykonany z trwałych materiałów, aby nie został szybko uszkodzony m.in. przez deszcz i promienie słoneczne. 

Jaki stolik na balkon wybrać?

Jaki stolik na balkon wybrać?

 

Stolik kawowy na balkon – dla miłośników kawy na świeżym powietrzu

Stolik kawowy na balkon to przede wszystkim propozycja dla miłośników kawy lub spotkań na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Taki mebel pozwoli bowiem na umieszczenie na nim filiżanek, czytanej książki bądź drobnego poczęstunku dla bliskich. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią balkonu, możemy sobie w tym przypadku pozwolić na stolik kawowy w ciekawych, stylowych kształtach, które znacznie urozmaicą wystrój balkonu.

W zależności od rozmiarów balkonu, warto wybrać stolik kawowy kwadratowy bądź prostokątny. W naszym sklepie znajduje się wiele modeli, które zachwycają nie tylko oryginalną formą, lecz także wykończeniem. Do aranżacji balkonu polecamy m.in. stoliki z blatami marmurowymi (w tańszych modelach może być to także imitacja). W przypadku większych przestrzeni można również eksperymentować z kształtem nóg stolika – ciekawym rozwiązaniem będą np. krzyżujące się ze sobą płozy.

Jaki stolik na balkon wybrać?

Jaki stolik na balkon wybrać?

 

Poręczny i funkcjonalny stolik na mały balkon

Stolik umieszczony na małym balkonie powinien być przede wszystkim poręczny, aby nie zajmował większości przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że będzie on niefunkcjonalny! W tej roli świetnie sprawdzą się wspomniane wcześniej okrągłe stoliki, jednak warto pamiętać, że producenci dbają nie tylko o stylowy design mebli, lecz również o ich praktyczne zastosowanie w aranżacji.

Na ograniczonej przestrzeni balkonu dobrze jest zainwestować w funkcjonalne elementy wyposażenia. Taką możliwość stwarza m.in. wybór stolika z dodatkowym blatem pod spodem. Dzięki temu na tej samej powierzchni możemy umieścić dwa razy więcej przedmiotów – gazety, książki, przekąski lub inne rzeczy, które przydadzą się podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Co więcej, niektóre ławy i stoliki wyposażone są w specjalny schowek, który umożliwi umieszczenie tam drobiazgów, które trzeba osłonić przed wiatrem czy deszczem. 

Stolik na balkon a materiał wykonania

Meble na balkon mogą stanowić nie lada wyzwanie pod względem wyboru materiałów wykonania – wszystko zależy jednak od usytuowania naszej przestrzeni. Jeśli na balkon często padają promienie słoneczne i nie jest zbytnio osłoniony przed deszczem, powinniśmy wybrać stolik wykonany z trwałych materiałów; jeśli zaś nasz balkon ma dobrą ochronę, będziemy dysponowali nieco większymi możliwościami aranżacyjnymi.

Stolik „do zadań specjalnych” powinien być wykonany z materiałów, które nie ulegają szybko zniszczeniu. Wiele popularnych modeli zawiera w swojej konstrukcji elementy metalowe oraz z tworzywa sztucznego – dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o ich wygląd np. po gwałtownej ulewie. Jeżeli jednak stolik na balkon będzie ciągle znajdował się pod dachem i nie będzie narażony na inne szkodliwe czynniki, możemy wybrać bardziej fantazyjne modele m.in. ze szkła czy drewna.