x
WYBRANE MEBLE -20%
Użyj kodu: STYLOWE-ZAKUPY
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić balkon?

Nie masz swojego własnego ogródka? Głowa do góry! Jego namiastkę może stanowić balkon. Trzeba go tylko odpowiednio urządzić i przede wszystkim przestać traktować po macoszemu. Wystarczy kilka kroków, by każdy, nawet ten najmniejszy balkon, przeistoczyć w przytulny kącik służący do wiosennego i letniego wypoczynku. Jeśli i Ty chcesz zmienić swój balkon, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Porządki

Nim zabierzesz się za urządzanie swojego balkonu, najpierw przygotuj go do tego. Balkon należy przede wszystkim starannie posprzątać i powynosić z niego wszelkie zbędne przedmioty. Dzięki takim generalnym porządkom przekonasz się, jak duży jest on w rzeczywistości. W ten sposób o wiele łatwiej Ci będzie rozplanować jego urządzenie.

Daszek

W przypadku, gdy Twój balkon jest usytuowany pomiędzy piętrami nie będziesz miał z tym kłopotów. Rolę dachu przejmie bowiem podłoga sąsiadów, których mieszkanie znajduje się nad Twoim. I tak możesz jednak wybrać dodatkowe zabezpieczenie za pomocą specjalnego okapu, dzięki któremu balkon będzie chroniony przed przeciekaniem.

Jeśli mieszkasz na najwyższym piętrze w bloku lub domu wolnostojącym, warto zakupić osłonę przed słońcem oraz deszczem. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup markiz, które ochronią balkon przed słońcem i niewielkim deszczem. Na rynku dostępne są markizy w różnych stylach, wzorach i kolorach, istnieje też możliwość wykonania ich na wymiar. W ten sposób bez problemu dopasujesz je do wymiarów swojego balkonu i stylu, który na nim ma panować.

Droższą, ale też chroniącą przed intensywnymi opadami alternatywą, są daszki balkonowe. Wykonuje się je z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na deszcz, wiatr, śnieg czy grad. Jeszcze innym pomysłem jest kupno parasola balkonowego. Sprawdzi się on szczególnie na niewielkich metrażowo balkonach.

 

Podłoga

Przy planowaniu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że podłoga balkonowa powinna być trwała, odporna na warunki atmosferyczne, mrozoodporna, antypoślizgowa, estetyczna oraz łatwa w czyszczeniu. Wiele osób poprzestaje na podłodze betonowej. Tutaj wystarczy po prostu pozostawić surową wylewkę, można ewentualnie pomalować ją specjalną farbą do betonu.

Wciąż najczęściej wybieranym materiałem na podłogę na balkonie są płytki podłogowe. Warto wybrać te najtrwalsze, a więc wykonane z granitu, bazaltu czy piaskowca. Płytki kamienne są odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki pogodowe. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na drewnianą podłogę balkonową. Skąd taka jej popularność? Może chodzi o to, że w słoneczne dni podłoga taka przyjemnie się nagrzewa. Stąpanie boso po ciepłym drewnie to prawdziwa przyjemność. Jeśli jednak wybierzesz taką podłogę, musisz pamiętać o jej regularnej impregnacji. W innym wypadku bowiem szybko się zniszczy. Wyjątek stanowią podłogi z drewna egzotycznego, te z reguły nie wymagają impregnacji.

Meble balkonowe

Aby relaks na balkonie był na najwyższym poziomie, musisz wybrać wygodne meble. Wiadomo, że wiele zależy od tego, jak dużo przestrzeni masz do zagospodarowania. Jeśli balkon jest mały, warto wybrać meble wielofunkcyjne. Coraz więcej osób decyduje się nawet na meble robione specjalnie pod wymiar balkonu. Zresztą niezależnie od tego, meble balkonowe powinny mieć odpowiednie gabaryty. W miejsce rozłożystych foteli i kanapy oraz dużego stołu wybierz lekkie krzesła oraz mały, okrągły stolik na wysokich nóżkach.

Na balkonie najlepiej postawić meble wykonane z rattanu, technorattanu, wikliny lub plastiku. Dlaczego? Uwagę powinieneś zwrócić nie tylko na ich wielkość, ale również wagę, a meble wykonane z wymienionych wyżej materiałów są dość lekkie. Przez długi czas bardzo popularne były meble plastikowe i rattanowe. Dziś furorę robią te zrobione z technorattanu, który wygląda jak naturalny rattan, a jednocześnie jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne tak jak plastik.

 

Rośliny

Żaden balkon nie może obejść się bez roślin. Dzięki nim wypoczywając poczujesz się bliżej natury. Spośród kwiatów szczególnie popularne są pelargonie, fuksje, begonie, nemezje i bratki. Nim zabierzesz się za sadzenie roślin, zapoznaj się jednak z wymaganiami poszczególnych z nich. To, na jakie się zdecydujesz, będzie zależeć od kilku czynników. Chodzi tu m.in. o to, z jakiej strony świata znajduje się Twój balkon, jak wysoko jest usytuowany i czy narażony jest na częste podmuchy wiatru. To nie wszystko, musisz też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu znajdziesz na ich pielęgnację. Teraz wystarczy wybrać takie rośliny, które spełnią Twoje oczekiwania i będą dobrze czuły się na Twoim balkonie.

Poza roślinami typowo ozdobnymi warto zasadzić też warzywa, owoce oraz zioła. Nie ma to jak delektowanie się owocami i warzywami pochodzącymi z własnej balkonowej uprawy oraz przyprawianie potraw własnymi ziołami. Na balkonie można uprawiać m.in. pomidory, truskawki, bazylię, miętę czy tymianek.