• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Motywy florystyczne we wnętrzach

Motywy florystyczne najczęściej spotykane są w aranżacjach retro, glamour oraz w stylizacjach prowansalskich czy romantycznych. Wspomniany motyw wprowadza do wnętrz odrobinę wdzięku i przytulności, dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w jesień i zimę, możesz mieć wiosnę w domu. Motywy florystyczne cieszą się również coraz większą popularnością, ponieważ skutecznie potrafią ożywić aranżację w prosty i dość subtelny sposób. Pamiętaj, że motywy kwiatowe sprawdzą się w większości pomieszczeń, niezależnie od stylistyki ich wykończenia, chociaż oczywiście największe możliwości dają wymienione wcześniej aranżacje, to jednak kreatywnym wyzwaniem będzie wprowadzenie elementów roślinnych w estetykę minimalistyczną czy klasyczną. Jak wprowadzić elementy florystyczne do wnętrza?

Postaw na florystyczne tkaniny

Efektowne sploty ulistnionych gałązek, a także wielokolorowe kwiatostany pojawiające się na materiałach, którymi zostanie ozdobione wybrane pomieszczenie. Poduszki, koce i narzuty - wszystkie te tkaniny mogą zostać ozdobione florystycznymi motywami o różnorodnych konwencjach w celu jak najdokładniejszego ich dopasowania do estetyki wnętrza. Zwolennicy wnętrz angielskich lub nieco bardziej klasycznych bardziej skłaniają się w stronę subtelnych, aczkolwiek wyrazistych ornamentów, natomiast mieszkańcy nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz z pewnością postawią na rozwiązania skromne, np. w postaci gałązek z kilkoma listkami i przepięknym rozkwitającym pękiem. Najwięcej rozwiązań florystycznych przypadnie z pewnością do zwolenników stylu folk, który jest aktualnie w modzie. Ludowe hafy kwiatów prezentują się nadzwyczaj wyjątkowo umieszczone na poduszkach czy kocach zdobiących kanapę lub fotel. Zniewalający jest wygląd wielokolorowych dekorów kwiatowych na monochromatycznych meblach.

 

Kwieciste ściany

Ciekawym rozwiązaniem jest zaaranżowanie wybranego wnętrza w fototapety lub tematyczne dekoracje ścienne. Ścianę, na której decydujemy się umieścić dekoracyjne motywy florystyczne, należy maksymalnie wyeksponować, aby była jak najbardziej widoczna i podkreślała wyjątkowy charakter wnętrza. Dobrze, jeżeli estetyka motywu florystycznego będzie pasowała do pozostałego wyposażenia wnętrza, wtedy powstanie spójne i harmonijne wnętrze sprzyjające wypoczynkowi.

 

Zadbaj o umiar

Chociaż motywy florystyczne prezentują się nadzwyczaj estetycznie i dekoracyjne, to jednak nie należy z nimi zbytnio przesadzać — zbyt pstrokate wnętrze nie będzie prezentowało się dobrze, wręcz przeciwnie będzie zalatywać kiczem, a także sprawi, że wzrok zacznie szybko się przemęczać i całe pomieszczenie zyska na wrażeniu chaosu. Jak uniknąć takiego stanu rzeczy? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a więc przede wszystkim zastanowić się jakie dekory florystyczne pasują do wnętrza, np. zbyt kolorowe wzory mogą okazać się przytłaczające. Co więcej, jeżeli aranżujemy kilka elementów dekorem florystycznym, to warto zadbać o to, aby ornamenty były spójne, a nie każdy wykonany był w estetyce z innej bajki. Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie identycznego wzoru na poduszkach, kocach, jak i zasłonach.

 

Żywe i sztuczne rośliny

Jeżeli Twój metraż powierzchni użytkowej Ci na to pozwala, możesz pokusić się o żywe kwiaty i zielone rośliny — jednak wtedy musisz zrezygnować z motywów florystycznych na elementach dekoracyjnych. Każdą roślinę możesz posadzić z ozdobnych doniczkach, które dodatkowo podkreślą stylowy charakter aranżacji. Zielone roślinki optycznie ocieplą pomieszczenie, a także nadadzą mu przytulności. Jeżeli przez większą część tygodnia nie ma cię w domu i wiesz, że nie znajdziesz czasu na pielęgnację roślin, możesz zadowolić się egzemplarzami sztucznymi, które prezentują się równie naturalnie i efektownie, jednakże nie trzeba martwić się, że ich nie podlałeś lub że je nadmiernie przelałeś.