• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak umyć ścianę przed malowaniem?

Mycie ścian bywa konieczną czynnością przed ich pomalowaniem. Choć może wydawać Ci się, że nie ma potrzeby tego robić, lepiej upewnić się, czy tak jest naprawdę. W artykule znajdziesz informacje, kiedy należy umyć ścianę i w jaki sposób to zrobić.

Dlaczego warto umyć ścianę przed malowaniem?

Musisz pamiętać, że mycie ściany przed malowaniem wpłynie na bezpośrednie nakładanie na nią farby. Dzięki odpowiednim czynnościom możesz zwiększyć parametry krycia farby czy też ograniczyć chłonność podłoża. Przyczynia się do tego czystość podłoża przeznaczonego do malowania.

Kiedy mycie jest wskazane?

Ściany należy niezwłocznie umyć wówczas, gdy w pomieszczeniu, które będzie malowane często przebywały osoby palące. Tytoniowe plamy znajdujące się na ścianach mogą źle wpłynąć na sam proces prac związanych z malowaniem. Pozbyć się trzeba również sadzy oraz tłustych plam. Trzeba na nie zwrócić uwagę szczególnie w kuchni, gdzie tłuszcz regularnie osadza się na płytkach oraz ścianach. Oczyszczenia będzie wymagać również ściana pomalowana pod Twoją nieuwagę przez dzieci. Nim zamalujesz ich dzieła sztuki, zmyj jak się da najlepiej naniesione ślady farb, kredek czy flamastrów. 

Jak umyć ścianę przed malowaniem?

Jak umyć ścianę przed malowaniem?

 

Mydło malarskie

Może się okazać, że do umycia ściany przed malowaniem wystarczy sama letnia woda, najczęściej jednak niezbędne będzie mydło malarskie. Ma ono w swym składzie dwa rodzaje mydeł: sodowe i potasowe. Takie mydło po rozcieńczeniu w wodzie zmyje nie tylko kurz, ale też inne, wspomniane wyżej, zabrudzenia. Wystarczy rozpuścić je w niewielkiej ilości letniej wody. Standardowe proporcje to ½ kg mydła malarskiego na 12 l wody, niemniej jednak zawsze trzeba sugerować się uwagami producenta znajdującymi się na opakowaniu produktu. Po umyciu ściany mydłem malarskim należy obficie spłukać ją wodą. Pozostałości po mydle również mogą niekorzystnie wpłynąć na efekt finalny malowania. Mydło malarskie kupisz już za kilka złotych, nie będzie więc to duży wydatek.

Płyn myjący

Innymi środkami przeznaczonymi do mycia ścian przed malowaniem są specjalne płyny myjące. Rozcieńczamy je podobnie jak mydła malarskie, z tą jedną różnicą, że woda może być albo letnia, albo zimna. Ich ceny są nieco wyższe od kwoty, jaką zapłaciłbyś za mydło malarskie. Płyn rozmieszany z wodą stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta, nanosząc na przygotowywaną do malowania powierzchnię. Po zastosowaniu płynu również musisz spłukać ścianę wodą, by usunąć jego pozostałości.