• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić stary kredens kuchenny?

Wielu z nas w piwnicach i na strychach przechowuje stare sprzęty otrzymane w spadku po naszych babkach i prababkach. W czasach ich młodości bardzo popularne były np. kredensy. Teraz znów stają się popularne, jeśli mamy w domu taki zabytek, warto dać mu szansę i go odnowić.

Dokładne oczyszczenie powierzchni mebla

Jeżeli nasz stary kredens pokryty jest jedną lub kilkoma warstwami farby olejnej (bardzo często malowano je na biało), trzeba ją najpierw usunąć. Tylko wtedy odnowiony kredens będzie wyglądał dobrze i estetycznie. Takiej starej farby najlepiej pozbyć się przy pomocy jednego z dostępnych na rynku preparatów do usuwania farby. Można też oczywiście mebel opalać czy szlifować, ale te czynności wymagają niebywałej precyzji i delikatności. W innym wypadku antyczny mebel zostanie przez nas zniszczony na zawsze. Niektóre kredensy posiadają różne rzeźbione zdobienia, które również zostały potraktowane farbą. W takim wypadku tym bardziej polecane jest zastosowanie środka do usuwania farby. Jeżeli mamy na tyle umiejętności, by powierzchnię mebla opalić i wyszlifować, pamiętajmy, by wszystkie zdobienia wyczyścić wspomnianym środkiem. Preparat taki powoduje złuszczanie się różnego rodzaju lakierów i farb. Nanieść go trzeba na określony przez producenta okres czasu, a następnie usunąć za pomocą dokładnego szczotkowania.

Jak usunąć politurę?

Niektóre ze starych kredensów nasączone są politurą. Politura na początku błyszczy jak lakier, po kilku latach jednak zaczyna matowieć, co nie wygląda już dobrze. Do usuwania jej nie musimy koniecznie użyć specjalnego środka, zmyć ją możemy zwykłym denaturatem. Nałożyć go trzeba ręcznie za pomocą szmatki, rysując ósemki. Niestety, czynność ta może trochę potrwać, przygotujmy więc w sobie pokłady cierpliwości.

Renowacja antycznego kredensu...

Renowacja antycznego kredensu kuchennego

Renowacja antycznego kredensu...

Renowacja antycznego kredensu kuchennego

 

Uwaga na spuszczele i kołatki

Gdy już usuniemy z kredensu stare powłoki, musimy przyjrzeć się uważnie, czy mebel nie został zaatakowany przez kołatki lub spuszczele, błędnie nazywane kornikami. Jeżeli tak się stało, będziemy musieli zastosować jeden z dostępnych środków do ich zwalczania. Będzie trzeba go wstrzyknąć w każdy zauważony przez nas otwór po owadach. Po uzyskaniu pewności, że szkodniki meblowi już nie zagrażają, możemy przystąpić do pokrywania kredensu nową powłoką.

Politura, bejca, farba...

Można pokryć go nową warstwą politury. Szczególnie zaleca się to w przypadku mebli rzeźbionych. Jeśli kredens ma gładką powierzchnię i nie posiada rzeźbionych akcentów, możemy zastosować bejcę, farbę akrylową, wosk lub bezbarwny lakier. Wszystko zależy od naszego gustu i preferencji. Trudno napisać, która z metod jest lepsza. Jednym bardziej podoba się delikatne podkreślenie koloru drewna za pomocą bejcy, inni wolą pokryć kredens farbą o ciekawym kolorze. Odnowiony stary kredens będzie stanowił niebagatelną ozdobę naszej kuchni, a dla nas będzie sentymentalną pamiątką po poprzednich pokoleniach.

Zobacz także: Jak pomalować stary stół?