• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Skrzynia – mebel z historią doceniany we współczesnych wnętrzach

Dawniej, długo  przed planowanymi zaślubinami, zamawiano skrzynię u stolarza lub kupowano gotową na targu.

Skrzynia musiała być duża i bogato zdobiona, ponieważ był to najbardziej reprezentacyjny mebel i powód do dumy gospodarzy.

Gromadzono i przechowywano w niej posag, który panna miała wnieść do małżeństwa – pieniądze, biżuterię, pościel, obrusy, ręczniki.

Z biegiem lat i zmianą stylu życia, skrzynie traciły swoje znaczenie i coraz częściej były używane w zagrodzie (np. do przechowywania zboża), niż w izbach.

Zalety skrzyni doceniane współcześnie

Największym atutem skrzyni jest jej pojemność.  Można w niej przechowywać różne rzeczy, w zależności w jakim wnętrzu skrzynia jest ustawiona. W sypialni staje się pojemnikiem na pościel, koce, poduszki. Może także być świetnym rozwiązaniem do przechowywania odzieży –  latem można w niej przechowywać zimowe kurtki, a zimą letnie sukienki.

To także idealne rozwiązanie na tarasy, balkony oraz do ogrodu. Specjalne skrzynie z rattanu pomieszczą poduszki, koce i inne akcesoria niezbędne na tarasie lub narzędzie ogrodowe.

Skrzynia może skutecznie zastąpić stolik kawowy, który będzie ozdobą salonu, a jednocześnie nadal będzie spełniał swoją podstawową funkcję i można w niej ukryć np. książki, albumy, pamiątki z podróży.

Takie podejście do skrzyni można również zastosować w sypialni – skrzynia stanie się wtedy stolikiem nocnym.

starodawna skrzynia jako element...

starodawna skrzynia jako element dekoracyjny we współczesnym wnętrzu

starodawna skrzynia jako element...

starodawna skrzynia jako element dekoracyjny we współczesnym wnętrzu

 

Z kolei w pokoju dziecięcym, skrzynia to idealny schowek na zabawki. Pomieszczą się tam różne skarby maluchów, a na wieku skrzyni można urządzić wygodne siedzisko.

Podobnie będzie w przedpokoju, gdzie skrzynia może stać się szafką na buty z wygodnym miejscem do siedzenia.

Skrzynia jest meblem wolnostojącym, co sprawia, że można łatwo przesunąć ją w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Wszystkie przedstawione tu zalety sprawiają, że warto rozważyć zakup skrzyni zarówno ze względu na jej funkcjonalność, jak i niewątpliwie dużą atrakcyjność samego mebla. Dostępnych jest wiele modeli, w różnych stylach i kolorystyce – pozwoli to urozmaicić wnętrze w ciekawy, przykuwający uwagę akcent.

Przeczytaj także: Zalety komody

starodawna skrzynia jako element...

starodawna skrzynia jako element wystroju wnętrz

starodawna skrzynia jako element...

starodawna skrzynia jako element wystroju wnętrz