• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Biała podłoga w domu

Choć każdy z nas zna doskonale ten kolor, przy urządzaniu mieszkania bardzo często o nim zapominamy. A biel, bo to o niej mowa, jest ponadczasowa i pomimo swojego neutralnego charakteru, potrafi odmienić każdą przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na białą podłogę, możesz być pewien, że optycznie powiększy ona nawet najmniejsze pomieszczenie. To rozwiązanie sprawdzi się dobrze zarówno w kuchni czy łazience, jak i salonie oraz sypialni.

Do każdego stylu

Biel traktowana jest przeważnie jako tło dla wybranej aranżacji. Tak się przynajmniej utarło. Warto jednak pamiętać, że choć dobrze komponuje się z każdym stylem, kolor biały nie musi wcale być tylko tłem. Po zestawieniu bieli podłogi z kilkoma elementami w chłodnych odcieniach, stworzysz modne, eleganckie minimalistyczne wnętrze. Jeśli natomiast wybierzesz towarzystwo ciepłych barw, w efekcie otrzymasz aranżację w radosnym klimacie.

Podłoga w stylu skandynawskim

Atutem tak charakterystycznych dla stylu skandynawskiego białych drewnianych podłóg jest to, że są ciepłe. Chodzenie po nich jest zatem dla naszych stóp o wiele bardziej przyjemne niż stąpanie po zimnych, twardych płytkach. Jeśli marzysz o skandynawskim wnętrzu, wystarczy pomalować podłogę na biały kolor farbą przeznaczoną do podłóg. Najlepiej pomalować tak surową, niemalowaną deskę.

 

Podłoga malowana na biało

Jeśli zamiast deski niemalowanej masz do czynienia z lakierowaną, przed pomalowaniem na biało należy ją zeszlifować albo przynajmniej zmatowić. Jej powierzchnia powinna być gładka. Kiedy taka będzie, trzeba ją odpylić i zaszpachlować widoczne ubytki.

Na tak przygotowaną powierzchnię możesz już nanosić za pomocą wałka lub pędzla pierwszą warstwę farby. Po wyschnięciu farby nałóż jej jeszcze jedną warstwę i znów poczekaj do wyschnięcia. Nie musisz decydować się na klasyczną biel. Wielu producentów farb ma w swojej ofercie „złamane” biele w odcieniach tak ciepłych, jak i zimnych.  

 

Żywica epoksydowa, polerowany beton, kamień naturalny

Zamiast drewna możesz też wybrać żywicę epoksydową. Takie podłogi dobrze sprawdzą się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach. Inny pomysł to zdecydowanie się na polerowany beton, który nada wnętrzu surowości. Bardzo eleganckim rozwiązaniem są wykonane z kamienia naturalnego (granit, marmur, trawertyn) w odcieniach zbliżonych do bieli gładkie polerowane płyty.

Wykładzina dywanowa, płytki

Marzysz o „ciepłej” podłodze”? W takim razie warto położyć na nią wykładzinę dywanową lub elastyczną w białym albo pastelowym kolorze. W przypadku tej pierwszej musisz jednak pamiętać o tym, że będzie ona ozdobą jedynie wówczas, gdy utrzymasz ją w odpowiedniej czystości.

Nie można też zapomnieć o płytkach ceramicznych w jasnym kolorze. Do wyboru będziesz miał wiele rozmiarów, barw i faktur. Można nawet nabyć takie płytki, które imitują podłogę wykonaną z bielonego dębu.