• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

5 błędów przy aranżacji małego salonu

Salon to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. To tutaj relaksujemy się przy ciekawej książce czy ulubionym serialu telewizyjnym. Chętnie też przyjmujemy tu znajomych. Aranżacja salonu może przysporzyć nieco kłopotów. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy pokój nie należy do zbyt dużych. Niestety bardzo łatwo wtedy popełnić błędy. Przeczytaj artykuł i uniknij ich w przyszłości.

Kupno zbyt dużych mebli

Niewielki salon nie jest odpowiednim miejscem dla masywnych narożników czy przepastnych foteli. W takim pokoju sprawdzą się za to niezbyt duże meble, a więc przede wszystkim prosta, niewielka, najlepiej dwuosobowa sofa oraz fotele bez podłokietników i z niskim oparciem. Pamiętaj, że w małym salonie powinny znaleźć się małe meble w raczej neutralnych kolorach.

 

Wstawienie zbyt dużej ilości mebli

Zwracaj uwagę nie tylko na rozmiary mebli, ale także na ich ilość. Kanapa, fotele, stół, szafa, stolik kawowy... W niewielkim salonie musisz zrezygnować z części sprzętów. Zamiast szafy wybierz małą komodę, zrezygnuj z tradycyjnego stołu, zostaw jedynie niewielki stolik kawowy, najlepiej z szufladą lub ze schowkiem. Najważniejszym meblem w salonie powinna być sofa, warto więc ją ustawić na początku. To właśnie względem niej dobieraj kolejne meble. Najważniejsze to postawić na minimalizm i usunąć wszystko, co nie jest w salonie niezbędne.

Użycie nieodpowiednich wzorów i kolorów

W małym salonie nie ma miejsca dla intensywnych lub ciemnych kolorów, a także dużej ilości przykuwających uwagę wzorów. To wszystko optycznie pomniejszy nawet duży pokój. Wybierając kolory do małego salonu, skupiaj się na jasnych odcieniach i neutralnych barwach. Generalnie aranżując niewielkie wnętrza, najlepiej używać dwóch, a maksymalnie trzech kolorów. Warto postawić na odcienie bieli, kremu czy delikatne szarości. Jeśli chodzi o meble, należy wybierać takie z jednolitymi tapicerkami i w jasnych wybarwieniach drewna. Taki wystrój wydaje Ci się zbyt monotonny? Monotonię można przełamać, malując jedną ze ścian na odrobinę ciemniejszy kolor. Można ją też ozdobić fototapetą lub specjalnym szablonem.

 

Brak odpowiedniego oświetlenia

W niewielkich wnętrzach z reguły panuje ograniczony dostęp do światła. Trzeba więc zadbać o odpowiednie oświetlenie. Stawiając lampę podłogową jedynie zmarnujesz cenne miejsce na podłodze. Zamiast niej wybierz proste kinkiety lub lampę sufitową. Warto też rozważyć zamontowanie podświetlenia przy półkach i wnękach. Wiele osób decyduje się też na podświetlenie podłogi. Twój salon ma dostęp do naturalnego światła? Doświetlisz go dobierając do niego dostatecznie jasne odcienie mebli, ścian oraz podłogi.

Wszechobecny bałagan

Nawet duży i przestronny salon nie zaprezentuje się dobrze, jeśli nie zadbasz w nim o porządek. W niewielkich przestrzeniach jest to jeszcze bardziej istotne. W Twoim małym salonie musi cały czas panować porządek. Bezwzględny! W sukurs przyjdą Ci przeróżne szuflady i schowki (np. w stoliku kawowym). Przede wszystkim jednak pozbądź się wszelkich łapaczy kurzu i innych niepotrzebnych przedmiotów. Postaw na minimalizm.