×
Dzień Miesiąc darmowej dostawy na meble
Ważne do 30.06.2021, obowiązuje na wybrane produkty i wybrane formy płatności.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Styl vintage - popularny kierunek w modzie i aranżacji wnętrz

Styl vintage - moda dla miłośników dawnych lat

Styl vintage należy dziś do najpopularniejszych kierunków zarówno w modzie, jak i w projektowaniu wnętrz. Stosowany z wyczuciem pozwala podkreślić własną indywidualność, charakter oraz przywiązanie do historii i tradycji. Jest również ciekawą alternatywą dla nudnych, zuniformizowanych aranżacji.
Pierwotnie styl vintage był kojarzony z modą. Początkowo jego wyznacznikiem stały się ubrania z poprzednich epok albo takie, które nosiło się nie mniej niż przed 20 laty. Dzisiaj nie muszą być to już jedynie stare stroje, które wyszły z mody. Wystarczy, aby były na takie stylizowane. W stylu vintage dopuszczalne jest łączenie stylizacji z różnych okresów historycznych. Nie chodzi w tym przypadku o zniszczone, przetarte ubrania, lecz odzież wysokiej jakości, która jest w stanie przetrwać próbę czasu. Jej noszenie w obecnych czasach może szokować i podkreślać ekstrawagancję oraz nonkonformizm. Często stanowi formę sprzeciwu wobec produktów popularnych marek, które nie różnią się niemal niczym pomiędzy sobą i zaznaczają przeciętność ich posiadacza. Modne dziś są zwłaszcza sukienki w stylu vintage, nawiązujące do lat 60-tych. Styl vintage w modzie ulega szybkim przeobrażeniom. Decydując się na ubrania stylizowane na dawne czasy warto upewnić się, czy faktycznie są one unikalne w środowisku, w którym przebywamy.

Mieszkanie w stylu vintage - w jaki sposób je zaaranżować

Styl vintage szybko podchwycili projektanci wnętrz. Możemy dziś zdecydować się na łazienkę, salon, sypialnię lub inne pokoje w tej stylizacji. Polega ona w głównym mierze na łączeniu przeciwieństw. Nie musimy zatem godzić się na modne dziś meble w konwencji minimalistycznej, których trwałość pozostawia sporo do życzenia. Jednocześnie możemy zachować nowoczesny wystrój ścian i pozostałego wyposażenia mieszkania.

 

Styl vintage - meble pozwolą odmienić oblicze wnętrza

Wystarczy, że do nowocześnie zaaranżowanego pomieszczenia wprowadzimy stare meble lub stylizowane na pochodzące z minionych epok. Jeżeli decydujemy się pierwsze rozwiązanie, wówczas warto pamiętać o wysokiej jakości mebli w stylu vintage, które wraz z upływem kolejnych lat zyskują na szlachetności. Nie może być mowy o ich rozpadaniu się czy widocznych zarysowaniach lub zabrudzeniach. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest oddanie ich do renowacji. Jeśli natomiast nie jesteśmy posiadaczami takich mebli, wtedy na rynku bez problemu znajdziemy modele stylizowane na poprzednie epoki.
W mieszkaniu urządzonym w stylu vintage często znajdują się również starodawne płyty winylowe, które nadają prestiżu jego posiadaczowi i dopełniają wystrój pomieszczenia. W nowocześnie urządzonej kuchni mogą natomiast zostać umieszczone elementy z kamienia czy ceramiki, w salonie żyrandol, a łazienka w stylu vintage może posiadać zasłony z tkanin modnych przed dziesiątkami lat.
Istnieje również drugi kierunek, w jakim przebiega styl vintage. Wnętrza stylizowane na minioną epokę są wtedy łączone z nowoczesnymi elementami. Przykładowo w starodawnie urządzonej kuchni mogą znaleźć się wówczas nowoczesne sprzęty AGD czy blaty kuchenne zaprojektowane w minimalistycznym stylu.

Pokój w stylu vintage - na co należy uważać?

Decydując się na wprowadzenie do wnętrza stylu vintage, łatwo można jednak przesadzić. I nie chodzi bynajmniej tylko o wniesienie do domu zniszczonych i rozpadających się mebli. Przede wszystkim problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynamy łączyć elementy z różnych epok, które w żadnym stopniu ze sobą nie współgrają. Łączenie przeciwieństw nie polega również na tym, aby zagracić mieszkanie ogromną ilością starodawnych przedmiotów. Warto skupić się raczej wyłącznie na detalach i zachować umiar. Wówczas przykładowo sypialnia w stylu vintage jest wzbogacona o pojedynczy obraz na ścianie, a do salonu trafia co najwyżej kilka porcelanowych figurek lub jedna starodawna waza.
Dobrze jest również pamiętać o tym, aby przedmiot w stylu vintage w jakikolwiek sposób nawiązywał do historycznych korzeni jego posiadacza. Wówczas aranżacja mieszkania sprzyja odkrywaniu na nowo własnej tożsamości. Styl vintage wprowadzony w sposób przemyślany pomaga budować prestiż i indywidualność mieszkańców domu.