• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Meble do pokoju dziecięcego – dobre łóżko to podstawa

Pokój dziecięcy to kraina marzeń. Potrafi zamienić się w królewski zamek, prehistoryczną krainę dinozaurów lub salę koncertową. Zadbajmy, aby nasze dzieci miały najlepszą przestrzeń, by ćwiczyć swoją kreatywność i wyobraźnię, by mogły rozwijać się, tworzyć i uczyć nowych rzeczy. Sprawmy, by pokój dziecięcy był oazą spokoju, po dniu pełnym wrażeń, a także ciepłym i bezpiecznym miejscem, w którym maluchy będą chciały przebywać.
Życie małego dziecka to nie tylko zabawa, choć jest ona nieodłącznym i bardzo ważnym elementem ich życia. Podczas zabawy dzieci rozwijają półkule mózgowe, uczą się wielu zależności i realizują swoje pomysły. Ich otoczenie powinno temu sprzyjać, dlatego tak ważne jest, by pokój dziecięcy był dobrze urządzony i wspierał wszystkie aktywności naszych pociech. Meble do pokoju dziecięcego powinniśmy wybierać, kierując się ich funkcjonalnością, odpornością na zniszczenia i bezpieczeństwem. Zwróćmy też szczególną uwagę na to, by były nie tylko ładne, ale też praktyczne.
Dla dzieci bardzo ważny jest sen. Ułatwmy mu zasypianie po dniu pełnym szaleństw oraz sprawmy, by budziło się w ładnym i uporządkowanym miejscu, witając każdy dzień z nową, dobrą energią. O odpowiednie meble do pokoju dziecięcego należy zadbać już od pierwszych dni życia dziecka.
Mimo że na początku dziecko głównie obserwuje swoje otoczenie, warto już wtedy zadbać o dostarczenie mu przyjemnych dla oka bodźców i upewnić się, że wszystkie akcesoria i artykuły niemowlęce są dla nas łatwo dostępne. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć wygodnego łóżeczka z dobrym materacem. Dziecięce łóżko nie powinno być za małe. Musi być dopasowane do wieku i bezpieczne, by dziecko niego nie wypadło. W pokoju starszego dziecka powinno znajdować się odpowiedniej wielkości biurko i regały do przechowywania książek oraz szkolnych akcesoriów. Kupując meble do pokoju dziecięcego, zwróćmy uwagę, aby nie miały szklanych drzwi oraz wystających elementów, mogących stwarzać zagrożenie.
 

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Meble do pokoju dziecięcego – pojemna szafa

Wśród mebli do pokoju dziecięcego nie może też zabraknąć pojemnej szafy do przechowywania wszystkich jego rzeczy. Potrafi ona bardzo ułatwić nam codzienne życie. Wybierajmy szafy z dużą ilością półek i szuflad – dobra organizacja przestrzeni przy przechowywaniu dziecięcych rzeczy jest bardzo ważna. Zabezpieczamy jednak odpowiednio jej drzwiczki, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, próbując się do niej dostać. Wszystkie zabawki, puzzle, gry, książki i akcesoria plastyczne powinny mieć swoje miejsce. Uczmy tego dzieci od najmłodszych lat, by utrzymywało porządek i nabierało dobrych nawyków. Dobrze sprawdzają się także wielofunkcyjne skrzynie z siedziskiem, w których przechowamy zabawki i inne akcesoria.
Przydatnym meblem do pokoju małego dziecka na początkowym etapie jego życia, jest także dobry i wygodny fotel, który znacznie ułatwia karmienie malucha.
Dziecko w wieku przedszkolnym wśród mebli w swoim pokoju powinno mieć także odpowiedniej wysokości stolik i krzesełko. Wspiera to jego samodzielność oraz umożliwia mu rysowanie, czytanie, naukę pisania oraz jedzenie.
Pokoje dziecięce – inspiracje
Pokoje dziecięce mogą być urządzone na wiele sposobów. Ich wystrój często ma jakiś motyw przewodni, na przykład podniebne podróże, pałac księżniczki, bajkowa kraina lub safari. Jeżeli nasze dziecko jest już w wieku przedszkolnym lub starsze, możemy śmiało się go zapytać, jak wyobraża sobie swój pokój. Ułatwi to projekt pomieszczenia, który wykonamy sami, lub przy pomocy projektanta. Ile kosztuje projekt pokoju dziecięcego? Zazwyczaj nie są to małe kwoty, ale wszystko zależy od metrażu, rodzaju projektu i naszych oczekiwań. Możemy stworzyć go również sami, szukając inspiracji w internecie.
Pokoje dziecięce często urządzane są w sposób uniwersalny. Ściany możemy pomalować na jednolity kolor, a wybierane do pokoju dziecięcego meble, nie muszą być typowo dziecięce. Najważniejsze jednak, by były wytrzymałe, odporne na zniszczenia i łatwe do czyszczenia. Dzięki temu posłużą dziecku przez długie lata i nie trzeba ich będzie często wymieniać. Jeżeli w pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko, zadbajmy, by każde z nich miało swoją przestrzeń i zagospodarujmy ją najlepiej jak to możliwe. Pomocne mogą okazać się pojemniki do przechowywania, umieszczane pod łóżkiem oraz wieszaki na drzwi.

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Tapety do pokoju dziecięcego

Tapety do pokoju dziecięcego to dobry sposób, by szybko i łatwo zmienić jego wygląd. Mogą one być kolorowe, stonowane lub pastelowe. Możemy przebierać do woli wśród uroczych wzorów, takich jak chmurki, gwiazdki, samoloty, zwierzęta czy mapa świata. Tapety do pokoju dziecięcego zabezpieczają nasze ściany przed zabrudzeniami, gdyż często pokryte są łatwo zmywalną warstwą. Gdy dziecko podrośnie, możemy łatwo wymienić tapetę na nową lub całkiem się jej pozbyć.
Lampy do pokoju dziecięcego
W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć dobrej lampy. Najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Może to być lampa sufitowa oraz dyskretna lampka nocna, która sprawdzi się już od pierwszych dni życia – nie wybudza dziecka, ułatwia karmienie i zasypianie. Lampy do pokoju dziecięcego nie powinny emanować zbyt mocnego i rażącego światła, którego barwa powinna być ciepła.

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

 

Zasłony do pokoju dziecięcego

Gdy dbamy o ściany i oświetlenie, zadbajmy też o odpowiednią oprawę okien. Wybierzmy dobre zasłony i firanki do pokoju dziecięcego. Dzięki odpowiedniemu zaciemnieniu komfort naszego dziecka podczas zasypiania i snu będzie większy. Co więcej, rano promienie intensywnego słońca, wpadające przez okno, nie będą go budzić. Zasłony do pokoju dziecięcego powinny być odpowiednio grube i dobre jakościowo. Zwróćmy jednak uwagę, by nie były zbyt długie, ponieważ dziecko, które uczy się wstawać i chodzić, może je ciągnąć, zerwać i zrobić sobie krzywdę. Zasłony i firanki dobierzmy kolorystycznie do wystroju dziecięcego pokoju.
Dywan do pokoju dziecięcego
Dywan do pokoju dziecięcego nie musi być duży, ważne by pasował do wielkości pomieszczenia. Powinien umożliwiać łatwe wyczyszczenie, gdyż jest narażony na zabrudzenia farbami, brudnymi rączkami, napojami i jedzeniem. Nie chcemy też przecież, aby zbierał się na nim kurz. Jeśli decydujemy się na dywan do pokoju dziecięcego, jego włosie nie powinno być zbyt długie.
Znajdziemy wiele pięknych wzorów dywanów, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Bez problemu dobierzemy odpowiedni dywan do każdego wystroju. Ożywi on stonowane kolorystycznie wnętrze, wyciszy pokój, a dzieciom dostarczy dużo radości podczas zabawy.

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców

Pokój dziecięcy - urządzamy krainę marzeń dla małych odkrywców