• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Shabby chic to styl wnętrzarski, w którym wykorzystuje się stare lub specjalnie postarzane meble. Taka aranżacja to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników pięknych stylizowanych mebli oraz pastelowej kolorystyki.

Wnętrza w stylu shabby chic określane są jako „stary szyk” – ma to swoje odzwierciedlenie w meblach, które dzięki specjalnej technice wykańczania, wyglądają na bardzo stare. Przebijające warstwy farby i przetarcia sprawiają, że mebel nabiera niepowtarzalnego klimatu. Często pojawiają się także elementy ozdabiane motywami roślinnymi np. róże, lawenda. We wnętrzach dominują pastele: róż, beż, żółć, błękit i ponadczasowa biel.

Toaletki i konsole

Kształt i forma samych mebli przywodzi na myśl estetykę starych mebli – wyginane lub toczone nóżki oraz piękne rzeźbione elementy dekoracyjne. Atmosferę podkreślają również stylizowane uchwyty. Bardzo klimatycznie prezentują się toaletki i konsole, które nadają wnętrzu charakteru „starego szyku”.

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Szafy i kredensy

Szafy odzieżowe i kredensy najczęściej są w kolorach bieli i beżu. Mają charakterystyczne cokoły i nóżki. Często drzwi szafek są w formie żaluzji. Pojemne szafy doskonale sprawdza się w sypialniach, a pięknie kredensy będą ozdobą jadalni. Uzupełnieniem wystroju jadalni będą stół i krzesła w podobnym stylu. Całość warto uzupełnić pasującymi dodatkami.

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

 

Pastelowe dodatki

Kolorystyka dodatków w stylu shabby chic to głownie biel i subtelne pastele. Często pojawiają się motywy kwiatowe np. róże, lawenda, które można zobaczyć na naczyniach do serwowania potraw, tackach, dekoracyjnych poduszkach, osłonkach do doniczek itp. Pięknym uzupełnieniem wystroju wnętrza  mogą być drewniane dekoracje, stylizowane lampiony oraz dzbanki i konewki.

Charakterystyczne akcenty

Dla shabby chic charakterystyczne są  delikatne klatki dla ptaków – w formie klatek dostępne są w sklepach świeczniki lub kwietniki. Ślicznym uzupełnieniem wystroju wnętrza będą delikatne firanki i zasłony. Mile widziane są koronki.

Przeczytaj także: Jak dobrać kolorystykę ścian?