• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Styl eklektyczny w Twoim domu

Z pozoru styl eklektyczny może wydawać się łatwy do wprowadzenia we własnym mieszkaniu. Okazuje się jednak, że kiedy chcemy osiągnąć pożądany efekt, nie jest to takie proste. Bardzo łatwo jest wpaść w chaotyczne kupowanie dodatków, mebli i tekstyliów. Styl eklektyczny w mieszkaniu nie musi oznaczać przepychu. Polega on na tym, że łączy się ze sobą różne style, jednak nie oznacza to, że trzeba od razu popadać w maksymalizm. Wręcz przeciwnie umiar i rozsądek są tu bardzo wskazane.
Warto również zastanowić się, jakie trendy do nas najbardziej przemawiają i w jakim stylu czujemy się najlepiej. Zamiast sięgać po wiele elementów z różnych obszarów, lepiej ograniczyć się do dwóch, maksymalnie trzech stylów i z nich czerpać inspiracje. Pozwoli to uzyskań satysfakcjonujący efekt końcowy, który nie będzie przeładowany zbyt dużą ilością mebli i dodatków.

mieszanka różnych stylów...

mieszanka różnych stylów meblarskich w jednym pomieszczeniu

mieszanka różnych stylów...

mieszanka różnych stylów meblarskich w jednym pomieszczeniu

 

Styl eklektyczny - meble

Niezależnie od tego, czy meblujemy mieszkanie od podstaw, czy pragniemy wprowadzać do niego eklektyczne elementy, najłatwiej jest zacząć od krzeseł. Wybieramy najpierw prosty stół. Naturalne materiały są najbardziej uniwersalne, więc jeżeli chcemy pójść w bezpiecznym kierunku, wybierzmy drewniany blat na prostych nogach. Teraz czas na krzesła w stylu eklektycznym. Sięgnijmy po różne formy, style i zróżnicowany design. Każde krzesło może mieć inny kolor, kształt, materiał, z którego jest wykonane. Takie rozwiązanie wprowadza bardzo ciekawy efekt.
Wszelkiego rodzaju półki i kredensy są dobrą bazą do tego, by wokół nich budować styl eklektyczny w mieszkaniu. Zastanówmy się jednak, jakie style współgrają ze sobą i nie znudzą się zbyt szybko. Ciężki holenderski drewniany kredens może prezentować się interesująco w towarzystwie industrialnej metalowej szafki na książki i bibeloty. Narzuta w indyjskim tylu ożywi minimalistyczną, jednokolorową kanapę. Takich przykładów można mnożyć wiele.

wymieszane style mebli w...

wymieszane style mebli w eklektycznym wnętrzu domu

wymieszane style mebli w...

wymieszane style mebli w eklektycznym wnętrzu domu

 

Styl eklektyczny - moda a wnętrza

Urządzając mieszkanie warto szukać inspiracji wszędzie, również w modzie. Prawdą jest to, że osoby, które upodobały sobie łączenie różnych stylów, przeglądają nie tylko katalogi z meblami i dodatkami do domów. Równie inspirujące są magazyny dotyczące mody oraz wybiegi. Można zauważyć, że to, co dzieje się w świecie mody, ma odzwierciedlenie również w innych obszarach naszego życia. Styl eklektyczny w mieszkaniu odwzorowuje często to, co dzieje się w naszej szafie. Jeżeli modne są pewne wzory (jak panterka) czy materiały (len), sięga się po nie w różnych obszarach, również urządzając wnętrza. Często w tym samym momencie w modzie wyraźnych jest kilka trendów, które pozornie się wykluczają (np. motywy zwierzęce i neonowe kolory). Jeżeli jednak spojrzymy na nie w kreatywny sposób, możemy uzyskać naprawdę satysfakcjonujący efekt.
Zwłaszcza drobnych elementach wystroju wnętrz widać wpływy mody. Magiczne (dwustronne) cekiny stały się bardzo popularne na ubraniach, a w tym samym czasie można było wszędzie zobaczyć poduszki ozdobione właśnie takimi cekinami. Jeżeli klientom coś się podoba, sprzedawcy zaoferują im szeroką rangę możliwości do sięgnięcia po to.

wymiary wielostylowe eklektycznego...

wymiary wielostylowe eklektycznego wnętrza domu

wymiary wielostylowe eklektycznego...

wymiary wielostylowe eklektycznego wnętrza domu

 

Styl eklektyczny współczesnych mieszkań

W nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach, można z powodzeniem wprowadzać eklektyczny styl. Baza jest dobra, z materiałów wysokiej jakości, zatem jest idealnym tłem dla ciekawych elementów wystroju. Świetnie sprawdza się tu umieszczanie sztuki, która nie jest nowoczesną abstrakcją. Klasyczne malowane obrazy, czy rzeźby fantastycznie wyglądają mając za tło nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.
Styl eklektyczny w meblach można wprowadzać w różnych strefach domu bądź pomieszczeń. Pozwoli to uniknąć wrażenia bałaganu. Inaczej zatem aranżujemy miejsce do czytania, czy biblioteczkę w salonie, a inaczej kanapę przed telewizorem. Znajdujący się w tym samym pomieszczeniu stół i krzesła wokół niego również mogą zostać wykonane w zupełnie innym stylu. Tym, co powinno łączyć wszystko, jest spójna kolorystyka i dodatki, które umieszczamy we wnętrzu.