• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Sprytne schowki w mieszkaniu

Pomysłowe schowki przydadzą się w każdym domu. Dzięki nim o wiele łatwiej zapanujemy przed wszechobecnym bałaganem, o który przecież nietrudno i to nie tylko w małometrażowym mieszkaniu. Znajdą się tam rzeczy, których używamy dość rzadko, jednak od czasu do czasu będą nam potrzebne.

Schowki we wnękach

Doskonałym miejscem na schowek jest wnęka. Oczywiście im ona większa, tym lepiej. Niemniej jednak i niewielka wnęka będzie na wagę złota. Wystarczy ją oblistwowić, a do listew przykręcić fronty drzwiczek na zawiasach. Na koniec należy umieścić wewnątrz niego półki i już mamy praktyczny schowek.

Pod parapetami

Przestrzeń pod parapetami jest najczęściej niezagospodarowana. A to duży błąd! Nie pozwólmy, by takie miejsca się marnowały. Świetnym pomysłem jest zabudowanie przestrzeni pod parapetem, zamontowanie tam półek i zamknięcie drzwiami przesuwnymi. Pod parapetem kuchennym warto przeznaczyć miejsce dla rzadziej używanych akcesoriów czy naczyń. Mogą się tam znaleźć także środki czystości.

Na poddaszu

Przydatny schowek można stworzyć także na poddaszu. Najlepiej nadaje się na niego miejsce styku podłogi z dachem, które z reguły nie jest do niczego wykorzystywane i nie stoją tam żadne meble. Decydując się na zabudowanie tej przestrzeni zyskujemy zamaskowane schowki, w których możemy przechowywać niezbyt często wykorzystywane narzędzia czy np. zapasową pościel.

Pod schodami

Miejsce dla wysuwnej szuflady znajdzie się w jednym ze stopni schodów, jeśli oczywiście mieszkamy w domu, a nie w bloku. Żaden z gości nie wpadnie na pomysł, że to właśnie tam znajduje się nasz schowek. W przestrzeni pod schodami można także umieścić dwa rzędy wieszaków, jeden na długie ubrania, takie jak płaszcze, drugi na krótsze: żakiety, marynarki, koszule. Można tam przechowywać także odkurzacz lub mop. 

Sprytne schowki w mieszkaniu

Sprytne schowki w mieszkaniu

Pawlacze

W przedpokoju warto zdecydować się na stare dobre pawlacze. Szczególnie dobrze sprawdzą się w wąskim przedpokoju z wysokim sufitem. Umieścimy tam przedmioty mniej lub prawie wcale niewykorzystywane lub niepotrzebne w danej porze roku. Może to być np. sezonowe obuwie czy stary sprzęt sportowy.

Pudełka, kosze i organizery

Do przechowywania świetnie nadają się też różnego rodzaju pudełka, kosze, szkatułki oraz organizery. Można dobrać takie, które wyglądają elegancko i estetycznie. I tutaj mała rada: jeśli mamy ich więcej, warto każde z nich podpisać. Najlepiej będą się prezentować podpisy wykonane ozdobną czcionką na komputerze, a następnie wydrukowane, wycięte i przyklejone na wierzchu pudełka. Jakie pudełka wybrać? Na pewno nie powinny one zbytnio przykuwać wzroku, takie są zdecydowanie passe. Najbardziej polecane są te minimalistyczne, w bielach lub szarościach. W skandynawskim wnętrzu świetnie będą wyglądać też wiklinowe lub rattanowe kosze.

Sprytne schowki w mieszkaniu

Sprytne schowki w mieszkaniu

Podest w sypialni

Coraz więcej osób planuje swoją sypialnię tak, że łóżko znajduje się na podeście. Jeśli i nam podoba się taki pomysł, w podeście warto zainstalować dodatkowe szuflady. Jest do wprost idealne miejsce do przechowywania pościeli, bielizny czy ręczników.

Meble ze schowkami

W każdym mieszkaniu przydadzą się także meble ze schowkami. Może to być ławoskrzynia, pojemna i wygodna pufa czy stolik kawowy ze schowkiem w blacie. Jeśli mamy niewiele miejsca do przechowywania pościeli, wybierzmy łóżko z pojemnikiem, który jest na nią przeznaczony.  

Systemy przechowywania

W utrzymaniu nienagannego porządku w domu pomogą na pewno pomysłowe systemy przechowywania. Są to m.in. zestawy regałów z wieszakami do przedpokoju czy garderoby, regały wiszące specjalnie dostosowane do wąskich przestrzeni, a także regały przeznaczone do biura, sypialni czy spiżarni. Zaletą takich rozwiązań jest to, że każdy projekt może być dowolnie skomponowany na życzenie klienta.

Zobacz także: Salon w stylu minimalistycznym - jak go urządzić?