• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

Pachnąca lasem choinka, pięknie udekorowany stół świąteczny oraz biały opłatek to najważniejsze elementy wigilijnego klimatu w naszych domach. Aby cieszyć się wyjątkowymi chwilami z bliskimi, warto wcześniej zaplanować kilka spraw.

My dziś podpowiadamy, jak pięknie udekorować stół na święta?

Obrusy i serwetki

Zgodnie z tradycją, stół wigilijny przykrywany jest białym obrusem. Jest to także najbardziej elegancki z obrusów, który pasuje na każdą okoliczność. Podczas kolejnych świątecznych dni, można pokusić się o zmianę obrusa i dobranie modeli z haftowanymi lub drukowanymi motywami świątecznymi lub równie eleganckie jednolite w kolorach kojarzących się z Bożym Narodzeniem np. czerwone, zielone, złote.

Uzupełnieniem dekoracji będą serwetki, które pięknie prezentują się w dekoracyjnych obrączkach. Zielne tkaninowe serwetki można złożyć na kształt choinek, elegancko wyglądają także czerwone serwetki poskładane na kształt czapeczek. Dla osób lubiących szybkie rozwiązania, polecamy proste złożenie serwetki i położenie na niej małej gałązki choinkowej, która podkreśli świąteczny charakter stołu.

Jeśli obrus jest biały, na zasadzie kontrastu można dobrać serwetki w świątecznych kolorach np. czerwonym lub zielonym. I odwrotnie, jeśli obrus jest kolorowy, białe serwetki będą się na nim pięknie i elegancko prezentować.

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

 

Porcelanowa zastawa

Na pięknym obrusie, niezwykle elegancko prezentuje się biała zastawa oraz błyszczące sztućce. W tak uroczystych dniach, jakim jest okres świąteczny, najlepiej sprawdzają się eleganckie, klasyczne zestawy – dyskretne białe, bez dodatkowych zdobień, z subtelnymi złoceniami lub bogato zdobione. Polscy producenci porcelany cieszą się zasłużoną sławą i zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale także za granicą, dlatego warto rozważyć zakup takiego eleganckiego zestawu, który przez wiele lat będzie towarzyszył rodzinie w najważniejszych momentach ich życia.

Oczywiście można także dobrać bardziej kolorową porcelanę, warto zadbać o to, aby stół prezentował się odświętnie i wyjątkowo.

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

 

Dekoracyjne akcenty, czyli piękno ukryte szczegółach

Przysłowiową kropką nad „i” przy dekorowaniu świątecznego stołu są akcenty, które podkreślą wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat.

Jak udekorować stół? Tu można puścić wodze wyobraźni i dobrać coś, co najbardziej nam się podoba, pamiętając o tym, aby dekoracja stołu była stylistycznie dopasowana do całego wnętrza, co pozwoli zachować spójność i harmonię w jadalni.

Warto sięgnąć po dekoracje najbardziej kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia np. bombki, gałązki jodłowe i pachnące pomarańcze.

Na obrusie, między nakryciami można ułożyć niewielkie pachnące żywicą gałązki oraz kilka bombek – taka dekoracja będzie korespondowała stylem z choinką i doskonale podkreśli charakterystyczny klimat świąt. Bombki można także ułożyć w szklanym wazonie, w misie lub w kieliszkach, co stworzy ciekawą, nowoczesną dekorację.

Jeśli w domu są małe dzieci, warto wśród przysmaków ukryć filcowe lub gipsowe figurki Mikołajów, aniołków lub elfów, którymi dzieci będą mogły się później bawić.

Klimat zimowego lasu przybliżą szyszki – można ułożyć pojedyncze na obrusie lub zrobić z nich dekorację np. w kształcie wieńca.

Pachnącym akcentem będą pomarańcze z goździkami, które roztaczają niesamowity aromat. Aby dopełnić klimat korzennych zapachów, wystarczy ułożyć kilka pierniczków w świątecznych kształtach np. gwiazdki, choinki i bałwanki.

Kolejny świąteczny motyw to świece – w zależności od stylu wnętrza, mogą to być klasyczne świece w mosiężnych świecznikach lub nowoczesne świeczniki lub latarenki, które będą dawały migoczące, ciepłe światło.

Bardzo popularną dekoracją świątecznego stołu są kwiaty poisencji ustawione w dekoracyjnych doniczkach. Tradycyjnie najbardziej popularne były kwiaty w kolorze czerwonym, aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się jasnozielone, żółte i zielone.

Klasyczną ozdobą świątecznego stołu są stroiki z zielonych gałązek oraz świec, bombek

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?