• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Choinka sztuczna czy żywa – jaką wybrać?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Co roku z przyjemnością rozwieszamy światełka, dekorujemy drzewko bombkami i uroczymi dekoracjami. A jaką choinkę wybieramy – żywą czy sztuczną?

Poniżej znajdziecie wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety żywej choinki

Żywe drzewka mają wielu zwolenników, którzy doceniają ich niepowtarzalny klimat i urok.

Naturalne choinki – najczęściej świerkowe, jodłowe, sosnowe – wyglądają świeżo, cieszą oczy pięknym, błyszczącym igliwiem.

Piękna, żywa choinka roztacza we wnętrzu niepowtarzalny żywiczny aromat, który jest kwintesencją klimatu świąt Bożego Narodzenia.

Naturalne choinki są także bardziej ekologiczne niż sztuczne. Drzewka pochodzą ze specjalnych miejsc, gdzie nie można posadzić innych drzew (np. okolice linii wysokiego napięcia). Plantacje są prowadzone w odpowiedni i bezpieczny dla środowiska sposób, więc kupując choinki z legalnego źródła, można mieć pewność, że dbamy o ochronę przyrody. Utylizacja naturalnego drzewna także jest bardziej ekologiczna – pień można użyć jako opał w kominku, gałęzie i igliwie szybko się rozłożą i użyźnią glebę.

Wady żywej choinki

Główną niedogodnością wynikającą z posiadania żywej, ciętej choinki, to opadające igliwie, które czasami trudno posprzątać.

Decyzja o wyborze naturalnego drzewka wiąże się z koniecznością kupowania nowej choinki na każde święta, a to generuje pewien określony wydatek. Jeśli ktoś posiada ogród, bardzo dobrym pomysłem jest kupowanie choinki w donicy i późniejsze przesadzenie drzewka. Warto zwrócić uwagę na to, czy kupowana roślina rosła od dawna w doniczce, co zwiększy szansę na to, że choinka przyjmie się w ogrodzie. Udekorowaną donicę należy ustawić w pewnej odległości od źródeł ciepła (kaloryferów lub kominka), aby nie przesuszyć drzewka.

Bez względu na to, czy choinka jest cięta, czy też w donicy, należy zadbać o regularne podlewanie, aby jak najdłużej cieszyć się jej urokiem.

Choinka sztuczna czy żywa – jaką wybrać?

Choinka sztuczna czy żywa – jaką wybrać?

Zalety sztucznej choinki

Dobrej jakości sztuczna choinka ma puszyste gałęzie, w pięknie cieniowanych kolorach, które sprawiają, że igły wyglądają jak prawdziwe. W sklepach dostępny jest szeroki wybór rozmiarów choinek, od małych, które chętnie stawiane są w dziecięcych pokojach, aż po bardzo wysokie, które dumnie prezentują się w salonach. Miłośnicy nowoczesnego i awangardowego stylu mogą zdecydować się na drzewko w nietypowym kolorze np. cała biała.

Zakup sztucznej choinki to jednorazowy wydatek na kilka lat, co sprawia, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Wady sztucznej choinki

Głównym minusem sztucznej choinki jest brak niesamowitego zapachu naturalnego igliwia. Charakterystyczny aromat żywicy można wprowadzić do wnętrza, zapalając leśne świece zapachowe.

Tworzywa sztuczne, z którego robione są choinki, mają szkodliwy wpływ na środowisko, a rozkład ich może trwać ponad 400 lat.

Choinka sztuczna czy żywa – jaką wybrać?

Choinka sztuczna czy żywa – jaką wybrać?