• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić mieszkanie? Garść pomysłów

Urządzenie mieszkania krok po kroku

Nareszcie długo wyczekiwany moment - własne mieszkanie! Indywidualna, intymna przestrzeń, w której możesz wyczarować dowolne aranżacje. Pomysłów jest mnóstwo, podobnie jak możliwości. Obejrzałeś wiele programów wnętrzarskich, niezliczone wystawy sklepów z meblami, katalogi i galerie fotografii. Masz kilka pomysłów, ale jak urządzić mieszkanie, które zachowa estetyczną spójność? Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Jak zaplanować urządzanie mieszkania krok po kroku, na co zwrócić uwagę i ile to może kosztować?
Przyłącza i instalacje
Pierwszym krokiem, szczególnie w mieszkaniu w stanie deweloperskim, powinno być zaplanowanie przeróbek instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Dobrze urządzone mieszkania są niezwykle starannie zaplanowane - aby wiedzieć, gdzie potrzebujesz gniazdka, a gdzie ujścia rury, musisz zdecydować, gdzie będzie stał telewizor, a gdzie WC. Chodzi o rozrysowanie dokładnego planu rozmieszczenia urządzeń elektrycznych oraz sanitarnych. Trudno jest urządzić mieszkanie ze źle rozplanowanymi przyłączami.
Źródła światła
Ten punkt nieco pokrywa się z powyższym. Chodzi o to, jak urządzić mieszkanie, by światło zawsze sprzyjało wykonywanym w nim czynnościom. Łazienka czy sypialnia potrzebuje co najmniej dwóch źródeł światła, za to w kuchni można, oprócz okapu, zainstalować tylko jedno. Nowocześnie urządzone mieszkania są oświetlone w sposób całkowicie przemyślany.
Kolorystyka ścian i podłóg
To następny krok - kładzenie podłóg we wszystkich pomieszczeniach oraz dobór kolorystyki i pokrycia ścian. Pomysły na urządzenie mieszkania to worek bez dna - samo decydowanie o kolorystyce i o tym, czy na ścianach zostaną położone farby czy tapety, może zająć całkiem sporo czasu. Ważne, by wszystko było spójne i nie gryzło się ze sobą.
Wybór mebli
Wreszcie wybór mebli. Każde pomieszczenie ma swoje specyficzne wymogi, będzie więc prawdopodobnie planowane oddzielnie. Zastanów się, które meble uzupełnią nowocześnie urządzone mieszkanie, a jakie stworzą klasyczny, elegancki efekt. Warto wybierać je w dużych sklepach online, gdzie wybierać możemy spośród ogromnej oferty, nie martwiąc się o transport mebli – zamówione online zostaną dostarczone pod wskazany adres.
 

 

W jakim stylu urządzić mieszkanie?


Rzadko jest tak, że osoba urządzająca mieszkanie ma jeden, wiodący styl, który jej się podoba i nie chce słyszeć o innych wizjach. Zwykle inspiracji jest wiele, a poskładanie ich w całość wcale nie jest proste. Pomysł na urządzenie mieszkania to jedno - osiągnięcie spójności to drugie, znacznie bardziej pracochłonne zadanie. Urządź mieszkanie tak, by wszystko w nim współgrało!
Nieocenioną pomocą przy tym zadaniu bywają kreatory, dostępne na stronach internetowych sklepów i salonów wnętrzarskich. Można tam obejrzeć swoje pomysły na urządzenie mieszkania w wykreowanym podglądzie 3D.
Pamiętaj, że ile osób, tyle gustów, ale wybór konkretnego, wyrazistego stylu wymaga konsekwencji. Poduszki obszyte cekinami i surowe, drewniane stołki z pni drzew mogą do siebie nie pasować (choć dziś ładnie urządzone mieszkania niejednokrotnie łączą ze sobą mocno zaskakujące elementy). Pooglądaj galerie inspiracji, lookbooki różnych marek, programy o urządzaniu domów. Dzięki temu nabierzesz niezbędnej wiedzy o łączeniu ze sobą różnych elementów.

Koszt urządzania mieszkania


Tym, co często nas ogranicza jest nie tyle wyobraźnia czy brak doświadczenia, co budżet. Jak urządzić mieszkanie i nie zbankrutować przy tym? Na szczęście nie brakuje sklepów, gdzie nie wszystko jest podpisane nazwiskiem projektanta i kosztuje majątek. Trudno też jednoznacznie wycenić ten proces - urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim z pewnością będzie droższe, niż drobne odświeżenie. Tanie urządzenie mieszkania nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich pomysłów i ulubionej estetyki.
Wiele elementów aranżacji, zwłaszcza o charakterze czysto ozdobnym, można wykonać samemu. To nie tylko sprawdzian kreatywności, ale też naprawdę świetna zabawa. Warto włączyć ją w proces urządzania mieszkania - to sprawi, że zapamiętasz te chwile na długo.