Sklep online działa bez zmian. Usługa pobrań (płatność u kuriera) została czasowo wstrzymana.
Odbiory osobiste, wysyłki kurierskie, pocztowe i paczkomatowe realizujemy bez opóźnień.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Renowacja mebli - samodzielnie czy u specjalisty?

Renowacja mebli - wyjaśnienie terminu

Stare meble dla wielu osób są przedmiotami przeznaczonymi do wyrzucenia - i wymiany na nowe. Są jednak takie osoby, które potrafią dostrzec w nich piękno. Ich celem jest jego utrzymanie lub wydobycie, albo też nadanie im drugiego życia, opierając się na zachowanych elementach. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy z zachowanymi meblami wiąże się jakiś sentyment, historia rodzinna - wówczas chcemy je za wszelką cenę ocalić. Czasem jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, a czasem musimy uzyskać pomoc profesjonalisty. Gdzie się zgłosić, gdy chcemy dokonać renowacji mebli? Od czego zależą koszty i co można odnowić samodzielnie?

Renowacja oznacza tyle co odświeżenie, odnowienie. Termin ten może się odnosić do różnych elementów - przede wszystkim z zakresu budownictwa. W przypadku renowacji mebli chodzi jednak właśnie o to samo - odnowienie już istniejących i niestety zużytych w jakimś stopniu rzeczy. Zastanawiający się nad renowacją chce, by odzyskały one dawny blask - choćby czasy świetności miały dawno za sobą. Z renowacją mamy do czynienia w przypadku antyków, jednak często nawet rzeczy, które sami kupiliśmy wiele lat temu jako nowe. Możemy chcieć je w jakiś sposób przerobić, odnowić. Po to, by znów wyglądały jak dawniej, albo też żeby dopasować je lepiej do współczesnych trendów. Chociaż nadal większości ludzi raczej nie chce się odnawiać starych mebli (wolą po prostu kupić nowe), trend na ich odświeżanie z roku na rok wzrasta. Są nawet osoby, które zajmują się tym zawodowo i które chwalą się swoimi dokonaniami w przestrzeni internetowej. Z tego też względu możemy liczyć na znalezienie wielu poradników, które przeprowadzą nas krok po kroku przez najważniejsze zadania związane z renowacją. Wiele elementów i mebli możemy bowiem odnowić samodzielnie!

 

Renowacja mebli drewnianych

Wbrew pozorom, meble drewniane można z dosyć dużą łatwością odnowić samodzielnie. Wszystko uzależnione jest oczywiście od stopnia zniszczenia drewna, jednak jeśli nie jest ono przegniłe czy spróchniałe, nie stoi przed nami szczególnie ciężkie zadanie. Prawdziwe drewno jest obecnie w cenie, zatem naprawdę szkoda byłoby wyrzucać takowe meble. Musimy jedynie zedrzeć z niego warstwę lakieru, posługując się papierem ściernym. Później wszystko wygładzamy i ewentualnie uzupełniamy wszelkie ubytki, jeśli jakiekolwiek zauważymy. Następnie wystarczy tylko nałożyć kolejną warstwę zabezpieczającą - na przykład nowy lakier czy bejcę. Możemy również odnowić drewno, nakładając na nie jakąś farbę. Na przykład pobielone, drewniane meble są bardzo charakterystyczne dla wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim. Ponieważ w tej chwili jest to najchętniej wykorzystywany styl aranżacyjny, warto zastanowić się nad podobnym rozwiązaniem.

Renowacja mebli kuchennych i ogrodowych

Meble, których używamy w kuchni i w ogrodzie najczęściej również są drewniane. Jak zatem można się było dowiedzieć z poprzedniego akapitu, jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z ich odnowieniem. Różnica polega na tym, że miejsca gdzie panuje wilgoć wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań. Takie meble brudzą się również szybciej, niż gdyby stały w innych miejscach. Dlatego użyjmy do renowacji specjalnych środków, przeznaczonych właśnie do kuchni, łazienki, czy wręcz na zewnątrz. Dzięki temu zabezpieczymy naszą pracę przed zniszczeniem.

Renowacja mebli skórzanych

W przypadku mebli skórzanych może już nie być tak prosto. Musimy się przygotować na konieczność uzyskania pomocy z zewnątrz. Na szczęście jest w tej chwili wiele firm, do których można się zgłosić po pomoc - chociaż ciężko powiedzieć ile im zapłacimy, ponieważ konkretne koszty uzależnione są od rodzaju mebla, jego wielkości, stanu zniszczeń i końcowego efektu, jaki będzie się chciało uzyskać. Z renowacją mebli skórzanych najlepiej będzie udać się do profesjonalnego tapicera, który posiada odpowiednie środki i wiedzę, by wszystko idealnie odnowić. Oferty bardzo łatwo jest znaleźć w sieci internetowej. W większych miastach nie powinno być z tym najmniejszego problemu!