• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Projekt kuchni - jak stworzyć kuchnię marzeń?

Projektowanie kuchni - samemu czy z fachowcem?

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. To także enklawa rodzinnych spotkań. To tutaj domownicy siadają razem i rozmawiają, tutaj porusza się najistotniejsze tematy, kuchnia jest świadkiem zwierzeń, radości i smutków. Nie na darmo mówi się też, że każda impreza koniec końców przenosi się do kuchni. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa i unikatowa - warto zadbać o to, by i w naszym domu taka była. Nieważne, jaki metraż ma kuchnia, jaki budżet na nią przeznaczymy, cy zatrudnimy fachowca, czy będziemy wszystko planowali i wykonywali samodzielnie. Kuchnia powinna być sercem domu. Projekt kuchni jest więc priorytetowy - jak go wykonać? Czy warto używać programów do projektowania? Czy istnieją zasady projektowania kuchni? Jak urządzić kuchnię z wyspą, łączoną z salonem, niewielką... odpowiadamy na te i inne pytania.
 

Ogarnięci pozytywnym szałem projektowania wymarzonego domu często zastanawiamy się, czy skorzystać z usług projektanta wnętrz. Projektowanie kuchni może być naprawdę trudne, zwłaszcza, jeśli mamy o niej konkretne, wymagające wyobrażenia. Oto kilka zalet i wad zatrudniania projektanta lub dekoratora.
Plusy:
+ Projekt kuchni będzie spójny i dobrze zaplanowany od początku do końca.
+ Projektant podsunie nam rozwiązania, na które sami nigdy byśmy nie wpadli.
+ Projektant pomoże w dobraniu pasujących, świetnej jakości materiałów w korzystnych cenach (zna rynek lepiej niż my).
+ Współpraca z projektantem daje pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a projekt kuchni będzie robił wrażenie.
Minusy:
- Zatrudnienie fachowca to kolejny, często wysoki koszt.
- Współpraca wymaga kompromisu - będziemy musieli iść na pewne ustępstwa.
- Projektanci często współpracują z konkretnymi dostawcami i wykonawcami - będziemy zmuszeni ich zatrudnić.
 

projektowanie mebli do idealnej...

projektowanie mebli do idealnej kuchni

projektowanie mebli do idealnej...

projektowanie mebli do idealnej kuchni

 

Program do projektowania kuchni

Wiele stron internetowych firm związanych z wystrojem i wyposażeniem wnętrz udostępnia funkcję projektowanie kuchni online. Taki kreator to wspaniałe narzędzie, które umożliwia przeniesienie swoich wizji i pomysłów na wirtualną rzeczywistość. Dzięki niemu można wybrać z bogatej oferty ceramiki, farb, tapet czy kuchennego AGD i dowolnie je ze sobą łączyć, tworząc kuchnię marzeń nie tylko w wyobrażeniach.
Program do projektowania kuchni online pozwala zorientować się, jak wybrane elementy będą się prezentowały na żywo. Jest też pomocny przy mierzeniu mebli i kuchni - pokazuje, czy wybrane szafki, blaty i stoły na pewno zmieszczą się na określonym metrażu. To także całkiem niezłe zastępstwo projektanta wnętrz (choć oczywiście nie udzieli równie cennych rad). Czasem warto spojrzeć krytycznie na własne pomysły, a przygotowany projekt kuchni z pewnością w tym pomoże.
Niestety, projekt kuchni online najczęściej ogranicza się do użycia produktów z oferty sklepu, który udostępnił kreator. Bardzo rzadko zdarza się, żebyśmy korzystali tylko z materiałów wykończeniowych czy mebli dostępnych u jednego producenta. To mocno ogranicza możliwość skorzystania z takich kreatorów.
Minusem jest też fakt, że projektowanie kuchni online za darmo jest obudowane ograniczeniami wynikającymi z niepłatnej wersji programu. Dopiero wykupienie licencji pozwala na projektowanie kuchni bez takich limitów.

wizualizacja projektu nowoczesnej...

wizualizacja projektu nowoczesnej kuchni marzeń

Planowanie aranżacji mebli...

Planowanie aranżacji mebli kuchennych

Zasady projektowania kuchni

Każda kuchnia jest inna, podobnie jak gust osób projektujących. Całkiem inaczej planuje się przestrzeń industrialna i nowoczesną, niż klasyczną i przytulną. Dlatego trudno jest wyodrębnić zasady projektowania kuchni, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Niezależnie od stylu, projekt kuchni powinien jednak być funkcjonalny i wygodny. Oto kilka ogólnych reguł, którymi warto kierować się, przygotowując swój wymarzony projekt kuchni.
Swobodne poruszanie się
To absolutna podstawa. W kuchni przygotowujemy jedzenie, nie tylko spędzamy czas siedząc i rozmawiając. Krzątanie się i przygotowywanie różnych dań wymaga nieco przestrzeni. Istotne jest zachowanie zasad ergonomii, które pozwalają na wygodną pracę. Projektowanie kuchni online pozwala na sprawdzenie, czy konkretne ustawienie mebli pozwoli jeszcze poruszać się dwóm lub trzem osobom.
Projekt kuchni - podział na strefy
Projektowanie kuchni ułatwia także podzielenie przestrzeni na strefy. Jakie strefy sprawdzają się w projekcie kuchni? Pierwsza z nich to strefa zapasów - obejmuje lodówkę, a w większych kuchniach także wnęki pełniące funkcje spiżarni. Drugą strefą jest strefa przechowywania naczyń, a więc szafki, głównie wiszące, choć także stojące. Trzeci strefa, mokra, to zmywarka, suszarka na naczynia, zlewozmywak oraz kosze na śmieci. W czwartej strefie przygotowujemy posiłki - w niektórych kuchniach jest to wyspa, w innych blaty robocze. W strefie gotowania znajdują się piekarnik oraz kuchenka.
W zabudowie kontra luzem
Warto też od razu zdecydować się, czy sprzęty AGD będą w zabudowie czy luzem. Zabudowa pozwala stworzyć bardzo spójną kuchnię, na przykład utrzymaną w klasycznym, nieco staroświeckim stylu. Sprawdza się także na drugim biegunie, w kuchniach bardzo nowoczesnych - trendy nakazują, by zasłaniać tam wszystkie urządzenia i by nic nie stało na widoku. Z pewnością projekt kuchni ze sprzętami w zabudowie będzie znacznie droższy w realizacji - warto się z tym liczyć już na etapie pierwszego planowania.
Czego na pewno się nie robi?
Istnieją też pewne zasady projektowania kuchni, które mówią, by nie łączyć ze sobą niektórych sprzętów. I tak lodówka nie powinna dotykać kuchenki ani stać blisko niej - kuchenka emituje ciepło, które sprawia, że lodówka nie działa ekonomicznie. Lodówki nie powinno się też stawiać koło okna, ponieważ słońce może ją nagrzewać. Obok okna nie stawia się także kuchenki, zwłaszcza gazowej - podmuchy wiatru nie są korzystne dla płomieni w palnikach. To bardzo proste zasady, dzięki którym projektowanie kuchni staje się nieco bardziej uporządkowane.

projektowanie mebli kuchennych...

projektowanie mebli kuchennych marzeń

projektowanie mebli kuchennych...

projektowanie mebli kuchennych marzeń

 

Projekty kuchni z wyspą - dla zapalonego kucharza

Wyspa stanowi osobną, wygodną strefę roboczą w kuchni. Duża powierzchnia blatów pozwala na swobodne przygotowywanie posiłków, krojenie produktów, przyrządzanie sałatek czy rozpakowywanie zakupów. To duża, osobna strefa przygotowywania. Stąd wielka popularność tego rozwiązania.
Niestety, projekty kuchni w bloku rzadko pozwalają na stworzenie wyspy - zabiera ona całkiem sporo miejsca na środku kuchni, wymaga więc dużego metrażu.
Projekty kuchni z wyspą, jak każde, mają swoje wady i zalety. Do zalet można zaliczyć przede wszystkim piękny efekt estetyczny, możliwość gotowania jednocześnie przez kilka osób, łatwy dostęp do wszystkich urządzeń AGD oraz dodatkową, dużą przestrzeń roboczą w postaci obszernych blatów. Z kolei wady takiego rozwiązania to głównie zajęcie przez wyspę sporej powierzchni kuchni oraz koszt realizacji. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję, jeszcze zanim powstanie projekt kuchni z wyspą. Czasem lepiej zostawić nieco miejsca na środku, by więcej niż jedna osoba mogła działać w tym samym pomieszczeniu.
Projekty kuchni z salonem - otwarta przestrzeń
Jeśli już jesteśmy przy wyspach, warto również wspomnieć o popularnych kuchniach otwartych na salon. Projekty kuchni z salonem sprawiają, że przestrzeń dzienna w mieszkaniu czy domu staje się wspólna i duża. Takie nieco "loftowe" rozwiązanie jest bardzo nowoczesne. Projekty kuchni z salonem zakładają zwykle pełną widoczność, jednak warto wziąć pod uwagę coś, co wizualnie podzieli przestrzeń.
W tej roli doskonale sprawdzają się właśnie wyspy lub ciąg blatów, które zaznaczą część kuchenną i część pełniącą funkcję salonu. Niektórzy decydują się też na lekkie zasłony z koralików czy kwiaty, które subtelnie rozgraniczają przestrzeń. Projekty kuchni często zawierają też łagodne przejście do salonu poprzez strefę pełniącą funkcję jadalni - stół i krzesła.
Co przemawia za kuchnią otwartą na salon? Z pewnością taka aranżacja sprawia, że przestrzeń staje się większa i mniej zamknięta. Zwiększa też dostęp domowników do kuchni - gotująca osoba nie przebywa już w osobnym, zamkniętym pomieszczeniu, tylko razem z resztą domowników czy gości, w salonie. Projekt kuchni z salonem sprzyja więc integracji domowników.
A jakich minusów należy się spodziewać? Taki projekt kuchni musi kłaść ogromny nacisk na wentylację. Inaczej istnieje ryzyko, że wilgoć, para i zapachy towarzyszące gotowaniu będą obecne także w salonie, nawet przez długie godziny. Zapach czosnku niekoniecznie sprzyja relaksowaniu się przy ulubionym filmie na kanapie, a świeczki aromatyzowane nie pasują do procesu gotowania - trzeba mieć to na uwadze.
 

projektowanie wnętrz kuchni...

projektowanie wnętrz kuchni marzeń z użyciem nowoczesnych mebli

projektowanie wnętrz kuchni...

projektowanie wnętrz kuchni marzeń z użyciem nowoczesnych mebli

 

Projekty kuchni w bloku - gdy miejsca brakuje

Nie zawsze mamy dostatecznie dużo miejsca, by projektowanie kuchni mogło przebiegać w sposób nieograniczony. Projekty kuchni w bloku raczej nie przewidują wielkich stołów ani wysp na środku. Przeciwnie, najczęściej trzeba się nieźle nagłowić, by w ogóle zmieścić w takiej kuchni wszystko, co potrzebne. To nie lada wyzwanie - na szczęście wszystko da się zrobić.
Nieco łatwiej jest, jeśli mamy okno. Projekty kuchni z oknem nie wymagają dodatkowych, licznych źródeł światła. Niestety, ma to także swoje minusy - okno zabiera miejsce pod ścianą, które mogłoby zostać przeznaczone na lodówkę czy kuchenkę. Trudno też trzymać się tutaj zasady nieumieszczania koło okna żadnego z tych sprzętów. Z pewnością malutka kuchnia zmusza do wybrania rozwiązań funkcjonalnych, takich jak nieco szersze blaty czy zastąpienie skrzydłowych drzwiczek w szafkach przesuwnymi lub drewnianymi żaluzjami. Na pewno przydadzą się też organizery do szuflad oraz stojaki, w których można gromadzić akcesoria kuchenne. Warto pamiętać, że na małej przestrzeni szybciej powstaje wrażenie bałaganu.
Jeśli przestrzeń jest naprawdę niewielka, być może lepiej niż zamknięta kuchnia sprawdzi się aneks kuchenny, otwarty na pokój dzienny. Porządny program do projektowania kuchni pomoże zobrazować taki zamysł i sprawdzić, czy lepiej spełni swoją rolę. Warto też pamiętać, że czasem dzielenie przestrzeni na siłę przynosi odwrotny skutek - zamiast zmienić malutkie mieszkanko w dwa pokoje z kuchnią i łazienką, stworzy efekt maleńkich klitek.

nowoczesne meble kuchenne na wymiar...

nowoczesne meble kuchenne na wymiar w projekcie kuchni marzeń

projektowanie mebli kuchennych...

projektowanie mebli kuchennych według indywidualnych upodobań