• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Styl rustykalny - czy to odpowiedni pomysł na Twój salon?

Twój salon wymaga stylu

Nie wiesz jak urządzić salon, by był równocześnie modny jak i praktyczny i komfortowy? Chcesz, aby Twoje mieszkanie było eleganckie i pełne szyku w każdym calu? To zrozumiałe, każdy z nas chce, żeby jego mieszkanie było perfekcyjne: przytulne, wygodne i piękne.

Istnieje wiele stylów, w których można zaaranżować wnętrze swojego mieszkania. Warto przeanalizować każdy z nich, aby wybrać odpowiedni styl wystroju wnętrza do Twojego domu. Jednym z takich stylów jest styl rustykalny, ale czy Twój salon będzie dobrze prezentował się w stylu rustykalnym?

Trochę historii…

Salon to ważne pomieszczenie w Twoim mieszkaniu. Pierwsze salony sięgają Baroku, powstawały w barokowych pałacach. To w nich odbywały się wszelkie wystawne bale i spotkania towarzyskie. Salony były miejscem eksponowanym gościom, dlatego ich wystrój musiał być bogaty, imponujący i szczegółowo dopracowany. Pomieszczenie to było oceniane przez gości, a właściciele pałaców nie mogli pozwolić sobie na krytykę własnego domu.

Styl rustykalny to ukłon ku XIX-wiecznej i początku XX-wiecznej ludowości, mocno nawiązujący do dawnych gospodarstw. Czerpie z dawnych czasów, z atmosfery wiejskich chałup i dworków. Salon w stylu rustykalnym to próba oddanie atmosfery panującej wiek temu. Elementy wyposażenia salonu w stylu rustykalnym wnoszą do wnętrza wiejski i spokojny charakter zgodnego z naturą życia.

Aranżacja salonu w stylu rustykalnym - na co zwrócić uwagę

Popularność stylu rustykalnego wynika z pewnej tęsknoty za sielskim, spokojnym, wiejskim życiem. Cechuje się romantycznym podejściem do kontaktu z naturą. W salonie w stylu rustykalnym wiodącym elementem jest wszechobecne drewno. Obelkowane sufity, masywne deski podłogowe, drewniane meble - wszystko w kolorze naturalnego drewna, to cechy szczególne tego stylu. Wykorzystuje się także surową cegłę lub maluje się ją na biały kolor.

Oprócz drewna w salonie w stylu rustykalnym pożądane są także: żelazo, kamień, ceramiko, miedź i żeliwo. Unika się stosowanie sklejki, czy plastiku. Elementy drewniane mogą wyglądać na niedokończone (efekt sęków, pęknięć i słojów jest jak najbardziej wskazany). Niezbędnym w stylu rustykalnym jest także kominek (może być murowane, bądź z kamienia), albo piec kaflowy.

Jakie kolory sprawdzą się przy stylu rustykalnym?

Kolorystyka salonu w stylu rustykalnym jest stonowana, a jej odcienie bliskie są naturze. Aranżując wnętrze salonu rustykalnego stawiaj na neutralne, ciepłe beże i biele, a także na kolory ziemi, takie jak wszelkie odcienie brązu. Czerwień i wszystkie jej odmiany to kolor raczej nie wskazany w stylu rustykalnym.

W salonach stylu rustykalnego używa się również wszelkich odcieni koloru zielonego, który przywołuje na myśl życie na wsi. Kolory powinny być stonowane, gdyż akcentem rozświetlającym i nadającym życie wnętrzu będą wzory ludowe, wiejskie motywy i roślinne elementy na materiałach dekorujących salon.

 

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Meble w salonie w stylu rustykalnym powinny być meblami drewnianymi, takimi jak drewniana ława, skrzynia - która stawać się może stolikiem kawowym, czy kredens. Najlepiej prezentować się będą meble masywne, niefinezyjne, ani misternie zdobione. Pożądane wzory tapicerki mebli wypoczynkowych, to kwiaty, krata, pasy, albo tkanina gładka.

Salon w stylu rustykalnym charakteryzować się też będzie odpowiednimi dodatkami. Mogą być to wiklinowe kosze, naczynia ceramiczne, czy lampy naftowe. Mimo że przepych nie jest wskazany, to elementem wystroju są motywy folkowe, ludowe, krata i kwiaty, a materiałami ozdobnymi - wełna, bawełna i len. Z takich materiałów mogą być zrobione zasłony do salonu w stylu rustykalnym. Świetnie pasują także wszelkie skóry zwierząt, koronkowe firanki, żelazka z duszą, zegary z kukułką, czy dekoracyjne figurki.

 

Czy to styl dla Ciebie?

Salon w stylu rustykalnym jest idealny dla wielbicieli wiejskiego życia w zgodzie z naturą. To styl sielski, estetyczny, a także pozbawiony blichtru. Zachwyca czystym, przytulnym i bezpretensjonalnym. W salonie w stylu rustykalnym idealnie zrelaksujesz się, odpoczniesz, lepiej też będzie smakować Ci obfity, wiejski obiad.

Styl rustykalny będzie odpowiedni dla Ciebie jeśli cenisz sobie przestrzeń życiową, a także bliski kontakt z naturą. Świetnie sprawdza się na wszelkich dworach, ale również w dużych drewnianych domach. Decydując się na salon w stylu rustykalnym, zaplanuj częste wizyty na pchlich targach, czy zapomnianych rodzinnych strychach. Styl ten idealnie odpowiada romantykom.

Zdecydowałeś! Salon w stylu rustykalnym to coś dla Ciebie. Gdzie szukać odpowiednich mebli?

Odpowiednie meble pasujące do salonu w stylu rustykalnym znajdziesz na pewno na stronach naszego sklepu www.meble.pl. Proponujemy Ci tylko najlepsze produkty, najtrwalsze i o najwyższej jakości meble, dlatego bądź spokojny - o ile dobrze dopasujesz wymiary do wnętrza, a design do swojego gustu, będziesz na pewno zadowolony z zakupów w naszym sklepie.