• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Witryna - delikatność i ponadczasowa elegancja w Twoim mieszkaniu

Z muzealnej gabloty w codzienny użytek

Witryna szklana od wielu lat króluje w naszych salonach. To delikatny, wydawać by się nawet mogło, że kruchy mebel eksponujący piękne porcelanowe i kryształowe zastawy. Dotychczas była wykorzystywana jedynie w salonach jako wystawa rodzinnych eksponatów. Była bardziej niczym gablota w muzeum, niż mebel użytkowy. Dodawała wnętrzu delikatności i kruchej elegancji, podkreślając odpowiednim oświetleniem srebrne, kryształowe i porcelanowe eksponaty.

Obecnie witryna przestaje być nietykalnym eksponatem, a wkraczając w przestrzeń kuchni i jadalni staje się meblem codziennego użytku. Można ją spotkać zarówno w eleganckich salonach, jak i przytulnych jadalniach, czy prowansalskich kuchniach. Odpowiednio wystylizowana, sprawdza się nawet w sypialni. Ekspozycje podkreśla dyskretnym lub wyraźnym oświetleniem (w zależności od stylu, który akcentuje).

Trochę historii

Witryny szklane wywodzą się z okresu klasycyzmu, z czasów panowania Ludwika XVI. Swoją popularność przeżywają w I połowie XX wieku, gdzie królowały w bogato zdobionych i eleganckich wnętrzach. Witryna znajdowała się w niemal każdym domu polskiej, przedwojennej inteligencji. Przechowywała rodzinne skarby.

Traktowana była z niezwykłą ostrożnością i delikatnością. Trzymano w niej rodzinne serwisy, które używane były tylko na specjalne okazje, srebrne cukiernice, bomboniery i sztućce. Współczesne witryny szklane oddają ducha tamtych mebli, jednak ich forma znacznie odbiegła od pierwowzorów.

Obecnie

Obecnie witryna przestała spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną osłaniając wszelkie kosztowne przedmioty (wartościowe zarówno w sposób materialny jak i sentymentalny), a zaczęła być praktycznym meblem, w którym trzymamy rzeczy, ładnie podkreślające wyjątkowość tego mebla.

Salonowa witryna odnalazła się także w kuchni. Coraz częściej zastępuje ona bowiem górną zabudowę kuchenną zadając szyku aranżacji pomieszczenia. Witryny w kuchni powinny współgrać z resztą wyposażenia nie odcinając się od niej stylistycznie. Witryna w jadalni pełni natomiast taką samą funkcję jak w salonie, eksponując zastawy stołowe i przedmioty wartości sentymentalnej.

Jaką witrynę szklaną wybrać do swojego mieszkania

Witryna występuje w dwóch wariantach. Może być całkowicie przeszklona, ze szklanymi półkami wewnątrz, lub przeszklona częściowo. Witryna całkowicie szklana spełniać może jedynie funkcję dekoracyjną, natomiast przeszklona częściowo pozwala na praktyczne jej wykorzystanie i służy przechowywaniu zastawy stołowej, i innych akcesoriów użytku codziennego.

Jeśli potrzebujemy witryny do pokoju dziennego, dobrze jest zwrócić uwagę na możliwości jej oświetlenia. Gra światłem pozwoli odpowiednio wyeksponować przedmioty, które w niej przetrzymujemy. Światło w witrynie jest także nastrojowym zamiennikiem dla lampy stojącej lub oświetlenia górnego i może być stosowane zamiennie, w zależności od potrzeby lub okoliczności.

 

Drewno i szkło

Witryny wykonane są z różnych tworzyw. Oprócz szkła, wykorzystane jest w dużej mierze drewno. Witryny wykonane są z różnych gatunków drewna. Występują modele w różnorodnym zabarwieniu, ale ostatnio modne stały się witryny w kolorze białym. Wykończone mogą być metodą na wysoki połysk, albo pozostać matowe. Ozdobione są natomiast zgodnie ze stylem, jaki reprezentują.

W nowoczesnych, modernistycznych wnętrzach, witryny salonowe, oprócz standardowego drewna, wykończone są plastikowymi frontami o futurystycznych kształtach. Biel jest ostatnio królującą barwą i doskonale sprawdza się w nowoczesnych designach. Witryna tego typu traci jednak swoją delikatność i kruchość, i staje się masywniejszym meblem na szklanki, czy talerze.

 

Wyjątkowość witryny szklanej przekonuje, że warto ją mieć w swoim salonie

Witryna, w jakimkolwiek stylu, jest i zawsze będzie bardzo atrakcyjnym elementem wyposażenia salonu. To nie tylko praktyczny mebel, w który idealnie wkomponowują się eleganckie zastawy odświętne. To również element dekoracyjny, nawet jeśli występuję w wersji nieco masywniejszej niż krucha witryna szklana. Wystarczy, że włączysz oświetlenie w witrynie, a nada ona urokliwy lub romantyczny nastrój całemu pomieszczeniu. Światło przebijające przez szkło to piękny widok i nadaje on dyskretnego światła całemu salonowi.

Zapraszamy na strony naszego sklepu na www.meble.pl. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ofertę ze starannie wyselekcjonowanymi witrynami idealnymi do Twojego mieszkania. W naszym sklepie wybierać będziesz spośród witryn szklanych, częściowo szklanych, znajdziesz witryny wprost idealnie nadające się do salonów, ale również takie, które są stworzone z myślą o jadalni, czy kuchni. W ofercie są witryny we wszystkich stylach aranżacji, w różnych kolorach i z różnymi zdobieniami. Jedne doskonale sprawdzą się w przechowywaniu zastawy stołowej i srebrnych sztućców, inne lepiej będą eksponowały pamiątki rodzinne i inne bibeloty dekoracyjne. Każdy znajdzie coś dla siebie, a my gwarantujemy, że meble w naszym sklepie to wysokiej jakości, trwałe i stabilne produkty, który cieszyć Was będą przez długie lata. Zapraszamy na udane zakupy!