• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Regał drewniany - niezbędny i potrzebny w każdym domu

W każdym domu można znaleźć kilka niezbędnych elementów wyposażenia. Dla jednych będzie to ława, niewielka i bardzo poręczna, dla innych stół jadalniany, a jeszcze dla innych - ciekawe krzesła. Dla wielu osób najważniejszy w całym domu jest jednak regał. To on zapewnia praktyczne właściwości przechowywania i może skutecznie zmniejszać bałagan w każdym domu. Czym jest regał drewniany i jakie są jego funkcje?

 

Niezbędny regał drewniany do każdego domu

Regał drewniany przybiera różne formy, lecz najczęściej spotykana jest klasyczna i standardowa wersja. Ma średnią lub dużą wysokość, składa się w głównej mierze z konstrukcji opartej na wąskich belkach oraz z półek, które zapewniają bardzo dużą ilość miejsca do przechowywania. Półki są oddalone od siebie o kilkanaście centymetrów i mogą z powodzeniem służyć jako miejsce do magazynowania nawet dość wysokich elementów. Co ciekawe, w większości klasycznych regałów nie ma pleców oraz przodu. Są to bowiem otwarte meble, które mają wprowadzić do mieszkania nieco oddechu i rozluźnienia. Mają także jeszcze jedną zaletę. Są bardzo lekkie i można je komfortowo przesuwać i zmieniać miejsce. To niezbędna zaleta dla osób starszych i nie tylko.

 

Regał na książki drewniany

W każdym domu regał pełni główną funkcję polegającą na magazynowaniu książek. Ma bowiem dość duży udźwig oraz rozmiary odpowiednie właśnie do tego celu. Spotkamy je zatem w większości domów, w których przebywają osoby lubiące czytać interesującą książkę. Co więcej, regały drewniane można z powodzeniem łączyć w zestawy osiągając mnóstwo przestrzeni do przechowywania oraz ciekawy wygląd. W dużym domu warto zaaranżować cały pokój jako czytelnię i wyposażyć ją w wiele otwartych regałów oraz bardzo komfortowy fotel i podnóżek. Takie otoczenie zapewnia wspaniałe warunki do czytania.

 

Regał - jaki materiał?

Klasyczny regał powinien być co prawda wykonany z litego drewna o dobrze wybranej kolorystyce, lecz nie jest to niezbędne. W obecnych czasach zdecydowanie częściej spotyka się sklejki, które wyglądają bardzo podobnie po oklejeniu okleiną, a jednak są dużo tańsze i zdecydowanie lżejsze. Dlatego są najpopularniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę na kolor. Regały są wykończone w dziesiątkach wzorów, od stonowanych i bardzo jasnych barw np. w postaci buku, sosny czy dębu sonoma aż po bardzo ciemne, np. mahoniu. Warto je dobrać tak, aby dobrze uzupełnić dane pomieszczenie.

W skandynawskim salonie warto stosować między innymi wersje bardzo jasne i tym samym lekkie wizualnie, które nie przytłoczą salonu swoją prezencją. Najlepiej będą wyglądać między innymi kolory naturalne takie jak jesion czy wiąz largo. Z kolei w salonach tradycyjnych najlepiej sprawdzą się modele ciemniejsze, np. w tonacji czereśni czy dębu rustykalnego. Dadzą efekt luksusu i podkreślą stylistykę danego pokoju dziennego. Dla osób kochających styl nowoczesny z pewnością sprawdzi się kolor wenge lub palisander, czyli bardzo ciemny i stosunkowo ciepły wzór, który znakomicie uzupełni modernistyczne wnętrza.

Regał łazienkowy drewniany?

Wbrew pozorom regał nie jest przypisany tylko i wyłącznie do pomieszczeń takich jak salon czy pokój dzienny. Na rynku znajdziemy bowiem także regał łazienkowy drewniany, który doskonale uzupełni także pomieszczenie kąpielowe czy toalety. Tego typu modele są wykonane z materiałów odpornych na działanie wody oraz wysokiej wilgoci. Mogą być pokryte preparatami zabezpieczającymi drewno i tym samym nie będą podatne na spulchnienia czy pęknięcia okleiny.

Regał łazienkowy drewniany sprawdzi się fantastycznie między innymi do przechowywania szlafroków oraz ręczników, a także innych miękkich akcesoriów. Zastosowanie regału tego typu daje znakomity efekt w danym pomieszczeniu. Tworzy otoczkę skandynawskiego stylu i podkreśla każdą aranżację, zarówno minimalistyczną i nowoczesną, jak i klasyczną i tradycyjną. Niezależnie od stylu panującego w łazience z pewnością przyczyni się do zwiększenia jej atrakcyjności.