• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Tapicerowanie mebli krok po kroku

Tapicerowane meble to nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania. Każdy z nas ma kanapę, fotel, pufę bądź krzesło. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ten proces się odbywa i czy jesteśmy sobie w stanie poradzić z nim samodzielnie? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu, ponieważ z tego tekstu dowiesz się, jak samemu tapicerować meble na konkretnym przykładzie, ile kosztuje tapicerowanie mebli oraz jak ten proces wygląda w profesjonalnych fabrykach.

Producenci mebli tapicerowanych prześcigają się w dostarczaniu nam coraz to ciekawszych projektów. Dzięki nim, nasze wnętrza są różnorodne, a aranżacje niepowtarzalne, ale to nie wszystko, jeśli mówimy o meblach tapicerowanych. Z tym zagadnieniem możemy sobie również poradzić samodzielnie. Sprawdź, jak tapicerować meble na przykładzie krzesła i podaruj sobie niepowtarzalny mebel, który będzie służył Ci przez długie lata.

Instrukcja wymiany tapicerki na...

Instrukcja wymiany tapicerki na meblach

Instrukcja wymiany tapicerki na...

Instrukcja wymiany tapicerki na meblach

 

Producent mebli tapicerowanych – na czym polega jego praca?

Producent mebli tapicerowanych przygotowuje produkty od podstaw. Spójrzmy więc, jak wygląda produkcja sof oraz narożników. Zazwyczaj najpierw przygotowuje drewnianą ramę i system, który będzie utrzymywał nasz mebel. Następnie wypełnia go pianką lub systemem sprężyn i na koniec tapiceruje. Ostatni etap jest kluczowy, bo właśnie od niego zależy, jak nasza kanapa będzie się prezentowała. Warto mieć na uwadze, że meble tapicerowane pochodzące z Polski cieszą się dużym zainteresowaniem klientów w całej europie. Polscy dostawcy charakteryzują się wysoką jakością wyrobów oraz nietuzinkowym designem. Sofy, fotele i inne tapicerowane elementy pochodzące od naszych rodzimych dostawców to niejako strzał w dziesiątkę, za który nie będziemy musieli zapłacić kroci.

Proces tapicerowania starej kanapy

Proces tapicerowania starej kanapy

Proces tapicerowania starej kanapy

Proces tapicerowania starej kanapy

 

Fabryka mebli tapicerowanych- tutaj powstają Twoje ulubione meble

Fabryka mebli tapicerowanych to zazwyczaj dość spory zakład, w którym produkowane są różnego rodzaju meble. Fabryki zazwyczaj od razu przygotowują całe serie mebli, więc w jednym miejscu powstają zarówno kanapy, jak i fotele i pufy. Co więcej, fabryki mebli tapicerowanych nie są klasycznym przykładem zakładów, w których machinalnie przygotowywane są poszczególne produkty. Wiele mebli tapicerowanych produkowanych jest ręcznie, ze szczególną dbałością o najdrobniejszy szczegół. Przykładem są wszelkiego rodzaju meble ze skórzanym obiciem i ręcznym przeszyciem. Wiele z nich nabiera luksusowego charakteru oraz elegancji poprzez ręczne dopieszczenie poszczególnych elementów. Mając taki mebel w swoim domu można mieć świadomość posiadania elementu nietuzinkowego, wersji premium.

Proces ponownego tapicerowania...

Proces ponownego tapicerowania starej kanapy

Instrukcje dotyczące tapicerowania...

Instrukcje dotyczące tapicerowania krzesła

Produkcja mebli tapicerowanych, czyli tapicerowanie mebli w kilku prostych krokach

Wiemy już, jak powstają meble tapicerowane w dużych fabrykach, teraz pora powiedzieć sobie, jak wygląda produkcja mebli tapicerowanych w domu. Samodzielne tapicerowanie w kilku krokach przedstawimy na przykładzie krzesła, ponieważ to dobry element na początek, nawet dla kogoś, kto nigdy nie miał najmniejszego do czynienia z tego typu aktywnością. Sprawdź kilka kroków i stań się mistrzem tapicerowania w swoim własnym domu.

Krok 1: Podziel krzesło na poszczególne elementy. Ściągnij oparcie i odkręć siedzisko. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności, aby struktura krzesła pozostała nienaruszona.

Krok 2: Wykrój odpowiednią ilość materiału. Przyłóż skrawek do wyciągniętego siedziska i wytnij tyle ile potrzebujesz, pozostawiając kilkucentymetrowy zapas.

Krok 3: Wymień wypełnienie siedziska. Wszelkiego rodzaju pianki oraz inne wypełniacze dostępne są w wielu marketach budowlanych. Zacznij wypełnianie od lewej strony i zadbaj o podobną grubość do tej, która była ostatnio. Następnie pokryj całość materiałem, starannie wygładzając go i układając w estetyczny sposób. Zaginaj przeciwległe boki materiału przybijając je równomiernie i dbając o odpowiednie naprężenie. Do tego możesz użyć tapera.

Krok 4: Po przybiciu za pomocą tapera boków przyszedł czas na narożniki. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność, aby nasze krzesło pozostało nadal estetyczne oraz atrakcyjne. Przy pomocy nożyczek usuń nadmierną ilość materiału delikatnie zaokrąglając narożnik i pozostawiając odrobinę marginesu. Tutaj musisz zwinnie posługiwać się taperem i przygotować róg na zakładkę tak, aby był odpowiednio naprężony i nie marszczył się w przyszłości.

Krok 5: Przygotowałeś już siedzisko. Teraz pora na oparcie. Postępuj dokładnie tak samo jak wcześniej, ale zostaw jeden, dolny bok do zszycia. Pamiętaj o dokładnym naciąganiu oraz układaniu tkaniny, inaczej po zszyciu obicie nabierze nieestetycznego kształtu.

Krok 6: Przyszedł czas na moment ostateczny i najbardziej efektywny. Tutaj taper musisz zamienić na igłę oraz grubą nitkę. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i zszyj boki materiału. Jeśli to zrobiłeś złóż krzesło z powrotem i dokładnie przymocuj zdemontowane wcześniej oparcie oraz siedzisko.

Proces tapicerowania starej...

Proces tapicerowania starej poltrony

Proces tapicerowania starego fotela

Proces tapicerowania starego fotela

Kilka słów na temat materiałów, które możesz wykorzystać do tapicerowania

Do obicia mebli możemy wykorzystać szenil wiskozowy. To dość często spotykany materiał, który charakteryzuje się cienkimi włóknami, przez co jest wytrzymały oraz bardzo przyjemny w dotyku. Kolejnym materiałem, który jest nie mniej przyjemny w dotyku, ale i nieco droższy jest welur lub - w wersji premium - aksamit. To idealna propozycja dla mebli w stylu retro, czy kolonialnym. Krzesła, szezlongi i kanapy obite przy jego użyciu prezentują się niezwykle ciekawie oraz stają się od razu meblami wyższej klasy. Mówiąc o tradycyjnym obiciu nie możemy również zapomnieć o mikrofibrze. To przede wszystkim materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Polecany jest do mieszkań, w których są zwierzęta bądź małe dzieci. Teraz kilka słów na temat skór, czyli uznawanych za nieco bardziej eleganckie. Dość często spotykanym materiałem tapicerskim są skóry gładkie bądź ekoskóra. Skóry gładkie to zazwyczaj pochodzenie bydlęce, które uważane jest za jedną z najbardziej ekskluzywnych oraz eleganckich form tapicerowania. Mówiąc o meblach eleganckich pod uwagę należy wziąć również nubuk, czyli miękki w dotyku rodzaj skóry o welurowym kształcie. Skóry to idealna propozycja, jeśli zależy nam na stworzeniu luksusowych, odpornych na zniszczenia mebli.

Proces tapicerowania starej kanapy...

Proces tapicerowania starej kanapy krok po kroku

Proces tapicerowania starej kanapy...

Proces tapicerowania starej kanapy krok po kroku

 

Meble tapicerowane na wymiar stworzysz nie tylko samodzielnie

Na koniec kilka słów o spersonalizowanych meblach na zamówienie. Meble tapicerowane na wymiar to idealna okazja na stworzenie unikatowych modeli, które idealnie dopasują się do Twojej przestrzeni. W naszej ofercie mamy produkty, w których możesz sam wybrać obicie tkaniny spośród setki materiałów do wyboru. Zazwyczaj producenci dają możliwość wyboru koloru nóżek, strony narożnika czy innych dodatkowych funkcji. Dzięki takim możliwościom, na podstawie bazowego produktu, możesz stworzyć wypoczynek, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Teraz już wiesz prawie wszystko co powinieneś na temat tapicerowania mebli. Życzymy dobrej zabawy oraz dokonywania samych trafnych wyborów.

Proces tapicerowania...

Proces tapicerowania staroświeckiego fotela

Proces tapicerowania...

Proces tapicerowania staroświeckiego fotela