• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Szafa z drzwiami przesuwnymi – wady i zalety

  1. Szafy z drzwiami przesuwnymi to niekwestionowany hit w aranżacji wnętrz. Jest to obecnie najchętniej wybierana forma mebli do przechowywania. Pierwotnie zabudowywano w ten sposób wnęki; dziś przesuwne drzwi montuje się także w tradycyjnych szafach wolnostojących. Jakie zalety wpływają na ogromną popularność tego rozwiązania? Czy posiada ono jakiekolwiek wady? Wreszcie: czy lepszym wyborem będzie wnękowa szafa z drzwiami przesuwnymi, czy jednak jej tradycyjny odpowiednik? Szafy z drzwiami przesuwnymi – największe plusy Wyobraźmy sobie taki scenariusz: niewielki metraż mieszkania, mała sypialnia, a w środku spora szafa sosnowa... Drzwi przesuwne są w takiej sytuacji jedynym ratunkiem – nie wymagają one pozostawienia sporej przestrzeni przed meblem, aby móc swobodnie z niego korzystać. Wystarczy około kilkadziesiąt centymetrów (nieco ponad pół metra), aby stanąć przed szafą i wygodnie ją otworzyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kant łóżka znajdował się tuż obok. W przypadku otwieranych drzwiczek tak mała wolna przestrzeń szybko stałaby się codziennym koszmarem – rzeczy przechowywane w środku byłyby bardzo trudno dostępne. To samo dotyczy innych ograniczonych przestrzeni, np. wąskich przedpokojów, w których zamontowanie otwieranych drzwi do szafy oznaczałoby zupełną blokadę przejścia.
  2. Szafa z drzwiami przesuwnymi – drobne wady
  3. Szafy z drzwiami przesuwnymi – wnękowe czy wolnostojące? Jeśli zdecydujesz się na mebel z drzwiami przesuwnymi, czeka Cię kolejny wybór: pierwsza opcja to szafa we wnęce, a druga – wolnostojąca szafa z drzwiami przesuwnymi. Jak zrobić tak, żeby być w pełni zadowolonym z wyboru? Wystarczy dobrze przemyśleć wady i zalety obu tych rozwiązań i zadecydować, które z nich lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Szafy z drzwiami przesuwnymi to niekwestionowany hit w aranżacji wnętrz. Jest to obecnie najchętniej wybierana forma mebli do przechowywania. Pierwotnie zabudowywano w ten sposób wnęki; dziś przesuwne drzwi montuje się także w tradycyjnych szafach wolnostojących. Jakie zalety wpływają na ogromną popularność tego rozwiązania? Czy posiada ono jakiekolwiek wady? Wreszcie: czy lepszym wyborem będzie wnękowa szafa z drzwiami przesuwnymi, czy jednak jej tradycyjny odpowiednik? Szafy z drzwiami przesuwnymi – największe plusy Wyobraźmy sobie taki scenariusz: niewielki metraż mieszkania, mała sypialnia, a w środku spora szafa sosnowa... Drzwi przesuwne są w takiej sytuacji jedynym ratunkiem – nie wymagają one pozostawienia sporej przestrzeni przed meblem, aby móc swobodnie z niego korzystać. Wystarczy około kilkadziesiąt centymetrów (nieco ponad pół metra), aby stanąć przed szafą i wygodnie ją otworzyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kant łóżka znajdował się tuż obok. W przypadku otwieranych drzwiczek tak mała wolna przestrzeń szybko stałaby się codziennym koszmarem – rzeczy przechowywane w środku byłyby bardzo trudno dostępne. To samo dotyczy innych ograniczonych przestrzeni, np. wąskich przedpokojów, w których zamontowanie otwieranych drzwi do szafy oznaczałoby zupełną blokadę przejścia.

Oszczędność miejsca, wyższa ergonomia i lepsze wykorzystanie przestrzeni to jeszcze nie wszystko! Szafy z drzwiami przesuwnymi są także bardzo estetyczne i kuszą swoim oryginalnym wyglądem. Na rynku dostępne są niezliczone wersje kolorystyczne i przeróżne wypełnienia frontów: lustrzane, rattanowe, laminatowe, a nawet wykorzystujące fototapety. Jest w czym wybierać! Procesowi personalizacji można także poddać wnętrze szafy z drzwiami przesuwnymi – np. montując dodatkowe półki czy drążki. Pamiętajmy, że warto postawić na solidne i nieco droższe szafy przesuwne - ich wysoka jakość sprawi, że meble posłużą nam dłużej, a ich użytkowanie będzie przebiegać bez zarzutu.

Nowoczesna szafa z drzwiami...

Nowoczesna szafa z drzwiami przesuwnymi w sypialni

Szafa z drzwiami przesuwnymi w...

Szafa z drzwiami przesuwnymi w pokoju sypialnym

Szafa z drzwiami przesuwnymi – drobne wady

Jak każde rozwiązanie, szafy z drzwiami przesuwnymi mają również swoje wady. Przy takim systemie niemożliwe jest, aby dwie osoby korzystały jednocześnie z różnych części szafy. Albo odsuwamy jedną, albo drugą stronę – trzeciej opcji nie ma. Część użytkowników skarży się także na zbyt głośne działanie drzwi przesuwnych. Dzieje się tak jedynie wtedy, gdy system prowadnic i kółek jest złej jakości, przycina się i brakuje mu płynności. Czasami drażniący hałas wynika z nieumiejętnego zamontowania szafy; dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych monterów. Wtedy szansa, że drzwi będą pracować zbyt głośno (lub – co gorsza – będą wypadać z prowadnic) spadnie do minimum.

Praktyczna szafa z dużymi drzwiami...

Praktyczna szafa z dużymi drzwiami przesuwnymi w jasnym pokoju

Praktyczna szafa z dużymi drzwiami...

Praktyczna szafa z dużymi drzwiami przesuwnymi w jasnym pokoju

 

Szafy z drzwiami przesuwnymi – wnękowe czy wolnostojące? Jeśli zdecydujesz się na mebel z drzwiami przesuwnymi, czeka Cię kolejny wybór: pierwsza opcja to szafa we wnęce, a druga – wolnostojąca szafa z drzwiami przesuwnymi. Jak zrobić tak, żeby być w pełni zadowolonym z wyboru? Wystarczy dobrze przemyśleć wady i zalety obu tych rozwiązań i zadecydować, które z nich lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi zmieści się na zaledwie kilku metrach. Wykonuje się ją na zamówienie, na wymiar, żeby zagospodarować całą wolną przestrzeń, a następnie montuje się ją na stałe. Nie da się jej łatwo przesunąć, dlatego jeśli lubisz często zmieniać rozstaw mebli, możesz być trochę zawiedziony. Jeśli chodzi o zalety, szafy do wnęki można wykonywać z dowolnie wybranych gatunków drewna, płyty i elementów metalowych.

Przyszły użytkownik może też rozplanować rozmieszczenie szuflad, półek i drążków. Dobrze zamontowany, wysokiej jakości system przesuwny zapewni wygodne i bezgłośne korzystanie z szafy. W większych modelach można nawet wydzielić przestrzeń na składzik, w którym będą przechowywane sprzęty do sprzątania, np. odkurzacz czy deska do prasowania. Z kolei w szafie wnękowej w przedpokoju przyda się schowek na buty.

Tradycyjne, wolnostające szafy z przesuwnymi drzwiami przydadzą się w domach, w których wystrój wnętrz często ulega zmianie. U najlepszych sprzedawców można zamówić je pod konkretny wymiar, przy czym większość sklepów sprzedaje je jako gotowe modele (zwykle w komplecie z innymi meblami z zestawu). Wśród zalet szaf wolnostojących warto wymienić ich mobilność, możliwość swobodnej wymiany części i samodzielnego montażu, a także stosunkowo przystępną cenę.

Naszym zdaniem porządne szafy z drzwiami przesuwnymi to najlepszy wybór; ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie!

Szafa z drzwiami przesuwnymi w...

Szafa z drzwiami przesuwnymi w nowoczesnym wnętrzu

Szafa z drzwiami przesuwnymi w...

Szafa z drzwiami przesuwnymi w nowoczesnym wnętrzu