

Nowoczesne łazienki są co prawda piękne i zwracają na siebie uwagę, jednak są coraz częściej stosowane i tym samym zdają się być zbyt pospolite. Weszły głęboko do świata nowoczesnego budownictwa i łatwo je znaleźć w dosłownie każdym, modernistycznym apartamentowcu czy domu. Styl retro idzie na przekór najnowszym trendom. Ma coraz większą rzeszę zwolenników, którzy uwielbiają nietuzinkowe i nietypowe rozwiązania stylistyczne. Jest jednak odważniejszy i nie jest dobry dla każdego, dlatego warto przemyśleć taką aranżację, zanim zastosuje się ją w swoim własnym domu.

klimatyczne meble łazienkowe inspirowane epoką retro

klimatyczne meble łazienkowe inspirowane epoką retro
Cechy łazienki w stylu retro
Łazienka w stylu retro jest bardzo trudna we właściwej aranżacji, głównie ze względu na bardzo niewielką ilość dostępnych elementów wyposażenia oraz mebli. Większość firm produkuje teraz nowoczesne i futurystyczne rzeczy, które nijak nie pasują do wnętrza łazienki retro. Dlatego warto od razu nastawić się na większe poszukiwania odpowiednich modeli oraz - co jest dość oczywiste - nieco wyższą cenę wszystkich elementów. Ten fakt jednak nie dziwi, bo podaż jest bardzo nieduża.
Od czego zacząć aranżację łazienki w stylu retro?
Po pierwsze - meble i ceramika retro są bardzo zdobione oraz przeważnie mają nieregularne kształty, a także dużą ilość dodatków dekoracyjnych. Nowoczesność jest zwykle bardzo minimalistyczna, a styl retro jest tego trendu zupełnym przeciwieństwem. Dlatego warto wybierać mocno zdobione rzeczy, takie jak umywalki z wieloma rantami, szafy ze zdobieniami w drewnie czy stołki o ciekawych rozwiązaniach stylistycznych, nawet w postaci fotela. Równie istotne są bardziej praktyczne elementy wyposażenia łazienkowego. Najlepiej by umywalka stała na postumencie - to bardzo szybki sposób na natychmiastową zmianę wizerunku łazienki. Warto zastosować bardzo tradycyjne baterie z zakręcanymi kurkami zimnej i ciepłej wody, zarówno w umywalce, jak i w wannie. I tu ważna kwestia - w staromodnych łazienkach nie powinno się stosować prysznica. Sama wanna powinna mieć obłe kształty i stać na czterech nóżkach, co daje pałacowy efekt.
Bardzo ważne są detale oraz dodatki. Należy pamiętać, że w łazienkach retro powinno się unikać ostrych krawędzi i 90-stopniowych kątów. To bardzo nowoczesne rozwiązania, na które nie ma miejsca w klasyce. Zacznijmy od lustra. Powinno być okrągłe i bardzo intensywnie zdobione. Najlepiej by obudowa była wykonana z mosiądzu, który doskonale pasuje do łazienki w stylu retro. To samo z niewielkimi szafkami, również powinny być ciekawie zaprojektowane i zwracające na siebie uwagę.

klimatyczna łazienka z meblami w stylu retro

klimatyczna łazienka z meblami w stylu retro
Mała łazienka w stylu retro? To możliwe!
Styl retro, mimo że jest wymagający, to jest także wybaczający. Można go wdrożyć do łazienek zarówno małych, jak i większych. W nowoczesnych pomieszczeniach kąpielowych potrzebne jest dużo wolnej przestrzeni - to istota minimalizmu. W klasycznych jest zupełnie odwrotnie. Im więcej nietuzinkowych rozwiązań i klasycznych elementów wyposażenia - tym lepiej! Dlatego taki styl można wdrożyć bez najmniejszego problemu do praktycznie każdego mieszkania.
Kolory łazienki retro
W pomieszczeniach sanitarnych starego typu stosuje się między innymi odcienie beżu oraz bieli, a także brązu i złota. Unika się za to intensywnych barw oraz czerni (poza podłogą), które wyglądają bardzo nowocześnie i nie pasują do klasycznego wnętrza. Warto, by wiele dodatków miało kolor miedzi ciemnej lub jasnej, a także wiszące lampy. Wielu właścicieli klasycznych pomieszczeń kąpielowych decyduje się na zmianę płytek podłogowych. Najczęściej widywana jest z pewnością mozaika, najlepiej bardzo wzorzysta i ciekawie zaprojektowana. Sprawdzą się między innymi szachownice czy mikro-mozaiki.
Warto także zwrócić uwagę na dobór elementów drewnianych. Na tym polu również nie panuje pełna dowolność, choć dopuszczalnych jest wiele odstępstw od reguły. W klasyce najczęściej spotykane jest drewno wybarwione na ciemny lub jasny kolor. Warto jednak pamiętać o usłojeniu, które powinno być widoczne i bardzo mocno zaakcentowane. W dawnych czasach nie stosowało się farb całkowicie kryjących.

meble łazienkowe w stylu vintage

meble łazienkowe w stylu vintage