×
Dzień Miesiąc darmowej dostawy na meble
Ważne do 30.06.2021, obowiązuje na wybrane produkty i wybrane formy płatności.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak przechowywać szczoteczkę do zębów?

Zasady prawidłowego mycia zębów poznajesz już w przedszkolu. Wiesz, jak często i jak długo należy je myć oraz co jaki czas trzeba zmieniać szczoteczkę. Być może nawet Twój stomatolog doradził Ci, jaką najlepiej wybrać. A co z jej odpowiednim przechowywaniem? Niestety nie każdy zwraca na to uwagę. A powinien. Źle przechowywane szczoteczki do zębów to istne siedliska bakterii, grzybów oraz wirusów. Co za tym idzie: cały Twój wysiłek związany z dbaniem o jamę ustną może pójść na marne.

Sucha i w pionowej pozycji   Szczoteczkę powinieneś przechowywać w pozycji pionowej, w ten sposób szybciej wyschnie. Nie zostawiaj jej leżącej na brzegu umywalki czy na półce usytuowanej pod lustrem. Pamiętaj o tym, by strzepnąć z niej nadmiar wody po umyciu zębów i wypłukaniu szczoteczki.   Uwaga na kontakt jednej szczoteczki z drugą! Tak jak nie powinno się dzielić tego przedmiotu z drugą osobą, tak samo należy ostrożnie stawiać szczoteczkę w kubku, by nie stykała się z inną. Przypominać Ci o tym może kubek lub stojak podzielony na przegrody. Każda z oddzielonych części będzie przeznaczona na jedną szczoteczkę, większa przestrzeń natomiast na tubkę z pastą do zębów.   Dostęp świeżego powietrza

Przechowując szczoteczki do zębów musisz też zwracać uwagę na to, by miały stały dostęp do powietrza. Nie poleca się zatem umieszczać ich na stojaku przykrytym potem od góry kubkiem. Może do tego posłużyć tradycyjny kubek, stojak bądź uchwyt przymocowywany do ściany łazienki. Na odstępstwo od tych zasad możesz pozwolić sobie jedynie w czasie podróży, kiedy to schowasz szczoteczkę do plastikowego pojemnika, kosmetyczki czy worka foliowego.

Gdzie nie trzymać szczoteczki?

Według nowojorskiego mikrobiologa, Philipa Tierno, na szczoteczkach do zębów bardzo często gromadzą się bakterie, które występują w fekaliach. Podczas spłukiwania rozprzestrzeniają się na dużą odległość i osiadają na szczoteczce. Co robić, by tego uniknąć? Po pierwsze szczoteczki należy trzymać jak najdalej od muszli klozetowej, po drugie – spłukiwać WC z zamkniętą klapą.

Co ciekawe, szczoteczki nie należy też trzymać w pobliżu umywalki. Przynajmniej takie zdanie mają badacze z Uniwersytetu w Manchesterze. Na szczoteczce stojącej w kubku jest nawet 100 milionów bakterii. Wśród nich można znaleźć np. powodujące problemy żołądkowe bakterie E-coli.

Nie przechowuj szczoteczki w szafce, w której znajdują się detergenty i środki czystości. Nie trzymaj jej także w bliskiej odległości od wanny i prysznica. Dlaczego? Stosujesz tam szampony, mydła, płyny do kąpieli. Szczoteczka nie powinna mieć z nimi kontaktu.

Gdzie przechowywać szczoteczkę?

Szczoteczka powinna być trzymana nie na umywalce, jak to się najczęściej zdarza, ale w jednej z szafek, z daleka od detergentów i środków czystości. Musi stać w pozycji pionowej w przeznaczonym do tego kubku. Przed wstawieniem jej strzepnij nadmiar wody.

Pamiętaj też o regularnym myciu kubka. Nawet jeśli pozbędziesz się ze szczoteczki nadmiaru wody, na pewno choć trochę jej spłynie na dno kubka. Jeśli nie będziesz go czyścił regularnie, powstanie kamień, który będzie doskonałym schronieniem dla bakterii.

Zobacz także: Jaki kosz na pranie wybrać?

pojemniki na szczoteczki z...

pojemniki na szczoteczki z przegródkami