• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Łazienka 5m2 - jak z pomysłem wykorzystać całą przestrzeń?

W mniejszych domach i mieszkaniach mieszczących się w klasycznych blokach zwykle mamy do dyspozycji niewielkie pomieszczenie sanitarne. W większości przypadków łazienka ma nie więcej niż 5 metrów kwadratowych. Mogłoby się wydawać, że tak nieduża przestrzeń jest niezwykle trudna w aranżacji, przez co ciężko stworzyć ładnie urządzona łazienkę, która będzie jednocześnie funkcjonalna. Jednak nic bardziej mylnego - jest wiele możliwości, które warto wykorzystać, by niewielkie pomieszczenie sanitarne w mgnieniu oka stało się praktycznie wykorzystaną przestrzenią.  

 

Mała łazienka 5m2 - wykorzystaj całą przestrzeń

Mała łazienka o metrażu 5m2 wcale nie musi oznaczać ograniczeń. Wręcz przeciwnie, gdyż istnieje wiele sprawdzonych sposobów na praktyczne urządzenie takiej powierzchni, a także optyczne jej powiększenie. Zgodnie z najnowszymi trendami możemy zauważyć, że w łazience, której metraż liczy około 5m2 można już bez problemu wstawić wannę, a gdy z niej zrezygnujemy możemy z powodzeniem zmieścić większy prysznic i pralkę. Warto, by wybrany model prysznica był bez brodzika. Jeśli jednak naszym marzeniem jest wanna to warto wykorzystać nie tradycyjne, prostokątne modele, a te o asymetrycznym kształcie, gdyż zajmują znacznie mniej miejsca. Dodatkowo w przypadku niewielkich pomieszczeń sanitarnych powinniśmy wybierać podwieszane modele ceramiki łazienkowej, które nadadzą lekkości i nie przytłoczą niewielkiego wnętrza. Warto również zdecydować się na biały kolor elementów sanitarnych, gdyż jest on klasyczny i doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji.

 

Jakie kolory zastosować w niewielkiej łazience?

W małej łazience doskonale sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń i subtelnie ją rozjaśnią. Wybierajmy zatem biel i jasne tonacje błękitu i szarości. Te neutralne barwy będą tworzyć wspaniałą i przyjemną aranżację. Dodatkowo warto zadbać o zastosowanie błyszczących powierzchni. W tym celu idealnie sprawdzą się szafki o połyskującej powierzchni oraz gładkie płytki ceramiczne również wykończone na wysoki połysk, które będą odbijać światło i działać podobnie jak zwierciadło. W niewielkich łazienkach warto również zastosować dwa lustra naprzeciwko bądź prostopadle do siebie, co z pewnością wizualnie doda głębi i powiększy pomieszczenie.

 

Pamiętaj o odpowiednim układzie

Podczas aranżacji małej łazienki o metrażu nie większym niż 5m2 nie możemy również zapominać o zachowaniu odpowiednich odległości między sprzętami i elementami wyposażenia, by dodatkowo nie przytłaczać przestrzeni. Pamiętajmy również by w miarę możliwości nie umieszczać miski WC tuż obok umywalki, a umywalki zbyt blisko wanny lub kabiny prysznicowej, gdyż taki układ powoduje znacznie niższą wygodę podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Pomimo, że sama spłuczka nie zajmuje wiele miejsca, to warto w niewielkich łazienkach wkuć spłuczkę WC w ścianę, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę dodatkowej przestrzeni. Co więcej, warto w przypadku niewielkich pomieszczeń sanitarnych kierować się zasadą im mniej tym lepiej. To pozwoli ograniczyć nasz wybór do minimum, dzięki czemu w łazience nie zapanuje chaos. Podczas aranżowania małej łazienki warto również skupić się na detalach. Niewielka przestrzeń wymaga zachowania ładu i porządku, dlatego starajmy się ograniczyć do minimum ilość widocznych na pierwszy rzut oka akcesoriów i przyborów. Stosujmy pojemniki będące idealnym miejscem do przechowywania. Takie rozwiązanie pozwoli na schowanie wszystkiego co niezbędne, a dodatkowo estetyczne pudełka lub designerskie koszyczki będą stanowiły fantastyczną dekorację wnętrza. Równie ważnym elementem wyposażenia każdej, małej łazienki jest co najmniej jedna szafka na przybory toaletowe, a także półka, na której możemy poukładać kosmetyki przeznaczone do codziennego użytku. Ograniczmy również do minimum różnego rodzaju dekoracje. Im bardziej spójna i minimalistyczna przestrzeń - tym lepiej. Szczególnie, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca. To niezwykle istotna kwestia, gdyż zbyt duża ilość bibelotów może optycznie pomniejszać przestrzeń i stwarzać wrażenie ciasnego wnętrza.