• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Ciekawie zaaranżuj 60-metrowe mieszkanie w bloku!

60 metrów kwadratowych to wbrew pozorom dosyć sporo, choć wszystko zależy od tego, kto będzie z nich korzystał. Można w ramach takiego metrażu dysponować nie jednym, a kilkoma pokojami, które spełnią wiele użytecznych funkcji. Jednak wszystko uzależnione jest w głównej mierze od wielkości rodziny. Jedna osoba lub para zamieszkująca 60-metrowe mieszkanie może czuć się niczym w dużej i rozłożystej rezydencji. Z kolei wielodzietna rodzina może mieć problemy z pomieszczeniem wszystkich swoich rzeczy i odpowiednim zaaranżowaniem przestrzeni dla każdego mieszkańca z osobna.

Metraż a wolna przestrzeń

Wolna przestrzeń jest pożądana w każdym mieszkaniu – bez względu na jego metraż. Istnieją jednak pewne rozwiązania, za pomocą których możemy je optycznie powiększyć. Niezależnie od wielkości rodziny powinniśmy zawsze dbać o odpowiednie wyposażenie pomieszczeń, aby spełniało zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Wyposażanie 60-metrowego mieszkania w masywne, wielkie szafy oraz ogromne łoże szybko je wizualnie pomniejszy. To niezbyt dobre rozwiązanie – powinniśmy szukać lekkiej formy mebli.

Zwróćmy uwagę na kolory ścian. Każde mieszkanie często boryka się z problemem zbyt małej ilości okien. Co prawda w dużych apartamentowcach jest nieco inaczej, ale to tylko mały procent mieszkań w Polsce. Zadbajmy zatem o jasne powierzchnie i równie jasne meble. Wielu ludzi namiętnie próbuje malować swoje ściany na jaskrawe oraz ciemne barwy. Królują kolory pomarańczowe, żółte, koralowe, a nawet czerwone i zielone! To niewłaściwa droga. Każda farba w takiej barwie zdecydowanie zmniejsza wizualnie mieszkanie i znacznie je przyciemnia. Najlepszym pomysłem jest biały kolor ścian, ewentualnie bardzo jasny, pastelowy odcień. Jeśli koniecznie chcemy ściany pomalować na jednolity kolor, to wybierzmy bardzo jasną tonację. Dobrze sprawdzą się blade błękity, lekkie i delikatne róże oraz jasna szarość.

 

Rozwiązania dla większej rodziny

Jeśli mieszkanie w bloku 60-metrowe zajmuje rodzina z dwójką lub trójką dzieci, to warto będzie podzielić je na osobne pokoje dla każdego mieszkańca. Przy takim metrażu spokojnie wygospodarujemy przestrzeń dla trzech – może niewielkich, ale oddzielnych – pomieszczeń. Jednym z nich może być salon do wspólnego spędzania czasu, który może w mgnieniu oka stać się komfortową sypialnią dla rodziców. Warto wówczas wykorzystać w tym celu odpowiedni komplet wypoczynkowy z funkcją spania. Pozostałe pokoje będą idealnym miejscem dla dzieci, które warto podzielić pod względem wieku. Nastoletnia osoba powinna mieć oddzielny pokój, gdyż młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość, zaczynają bardzo cenić sobie intymność. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą śmiało dzielić wspólną przestrzeń między sobą. Znajdą w niej miejsce na zabawę i komfortowy sen. Jeśli pokój jest niewielki i ciasny, to warto wstawić do niego piętrowe łóżko dla dzieci.

Kierujmy się pewnymi zasadami, szczególnie gdy nie dysponujemy dużym metrażem. Zamiast półek warto powiesić na ścianie szafki - zyskasz w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania. Fotel zamień na pufy - zajmują dużo mniej przestrzeni i z łatwością można je przesuwać. Wybierzmy stół lub ławę do salonu z dodatkowym blatem pod spodem, a nawet z szufladami. To będzie praktyczne rozwiązanie. Pamiętajmy również o zachowaniu ładu i porządku, gdyż rozrzucone rzeczy i bibeloty na małej powierzchni są częstą zmorą mieszkań w bloku i optycznie zmniejszają przestrzeń życiową.

 

60 metrów dla singla lub dla pary

Jeśli mamy do dyspozycji mieszkanie 60 metrów w bloku i zamieszkujemy je w pojedynkę lub z drugą osobą, to możemy czuć się uprzywilejowani. W takim przypadku mamy zdecydowanie większe pole do manewru. Po wyznaczeniu kuchni i łazienki pozostaje nam nadal dużo miejsca na sypialnię i salon. Większa liczba pokoi jest zbędna, dlatego wszystkie pomieszczenia będą przestronne. Możemy również pokusić się o nowoczesne rozwiązanie i zastosowanie aneksu kuchennego, który połączy kuchnię i pokój dzienny w jedną całość. Przestrzeń zostanie optycznie jeszcze bardziej powiększona, a my zyskamy więcej miejsca na wyposażenie. Warto jednak pamiętać o zachowaniu podobnego stylu, który będzie się ze sobą łączył na całej powierzchni. W sypialni z pewnością znajdzie się łóżko o wymiarach dostosowanych do naszych potrzeb. Możemy wygospodarować również niewielkie pomieszczenie na garderobę, o której trudno myśleć w przypadku rodziny z dziećmi.