• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Wabi-sabi – czyli jak żyć w zgodzie z samym sobą

Czym właściwie jest wabi-sabi design?

Wabi-sabi to najważniejszy trend designerski ostatnich lat. Wraz ze stylem skandynawskim oraz minimalistycznym staje się inspiracją dla najmodniejszych aranżacji wnętrz. Ten design pochodzi z Japonii, a jego enigmatyczna nazwa nawiązuje do filozofii stawiającej na autentyczność – głosi bowiem, że nie wszystko musi być idealne.

Prezentowany styl zdecydowanie odchodzi od niezwykle popularnego minimalizmu, który często kojarzy się z nieskazitelną sterylnością. Do mieszkań i domów wkrada się więc wabi-sabi – skupia się on głównie na szukaniu piękna we wszelkich niedoskonałościach. To akceptacja naturalnego cyklu, podczas którego dojrzewamy i starzejemy się.

Naturalne meble w stylu Wabi-sabi...

Naturalne meble w stylu Wabi-sabi używane do pokazywania zasady życia w harmonii z samym sobą

Naturalne meble w stylu Wabi-sabi...

Naturalne meble w stylu Wabi-sabi używane do pokazywania zasady życia w harmonii z samym sobą

 

Co dokładnie oznacza wabi-sabi?

Nazwa nowego stylu przyciąga zainteresowanych swoją melodyjnością, ale także niezwykłym znaczeniem. Wabi oznacza prostotę stylu i życie w zgodzie z naturą, zaś sabi nawiązuje do przemijania oraz zachęca do szukania piękna związanego z upływem czasu.

Powyższe połączenie idealnie oddaje istotę stylu wabi-sabi – jest to filozofia, która stoi w całkowitej sprzeczności do konsumpcjonizmu i pędu codziennego życia. Zwraca uwagę na to, co jest wiekowe, a nawet zachęca, aby szukać piękna w każdej niedoskonałości. Dzięki temu możemy również odnaleźć spokój, poświęcić więcej czasu na nasze życie wewnętrzne oraz relacje z bliskimi.

Wabi-sabi we wnętrzu

Prostota stylu wabi-sabi opiera się przede wszystkim na skromnych rozwiązaniach aranżacyjnych, które nie tylko efektownie zaprezentują się we wnętrzu, lecz również pozwolą na utrzymanie czystości i porządku. Warto przy tym jednak pamiętać o wpływie natury na wabi-sabi – nie musimy więc przesadzać z dbałością o wystrój. Odszukajmy na nowo piękno w niedoskonałości i żyjmy w zgodzie przede wszystkim z samym sobą.

Aranżując wnętrze w stylu wabi-sabi, możemy wykorzystać wszelkie elementy dekoracyjne oraz materiały, którym daleko jest do perfekcji. Są to przedmioty naruszone już tak zwanym zębem czasu, na których całkiem widoczne są oznaki użytkowania. Przy wykorzystaniu takich elementów możemy stworzyć przytulny, domowy wystrój, który zdecydowanie wyróżni się na tle niekiedy przesadzonych aranżacji.

styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz

styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz

styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz

styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz

 

Jak wykorzystać styl wabi-sabi?

Co dobrze zaprezentuje się we wnętrzu w stylu wabi-sabi? Powinniśmy przede wszystkim zadbać o naturalną prostotę wystroju – między innymi poprzez wykorzystanie organicznych materiałów oraz dodatków w naturalnych szarościach, bieli i brudnej zieleni. Efektownie będzie wyglądała ręcznie wykonana ceramika, a także „odnowione” przedmioty – sklejone w widoczny sposób, przemalowane lub wykorzystane do zupełnie innego celu.

Unikalnego stylu wabi-sabi nadają materiały stare lub pochodzące z recyklingu, a także elementy naturalne, na przykład drewno czy surowy kamień. Równie ważna jest kolorystyka, w jakiej utrzymamy naszą aranżację. Wabi-sabi design to przede wszystkim jasne odcienie szarości, przełamane zielenie, brązy oraz biel. Takie barwy przywiodą na myśl spokój natury, prostotę stylu, a przede wszystkim optycznie powiększą wnętrze, zachowując jego ciepły i przytulny charakter.

Wnętrza w stylu wabi-sabi

Wnętrze urządzone w stylu wabi-sabi może przywoływać na myśl zmodyfikowany styl rustykalny. Jest całkiem proste, a nawet delikatnie surowe, nie zawiera zbędnych elementów dekoracyjnych. W wystroju mieszkania wabi-sabi wykorzystuje się również używane meble „z duszą”, a największą wartość mają przedmioty naprawiane samodzielnie.

Japończycy cenią sobie wiekowe naczynia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Potrafią przywracać do życia stare przedmioty techniką kintsugi, czyli tak zwanym naprawianiem złotem. Kuchnia urządzona w stylu wabi-sabi mieścić będzie wysłużone drewniane meble i dużo unikalnej ceramiki. W salonie znajdą się kanapa i fotele, które noszą jeszcze ślady dawnej świetności. Natomiast w sypialni królować będzie len i inne naturalne tkaniny w subtelnych kolorach. Do tego wystarczy dodać gliniane donice i wiklinowe kosze, aby stworzyć idealną aranżację w stylu wabi-sabi.