• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Modne jeszcze kilkadziesiąt lat temu blokowiska budowane na podstawie wielkiej płyty były marzeniem wielu osób. Deweloperzy stawiali je na potęgę, a mieszkańcy radowali się z osiedlenia w nowym bloku. Niestety, jest to rozwiązanie z wieloma wadami, wśród których warto wymienić identyczny rozkład mieszkań, bardzo zachowawcze budownictwo oraz dużą liczbę innych mieszkańców dookoła. Szacuje się, że w Polsce w 2013 roku aż 12 milionów osób zamieszkiwało bloki z wielkiej płyty. Urządzenie takich mieszkań jest trudne, lecz wykonalne. Jak to zrobić?

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

 

Warto zacząć od kolorów

Budynki z wielkiej płyty charakteryzują się niewielką liczbą okien i tym samym ciemnymi wnętrzami. Co ciekawe, większość osób na potęgę maluje je na ciemne kolory i przystraja okna ciemnymi zasłonami, co powoduje efekt mroku w ciągu dnia. Warto to zmienić. Rozpocznij zmianę wyglądu swojego mieszkania od pomalowania ścian na bardzo jasny kolor. Idealnym wyborem będzie czysta biel, najlepiej z delikatnym połyskiem. To wykończenie spowoduje, że światło będzie się lekko i subtelne odbijać od ścian, co może wizualnie nieco powiększyć przestrzeń. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem naturalnej bieli to zdecyduj się na bardzo jasne, pastelowe kolory, takie jak błękit, róż czy nawet pistację. W przypadku gdy znajdziesz bardzo ładny kolor, lecz nieco zbyt ciemny, to skorzystaj z pomocy obsługi i spróbuj stworzyć swój własny kolor na jego bazie, możesz także z nim wymieszać białą farbę.

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

 

Jakie meble w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty?

Mieszkania w większości są bardzo ciemne, lecz po rozjaśnieniu białą farbą na ścianach staną się zdecydowanie przyjemniejsze w odbiorze. Warto pociągnąć ten temat dalej i zastosować meble, które jeszcze bardziej rozjaśnią Twoje cztery ściany. Zastosuj bardzo niskie i lekkie meble, niezbyt natarczywe dla oczu, najlepiej na cienkich nóżkach w stylu skandynawskim. Takie modele potrafią zupełnie zmienić prezencję każdego mieszkania, które w mig stanie się czystsze i mniej zagracone.

Zakup tylko i wyłącznie meble faktycznie niezbędne. Nie kupuj na zapas takich, które być może wykorzystasz za kilka lat. To bardzo ważne. Nawet najpiękniejsze i najlżejsze meble mogą wyglądać bardzo przytłaczająco jeśli zastosuje się ich zbyt wiele. Należy zwrócić tu uwagę na liczbę mieszkańców, to zdecydowanie ułatwi wybór. Jeśli jest ich mało, na przykład 2-3 osoby, to w salonie powinna się znaleźć jedynie sofa oraz 1 fotel. To wystarczy do wygodnego wypoczynku dla dwóch lub trzech domowników. Warto także dobrze dopasować rozmiar stołu i wybrać wersję niewielką, którą można rozłożyć. To bardzo wiele zmienia.

W mieszkaniu z wielkiej płyty warto unikać dużych mebli w stylu klasycznym. Mają bardzo ciężką i przytłaczającą bryłę, która dobrze się sprawdza jedynie w ogromnych i rozłożystych pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń. Zupełnie tracą swój sens w niewielkich mieszkaniach.

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

 

Warto zwrócić uwagę na okna i oświetlenie

Światło zawsze w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty jest brakującym ogniwem, dlatego warto o nie zadbać na etapie remontu. Zastosuj oświetlenie punktowe z neutralną barwą światła w pokoju gościnnym. Zazwyczaj takie modele mają gwint na energooszczędne żarówki, które mogą być włączone przez praktycznie większą część dnia, znacznie rozświetlając dane pomieszczenie. Pamiętaj, że im większa ilość punktów świetlnych - tym lepiej. Można wówczas zastosować nieco słabsze żarówki. Światło się stanie bardziej rozproszone i będzie przypominało do złudzenia promienie słoneczne.

Z okien warto zdjąć bardzo ciemne firanki i zasłony o grubym splocie. W ich miejsce zastosuj lekkie i zwiewne modele pozbawione wzorów i nadruków, które zmniejszają zdecydowanie przepuszczalność światła. Zdejmij z nich również duże rośliny - parapet musi być całkowicie pusty aby mógł przepuścić do wnętrza jak najwięcej promieni słonecznych. Każde mieszkanie da się dobrze zaaranżować, warto tylko się do tego odpowiednio przygotować. Koniecznie weź pod uwagę powyższe rady i wciel je w życie. Szybko przekonasz się, że aranżacja mieszkania w bloku z wielkiej płyty jest nie tylko łatwa, ale także przyjemna.

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?