W dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością cieszy się moda na wnętrza wykończone w stylistyce vintage oraz retro, dzięki czemu dużym zainteresowaniem cieszą się meble z tzw. drugiej ręki, które nieraz nie zachwycają już dawnym blaskiem. Szczególną popularnością cieszą się stare stoły, które sprawdzają się idealnie w nowoczesnych aranżacjach. Zanim jednak wstawimy stół do przestrzeni jadalni lub kuchni, należy poddać go odświeżeniu — drewniany stół należy dokładnie wyczyścić, posprawdzać, czy nie grasują w nim szkodniki, a także poprawić wszelkie niedociągnięcia estetyczne, np. łuszczący się lakier. Zatem, jak samodzielnie odnowić stary drewniany stół?
Najlepsze sposoby na renowację mebli
Odświeżenie wyglądu drewnianego stołu można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada ściągnięcie z mebla znajdującej się na nim warstwy lakieru oraz zaimpregnowanie go środkami konserwującymi, np. lakierem czy olejem do drewna, który nie zakryje wyjątkowego naturalnego usłojenia. Środki pielęgnacyjne sprawią, że mebel na długo zachowa swój kolor, a także fakturę — przez wiele lat będą wyglądać, jak nowe. Równie popularnym sposobem na odnowienie mebla jest jego całkowite pomalowanie na jednolity kolor, który podkreśli nietuzinkowy charakter mebla.
Proces odnawiania starego drewnianego stołu
odnawianie starego stołu krok po kroku
Jak przygotować się do rozpoczęcia prac?
Zanim przystąpimy do odnawiania drewnianego stołu, musimy przygotować miejsce, w którym będziemy mogli dokonywać renowacji, a także wszystkie potrzebne narzędzia oraz środki pielęgnacyjne do drewna. Odświeżenie mebla, warto przeprowadzić w miejscu, do którego mamy dostęp świeżego powietrza. Pod stołem, można porozkładać stare gazety, aby nie wybrudzić podłogi. Kolejnym etapem będzie przygotowanie potrzebnych do renowacji narzędzi, tj. szlifierki czy papieru ściernego o różnej gradacji, a także przyrządów do malowania i miękką szmatkę, którą będziemy polerować drewno lub je olejować czy woskować. Wszystkie wspomniane czynności, warto wykonywać w masce ochronnej na usta i nos, jak i w okularach ochronnych.
Usunięcie starego lakieru/farby
Kolejnym krokiem renowacji stołu będzie dokładne jego wyczyszczenie z pozostałej farby lub lakieru, aby można było później wyeksponować naturalne piękno drewna. Do usuwania lakieru najlepiej użyć właśnie szlifierki lub papieru ściernego. W każdy przypadku niezwykle ważna jest ostrożność oraz stosowanie papieru ściernego o dość delikatnej granulacji — musimy uważać, aby nie zniszczyć drewna, np. nie zrobić dziury w środkowej części stołu. Po wyszlifowaniu stołu należy go dokładnie odpylić, czyli po prostu usunąć z niego powstały pyłek, np. za pomocą szczoteczki lub odkurzacza. Następnie możesz delikatnie przetrzeć całość lekko wilgotną ściereczką.
Drewno, a szkodniki
Wykonując samodzielną renowację mebla, należy zwrócić uwagę na to, czy stare drewno nie jest zainfekowane przez szkodniki — jeżeli takowe ślady są zauważalne, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne, ponieważ w innym przypadku szkodniki będą mogły się przenieść na inne elementy drewniane w naszym domu, np. więźbę dachową czy po prostu inne meble. Najlepiej jest użyć preparatów owadobójczych przeznaczonych do drewna, które można znaleźć zarówno w sklepach internetowych, jak i sklepach stacjonarnych z meblami. W przypadku używania takiego produktu należy postępować zgodnie z wytycznymi od producenta.
odrestaurowany stary stół po renowacji
proces odnawiania starożytnego stołu
Uzupełnianie ubytków i konserwacja drewna
Jeżeli w drewnie znajdowały się szkodniki, musisz zadbać o to, aby uzupełnić wszelkie powstałe po nich ubytki — masą szpachlową do drewna można również uzupełnić wszelkie szczeliny, pęknięcia oraz inne ubytki, które powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych. Szpachlowanie zaleca się wykonać według instrukcji producenta — po wyschnięciu szpachli, całość należy przeszlifować i ponownie odpylić. Ostatnim etapem związanym z renowacją drewnianego stołu jest konserwacja drewna odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi. Odnowiony stół, warto zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników, tj. wilgoci, nadmiernych promieni słonecznych czy nawet nagłych zmian temperatury. W przypadku amatorskiej renowacji najczęściej wykorzystywanymi produktami są barwiące lakiery lub bejce, a także oleje do drewna. Podczas olejowania koniecznie należy używać olejów do drewna i nakładać je na stół przy pomocy pędzla o naturalnym włosiu. Kiedy olej wniknie do drewna, jego nadmiar usuwa się za pomocą miękkiej szmatki.
Środki pielęgnacyjne
Aby meble na długo zachowały swój kolor oraz prezentowały się jak nowe, warto używać do ich pielęgnacji odpowiednio dobranych środków pielęgnacyjnych — w tym przypadku będą to środki pielęgnacyjne do drewna, które podkreślą naturalne usłojenie, a także fakturę drewna. Drewniane meble warto poddawać co jakiś czas konserwacji, tj. nakładać na nie produkty, dzięki którym meble nie wyblakną na skutek promieniowania UV, a także nie zniszczą się pod wpływem wilgoci, dzięki czemu będziesz mógł się cieszyć ich długotrwałym użytkowaniem. Korzystnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w środki sprzedawane w zestawach, w których dostępne są impregnaty, gąbki i specjalne ściereczki, dzięki którym będzie można czyścić meble na bieżąco. Regularne stosowanie tego typu produktów usuwa plamy i eliminuje zabrudzenia, a także zapewnia ochronę gwarantującą wysoką jakość nawet po latach użytkowania.