• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia z jadalnią w bloku

Łączenie pomieszczeń to dobry sposób na uzyskanie efektu przestrzenności w niewielkim nawet mieszkaniu, dlatego jeśli tylko układ pomieszczeń na to pozwala, warto przemyśleć połączenie kuchni z sąsiadującym obok pokojem, a nawet podczas remontu generalnego przenieść ją w inne miejsce. Stworzenie wspólnej, komfortowej strefy rodzinnej, która stanie się centrum życia wszystkich domowników może okazać się naprawdę wspaniałym pomysłem.

Nowoczesne meble kuchenne i...

Nowoczesne meble kuchenne i jadalniane w blokowym mieszkaniu

Nowoczesne meble kuchenne i...

Nowoczesne meble kuchenne i jadalniane w blokowym mieszkaniu

 

Kuchnia z jadalnią w bloku – scheda po PRL

Typowe mieszkania z wielkiej płyty rzadko oferują duże możliwości przebudowy. Klasycznym układem pomieszczeń z blokowisk lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia była odrębna kuchnia sąsiadująca z niewielkim, pokoikiem o powierzchni najwyżej 12m2, a do tego salon i jeden czy dwa pokoje na ogół po przeciwległej stronie mieszkania. Żyjąc w takim lokum przez długie lata i zmagając się niekiedy z jego ciasnotą, kiedy nasza rodzina modelowa 2+2 ledwo mieściła się w zbyt małym często mieszkanku, nierzadko po wyprowadzce dorosłych dzieci konstatujemy, że nagle w ciasnym dotąd domu jest dużo niewykorzystanego miejsca, a pomieszczenia stoją puste. Jeśli więc nasza kuchnia sąsiaduje z pokojem, który przeznaczyć możemy na jadalnię, i jednocześnie ścianka działowa pomiędzy nimi pozwala na wyburzenie, zastanówmy się na urządzenie w miejscu pokoiku klasyczną jadalnię z pełnowymiarowym stołem i kredensem czy regałem, w którym wreszcie uda się nam wyeksponować porcelanowy serwis po babci czy kolekcję zbieranych przez 40 lat filiżanek. Zanim przystąpimy do robót, ważne jest, żeby uzyskać zgodę zarządcy budynku, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym i innymi obowiązującymi przepisami, w budynkach wielorodzinnych nie wolno dokonywać żadnych zmian w układzie pomieszczeń bez zgody administracji. Jeśli jednak takową uzyskaliśmy, niewielkim nakładem pracy i kosztem możemy zyskać komfortową przestrzeń dużej kuchni z jadalnią, która przy powiększającej się rodzinie naszych dzieci z pewnością stanie się centrum świątecznych wspólnych spotkań czy niedzielnych obiadów, a w powszednie dni może okaże się nieoceniona w realizacji nowego hobby.

Stylowe i funkcjonalne meble w...

Stylowe i funkcjonalne meble w kuchni połączonej z jadalnią w bloku mieszkalnym

Stylowe i funkcjonalne meble w...

Stylowe i funkcjonalne meble w kuchni połączonej z jadalnią w bloku mieszkalnym

 

Kuchnia z jadalnią i salonem w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

Współczesne bloki budowane są w taki sposób, że często możemy już na etapie zakupu mieszkania wybrać wariant pozwalający nam na połączenie kuchni z salonem oraz wydzielenie miejsca, w którym z powodzeniem zmieści się stół jadalniany. Poprawek zresztą często dokonać można na etapie projektu i nie są one dodatkowo płatne, a architekt doradzi nam, jak rozplanować ustawienie poszczególnych mebli i dobrać ich wymiary, żeby pomieszczenie stanowiło funkcjonalną i przestrzenną całość. Co jednak, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego? Przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić musimy, co jest naszym priorytetem i wybrać takie mieszkanie, które spełni nasze założenia. Nie oznacza to wcale, że chcąc posiadać pokój z aneksem kuchennym i miejscem na pełnowymiarowy stół jadalniany, odrzucić musimy oferty z osobną kuchnią. Również im warto się przyjrzeć, ponieważ czasami nawet przy niewielkim budżecie, uda się połączyć sąsiadujące ze sobą pomieszczenia i stworzyć komfortową strefę dzienną dla całej rodziny. Okazuje się więc, że kuchnia z salonem i jadalnią w bloku to wariant możliwy do zrealizowania nawet przy małym metrażu, jednak pod warunkiem, że układ pomieszczeń jest sprzyjający.

Nowoczesne meble w kuchni...

Nowoczesne meble w kuchni połączonej z jadalnią w bloku mieszkalnym

Nowoczesne meble w kuchni...

Nowoczesne meble w kuchni połączonej z jadalnią w bloku mieszkalnym

 

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim, czyli jak urządzić połączone pomieszczenia?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy remont mieszkania z rynku wtórnego, adaptujemy nasze własne, czy aranżujemy nowe, powinniśmy przede wszystkim zadbać o spójność stylistyczną aneksu kuchennego połączonego z jadalnią czy salonem, z pozostałą częścią mieszkania. Kluczowe znaczenie przy decyzji o designie ma oczywiście wielkość pomieszczeń. Jeśli naszą kuchnię, salon i jadalnię w jednym pomieścić musimy na 20 m2, meble powinny być proste i funkcjonalne. Nie urządzajmy takiego pomieszczenia monumentalnymi sofami i kuchenną zabudową w stylu wiktoriańskim, ponieważ całość będzie sprawiać przytłaczające wrażenie, a nawet piękne detale staną się niewidoczne. Postawmy na funkcjonalną prostotę stylu skandynawskiego, industrialny minimalizm lub tradycyjne w wyrazie, lecz kompaktowe umeblowanie klasyczne. Takie podejście sprawi, że w wizualnie przestrzennej strefie dziennej wszyscy domownicy chętnie będą spędzać wspólny czas.

Nowoczesne meble kuchenne w...

Nowoczesne meble kuchenne w blokowym mieszkaniu z otwartą przestrzenią jadalnią

Nowoczesne meble kuchenne w...

Nowoczesne meble kuchenne w blokowym mieszkaniu z otwartą przestrzenią jadalnią