• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak serwować wino?

  1. Nawet najlepsze i najdroższe wino nie będzie dobrze smakować, jeśli jego podaniu nie nadasz odpowiedniej oprawy. Nie chodzi tu tylko o temperaturę, w którym należy je serwować, ale także o akcesoria do tego przeznaczone. Jak podawać wino w dobrym smaku? Kilka wskazówek poniżej.
  2. W świecie win funkcjonują dwie szkoły związane z podawaniem go do posiłków. Pierwsza z nich uczy, że wino powinno wyraźnie kontrastować z serwowaną potrawą. Jeśli więc podajesz ciężkie, aromatyczne danie, zaserwuj do niego lekkie wino, jeżeli zaś wino jest gęste i soczyste, należy je podać w towarzystwie lekkiego, delikatnego posiłku. Dzięki temu podczas jedzenia będziesz mógł poczuć zarówno potrawę, jak i wino, jeden element nie zagłuszy drugiego. Druga szkoła głosi natomiast, że wino musi idealnie harmonizować z podawanym posiłkiem. Do ciężkiego dania powinno podawać się zatem równie ciężkie wino, a do lekkiego - delikatne.   Kieliszki   Każde wino, niezależnie od gatunku czy rocznika, powinno być podawane w przezroczystych kieliszkach wykonanych z białego szkła, najlepiej gładkiego. Kieliszek nie może być zbyt mały, wino potrzebuje bowiem odrobiny miejsca do uwolnienia swoich aromatów. Pewnie niejeden raz zaobserwowałeś jak koneser tego trunku przed napiciem się, kręci kieliszkiem, przez co napowietrza jego zawartość. Podczas tej czynności wydobywają się wspomniane aromaty. Warto kupić trzy zestawy kieliszków: do wina białego, czerwonego oraz szampana. Nie chcesz popełnić faux pas podczas przyjęcia czy romantycznej kolacji? W takim razie zapamiętaj, że wino białe nalewa się do połowy, czerwone natomiast do 1/3 wysokości czaszy.     Jak dobierać wino do potraw?
  3. Napowietrzanie

Nawet najlepsze i najdroższe wino nie będzie dobrze smakować, jeśli jego podaniu nie nadasz odpowiedniej oprawy. Nie chodzi tu tylko o temperaturę, w którym należy je serwować, ale także o akcesoria do tego przeznaczone. Jak podawać wino w dobrym smaku? Kilka wskazówek poniżej.

Temperatura

Nieodpowiednia temperatura podania może zniszczyć smak każdego wina. Będzie ona zależeć od tego, czy podajesz wino białe, czerwone czy różowe. Wina białe oraz różowe powinny być bezwzględnie serwowane wprost z lodówki. Wino czerwone podaje się natomiast w temperaturze pokojowej. To ostatnie można delikatnie schłodzić na ok. kwadrans przed podaniem. Dzięki temu stanie się ono delikatnie orzeźwiające, nie będzie "ciężkie". Generalnie zawsze należy stosować zasadę, że lepiej podać wino zbyt zimne niż zbyt ciepłe. Istnieje jeszcze jedna zasada związana z serwowaniem wina, mianowicie roczniki młodsze podaje się chłodniejsze, natomiast starsze - cieplejsze.

Kelner przy poręcznej małej...

Kelner przy poręcznej małej stołowej tacy serwującej butelkę wina

Kelner przy poręcznej małej...

Kelner przy poręcznej małej stołowej tacy serwującej butelkę wina

 

W świecie win funkcjonują dwie szkoły związane z podawaniem go do posiłków. Pierwsza z nich uczy, że wino powinno wyraźnie kontrastować z serwowaną potrawą. Jeśli więc podajesz ciężkie, aromatyczne danie, zaserwuj do niego lekkie wino, jeżeli zaś wino jest gęste i soczyste, należy je podać w towarzystwie lekkiego, delikatnego posiłku. Dzięki temu podczas jedzenia będziesz mógł poczuć zarówno potrawę, jak i wino, jeden element nie zagłuszy drugiego. Druga szkoła głosi natomiast, że wino musi idealnie harmonizować z podawanym posiłkiem. Do ciężkiego dania powinno podawać się zatem równie ciężkie wino, a do lekkiego - delikatne.   Kieliszki   Każde wino, niezależnie od gatunku czy rocznika, powinno być podawane w przezroczystych kieliszkach wykonanych z białego szkła, najlepiej gładkiego. Kieliszek nie może być zbyt mały, wino potrzebuje bowiem odrobiny miejsca do uwolnienia swoich aromatów. Pewnie niejeden raz zaobserwowałeś jak koneser tego trunku przed napiciem się, kręci kieliszkiem, przez co napowietrza jego zawartość. Podczas tej czynności wydobywają się wspomniane aromaty. Warto kupić trzy zestawy kieliszków: do wina białego, czerwonego oraz szampana. Nie chcesz popełnić faux pas podczas przyjęcia czy romantycznej kolacji? W takim razie zapamiętaj, że wino białe nalewa się do połowy, czerwone natomiast do 1/3 wysokości czaszy.     Jak dobierać wino do potraw?

Jak dobierać wino do potraw?

W świecie win funkcjonują dwie szkoły związane z podawaniem go do posiłków. Pierwsza z nich uczy, że wino powinno wyraźnie kontrastować z podawaną potrawą. Jeśli więc podajesz ciężkie, aromatyczne danie, zaserwuj do niego lekkie wino, jeżeli zaś wino jest gęste i soczyste, należy je podać w towarzystwie lekkiego, delikatnego posiłku. Dzięki temu podczas jedzenia będziesz mógł poczuć zarówno potrawę, jak i wino, jeden element nie zagłuszy drugiego. Druga szkoła głosi natomiast, że wino musi idealnie harmonizować z podawanym posiłkiem. Do ciężkiego dania powinno podawać się zatem równie ciężkie wino, a do lekkiego - delikatne.

Kieliszki

Każde wino, niezależnie od gatunku czy rocznika powinno być podawane w przezroczystych kieliszkach wykonanych z białego szkła, najlepiej gładkiego. Kieliszek nie może być zbyt mały, wino potrzebuje bowiem odrobiny miejsca do uwolnienia swoich aromatów. Pewnie niejeden raz zaobserwowałeś jak koneser tego trunku przed napiciem się, kręci kieliszkiem, przez co napowietrza jego zawartość. Warto kupić trzy zestawy kieliszków: do wina białego, czerwonego oraz szampana. Nie chcesz popełnić faux pas podczas przyjęcia czy romantycznej kolacji? W takim razie zapamiętaj, że wino białe nalewa się do połowy, czerwone natomiast do 1/3 wysokości czaszy.

Elegancki stół udekorowany do...

Elegancki stół udekorowany do degustacji wina

Elegancki stół udekorowany do...

Elegancki stół udekorowany do degustacji wina

 

Napowietrzanie

Niektóre gatunki win, głównie starzone wina czerwone, a także ciężkie młode wina białe, przed podaniem warto napowietrzyć. Dzięki temu wzmocnią się jego aromaty. Jak to zrobić? Najlepiej otworzyć wino na kilka godzin przed zaserwowaniem lub przelać je do karafki.

O czym jeszcze pamiętać?

Białe wina serwuje się zawsze przed czerwonymi, gorsze przed lepszymi, młodsze przed starszymi, lżejsze przed ciężkimi, wytrawne przed słodkimi.

Serwowanie tego szlachetnego trunku nie może obejść się bez eleganckiej tacy. 

Obawiasz się, że Twoi goście mogą pomylić kieliszki? Warto zakupić specjalne znaczniki. Dzięki nim nikt nie będzie więcej miał problemu z odnalezieniem na stole swojego wina.

Wino należy zawsze nalewać z prawej strony.

Butelki nie trzymaj za szyjkę, a za jej grubszą część. Nie opieraj szyjki o krawędź kieliszka.

Kieliszek należy trzymać za jego dolną część, nie za czaszę. Dzięki temu unikniesz podgrzewania go dłonią.

Zobacz także: Jak urządzić romantyczną kolację?