• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak skutecznie zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Właściciele mebli ogrodowych w sezonie wiosennym i letnim cieszą się urokami wypoczynku na świeżym powietrzu, jednakże gdy przychodzi jesień, kończy się okres sielanki i trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli, aby służyły nam również w przyszłym sezonie. Nie wystarczy jedynie zakryć mebli ogrodowych pokrowcem, ponieważ niektóre meble wymagają zaimpregnowania specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi, a jeszcze inne preparatami ochronnymi i przeniesienia do miejsca, w którym nie będą narażone na nadmierną wilgoć oraz inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Co zatem należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć meble ogrodowe i zadbać o ich dobrą kondycję w przyszłym sezonie?

osłona na meble ogrodowe...

osłona na meble ogrodowe zabezpieczająca przed warunkami zimowymi

osłona na meble ogrodowe...

osłona na meble ogrodowe zabezpieczająca przed warunkami zimowymi

 

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Przechowywanie mebli ogrodowych wykonanych z drewna w sezonie zimowym może być nieco bardziej problematyczne, ponieważ zazwyczaj są to meble o dużych gabarytach i dużej wadze. Nie każde meble drewniane będzie można przechowywać na zewnątrz, ponieważ nie są przystosowane do działania wilgoci oraz mrozu. Większość mebli drewnianych powinna być przeniesiona do ciepłego i suchego pomieszczenia, w którym spokojnie będzie mogła przeczekać niesprzyjające czasy. Meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego mogą natomiast przezimować pod wiatą lub zadaszonym tarasie dodatkowo zabezpieczone specjalistycznymi pokrowcami. Należy pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie mebli przed zimą powinno również polegać na odpowiednim wyczyszczeniu mebli, a także zaimpregnowaniu preparatami do czyszczenia drewna, co pozwoli skutecznie przedłużyć ich żywotność.

Zabezpieczone pokrowcem meble...

Zabezpieczone pokrowcem meble ogrodowe na zimę

zabezpieczone meble ogrodowe na...

zabezpieczone meble ogrodowe na zimę

Technorattan zimą, jak o niego zadbać?

Dużą popularnością cieszą się meble wykonane z technorattanu, jednakże czy wiemy jak o nie odpowiednio zadbać po zakończeniu sezonu? Meble rattanowe wykonane są z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, dlatego charakteryzują się lekkością, co umożliwia ich szybki i prosty transport. Większość krzeseł i foteli wykonanych z technorattanu można sztaplować, a więc nakładać jedno na drugie, co znacznie minimalizuje ich powierzchnię, dzięki czemu są łatwe w przechowywaniu. W sezonie zimowym meble z technorattanu również wymagają ochrony — warto je dokładnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, a następnie po osuszeniu przenieść do bezpiecznego miejsca.

Pokrowiec na meble ogrodowe do...

Pokrowiec na meble ogrodowe do przechowywania na zimę

Pokrowiec na meble ogrodowe do...

Pokrowiec na meble ogrodowe do przechowywania na zimę

 

Dla jakich mebli nadają się pokrowce?

Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę pokrowcami wydaje się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, jednakże nie każde meble można przechowywać na zewnątrz, nawet pomimo dodatkowej ochrony. Niektóre zestawy mebli ogrodowych można przechowywać w ogrodzie podczas zimowych mrozów, jednakże trzeba im zafundować wysokogatunkowy pokrowiec, który zapewni meblom zwiększoną odporność na działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie będzie gwarantować meblom przepuszczalność powietrza. Pod pokrowcami można przechowywać meble ogrodowe metalowe lub żeliwne, natomiast meble ogrodowe aluminiowe są na tyle odporne na wilgoć i mróz, że mogą być przechowywane nawet bez pokrowca. Nie najlepszym pomysłem jest przechowywanie pod pokrowcami mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, ponieważ staną się one łamliwe i kruche.

Zabezpieczone przed zimą meble...

Zabezpieczone przed zimą meble ogrodowe

porady dotyczące zabezpieczenia...

porady dotyczące zabezpieczenia mebli ogrodowych na zimę

Jak chronić meble ogrodowe z wikliny?

Oczywiście na rynku meblowym dostępne są również meble z wikliny i rattanu, jak zająć się takimi modelami? Przede wszystkim warto pamiętać, że te surowce są materiałami naturalnymi, które są bardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku mebli z surowców naturalnych konieczne jest ich schowanie do ciepłego i suchego, a zarazem przewiewnego miejsca — zwłaszcza dotyczy to wikliny, które może się kruszyć i odbarwić pozostawiona na wilgoci. Pamiętaj, że takich mebli schowanych w pomieszczeniu lepiej niczym nie przykrywać, ponieważ może to doprowadzić do powstania pleśni czy nawet grzybów.