• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Układanie podłogi z drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne jest coraz częściej wybierane na podłogi w polskich domach. Dzieje się tak dlatego, że posiada ono wiele walorów estetycznych oraz użytkowych. Taka podłoga przykuwa wzrok dzięki niepowtarzalnym barwom i wzorom. Poza tym, a raczej przede wszystkim, jest twarda, przez co niezwykle odporna na zarysowania. Musisz jednak pamiętać o tym, że źle zamontowana może pęcznieć, wypaczać się, a nawet odbarwiać. Jak zatem odpowiednio ułożyć podłogę z drewna egzotycznego?

Krok 1 - Przygotowanie podłoża

Przed ułożeniem posadzki z drewna egzotycznego należy przygotować podkład. Musisz tu przestrzegać takich samych zasad, jakie tyczą się układania podłogi z krajowych gatunków drewna. Montaż desek podłogowych możesz rozpocząć już po zakończeniu wszystkich innych prac budowlanych oraz wykończeniowych. Pomieszczenie, w którym będziesz układał podłogę powinno być osuszone. Optymalna temperatura do kładzenia posadzki wynosi +18-23°C.

Krok 2 - Klejenie podłogi

Do podłoża możesz przyklejać zarówno małe, jak i duże elementy drewniane, mozaikę, parkiet lamelowy i dyle podłogowe (które charakteryzują się rozmiarami znacznie większymi od klepki parkietowej). Do przyklejania małych elementów oraz desek parkietowych najlepiej wykorzystać klej dyspersyjny, rozpuszczalnikowy, do dyli podłogowych natomiast klej poliuretanowo-epoksydowy lub dwuskładnikowy poliuretanowy. Trzeba też pamiętać o tym, że do tłustej odmiany drewna egzotycznego jak tek, merbau cy iroko, będzie nadawał się jedynie klej poliuretanowy dwuskładnikowy.

monteraz egzotycznej drewnianej...

monteraz egzotycznej drewnianej podłogi w salonie

monteraz egzotycznej drewnianej...

monteraz egzotycznej drewnianej podłogi w salonie

 

Krok 3 – Szlifowanie posadzki

Problemy przy szlifowaniu posadzki mogą pojawić się w przypadku wyboru wyjątkowo twardych gatunków drewna egzotycznego (np. ipe czy bambus), w których znajdują się złogi minerałów. Powodują one szybkie tępienie się materiałów ściernych oraz narzędzi przeznaczonych do szlifowania. Musisz pamiętać o tym, że w przypadku, gdy drewno posiada usłojenie styczne, nie wolno szlifować go maszyną bębnową. Dlaczego? Chodzi o to, że twardość drewna jest wtedy nierównomierna, więc co za tym idzie po wyszlifowaniu mogą powstać na jej powierzchni nierówności. Zamiast maszyny bębnowej należy użyć maszyny tarczowej, a jako pierwszy pamier ścierny o grubości 60.

Szlifowanie papierem ściernym miękkich gatunków drewna trzeba zakończyć na papierze o grubości 120, twardych natomiast – 100. Jeśli nie chcesz mieć problemów ze szlifowaniem, wybierz drewno o usłojeniu promienistym.

Krok 4 – Zabezpieczanie podłogi

Twarde drewno egzotyczne, takie jak np. badi, cumaru czy itabua, zawiera olejki eteryczne, które powodują samoistną impregnację. Co za tym idzie nie musi być ono zabezpieczane. Jeśli zrezygnujesz z jego zabezpieczenia, na powierzchni drewna z czasem pojawi się srebrnoszara powłoka. Będzie to skutkiem patynowania wierzchniej warstwy drewna.

Podłogę wykonaną z drewna egzotycznego możesz lakierować lub olejować. Nie należy jej natomiast woskować. Przy kontakcie z wodą mogę wtedy powstać nieestetyczne białe plamy. Musisz też pamiętać o tym, że przed lakierowaniem trzeba pokryć drewno specjalnym podkładem neutralizującym olejki eteryczne.

Specjalista układający deski z...

Specjalista układający deski z egzotycznego drewna na podłodze

Specjalista układający deski z...

Specjalista układający deski z egzotycznego drewna na podłodze