• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Meble wiklinowe – czy pasują do salonu?

Meble wykonane z wikliny ostatnio znów wracają do łask. Wielu z nas wykonane z tego surowca przedmioty kojarzą się głównie z wyposażeniem domków letniskowych i ogrodów. Czy sprawdzą się jednak w salonie? Jeśli tylko lubisz styl ekologiczny, kolonialny czy rustykalny, na pewno warto rozważyć zakup wiklinowych mebli lub choćby dodatków.

Na rynku meblowym znajdziesz zarówno wiklinowe fotele, krzesła, stoliki kawowe lub rtv, ławy, jak i zrobione z wikliny regały, a nawet sofy. Dzięki nowszym technikom wyplatania, obecnie produkowane meble nie trzeszczą. Są też o wiele trwalsze. Jeśli nie jesteś do nich przekonany, warto właśnie na początek kupić jeden wiklinowy produkt. Może to być np. wiklinowy fotel bujany. Jeśli będziesz z niego zadowolony, wtedy możesz rozejrzeć się za innymi wiklinowymi meblami i dodatkami.

Po postawieniu wiklinowych foteli w salonie nie musisz siedzieć bezpośrednio na nich. Na fotelach można umieścić wygodne poduchy i narzuty. Ich kolor i faktura zależeć będą od Twojego gustu. Można zdecydować się na naturalną barwę lnu, motywy kwiatowe czy etniczne. Skoro jesteśmy już przy kolorach, warto zaznaczyć, że nie musisz kupować mebli w naturalnej barwie wikliny. Kupisz też wiklinowe produkty, które są specjalnie barwione na różne kolory.

Meble wiklinowe – czy pasują do salonu?

Meble wiklinowe – czy pasują do salonu?

 

Meble zrobione z wikliny są bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo je przesuwać z miejsca na miejsce. Czyszczenie mebli wiklinowych również nie powinno przysporzyć większych problemów. Wystarczy miękka szmatka i letnia woda z mydłem. Zamiast tego ostatniego można użyć również jakiegoś delikatnego detergentu. Jeśli wolisz pozostać jedynie przy wiklinowych akcentach w Twoim salonie, możesz rozważyć zakup wiklinowego kosza, który będzie pełnić jednocześnie rolę miejsca do siedzenia. Popularne są również wykonane z tego surowca kufry, kwietniki czy ozdoby do umieszczenia na stole.

Niestety, wiklina wiklinie nierówna. Warto tego typu meble zakupić u sprawdzonego producenta lub dystrybutora. Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na grubość i rodzaj splotu. Przedmioty wykonane z grubej wikliny i starannie plecione trzymają się przez wiele lat. Aby przedłużyć ich żywotność, tuż po zakupie można pomalować je tzw. caponem, a potem pokryć lakierem do drewna. Łatwiej je potem myć, a dzięki caponowi meble nie rozchodzą się i nie łamią, co niestety może się po jakimś czasie wydarzyć, szczególnie, jeśli sploty nie były dostatecznie staranne.

Co zrobić, jeśli takie meble po jakimś czasie się znudzą? To proste, wystarczy przetransportować je np. na działkę, do domku letniskowego, a gdy mieszkasz w domu i posiadasz ogród, mogą pełnić rolę mebli ogrodowych.

Zobacz także: Wygodny fotel bujany - dlaczego warto go mieć?