• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja domowego biura - o czym pamiętać?

Każdy z nas ma inną wizję domowego biura. Istnieje tyle pomysłów na nie, że może to niejedną osobę przyprawić o zawrót głowy. Ale stworzenie idealnego miejsca pracy w domu jest naprawdę możliwe. Jeśli więc czujesz się przytłoczony aranżowaniem domowego biura, nie przejmuj się. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę wskazówek, które pomogą Ci stworzyć miejsce pracy w domu, które jest równie funkcjonalnie, jak i przyjemne w odbiorze.

 

Zaaranżuj poszczególne strefy


Wiadomym jest, że główną strefą w Twoim domowym biurze będzie to miejsce, w którym postawisz biurko. To tutaj będziesz siedzieć nad dokumentami czy projektami. Jednak to nie jedyny obszar, który powinien się w nim znaleźć.

W domowym biurze, oprócz głównego obszaru przeznaczonego do pracy, należy wydzielić też część, w której możesz swobodnie porozmawiać z klientami. Wystarczą do tego dwa fotele lub krzesła i niewielki stolik kawowy. Jeśli masz na tyle miejsca, zamiast krzeseł wybierz wygodną kanapę.

Jeśli przestrzeń tę musisz dzielić z innymi członkami rodziny, zadbaj o to, by każda z osób miała swoje własne miejsce pracy.
nowoczesne meble do domowego biura

nowoczesne meble do domowego biura

nowoczesne meble do domowego biura

nowoczesne meble do domowego biura

 

Zadbaj o dużo miejsca do przechowywania

Utrzymanie porządku w dokumentach i akcesoriach to prawdziwe wyzwanie. Jest to szczególnie trudne wówczas, gdy masz tendencję do robienia bałaganu na blacie biurka i poza nim. Musisz więc zadbać o to, by w Twoim domowym biurze znajdowały się praktyczne regały, szafki, a także organizery. Zabudowane szafki niech posłużą do przechowywania dokumentów i korespondencji. Otwarte półki to natomiast doskonałe miejsce, gdzie możesz pomieszać przydatne akcesoria z elementami wystroju wnętrza.

Postaw na neutralne kolory

Każdy chyba wie o tym, że kolory, których użyjemy przy aranżacji wnętrza, będą mieć silny wpływ na nastrój osoby przebywającej w danym pomieszczeniu. Przykładowo niebieski działa uspokajająco, pomaga też zwiększyć kreatywność, żółty dodaje pewności siebie i pobudza zdolności organizacyjne, jednak przez dłuższy czas może stać się męczący dla oczu (szczególnie, jeśli jest intensywny i soczysty).

 

W miejscu pracy najbezpieczniej jest postawić na neutralne, spokojne kolory. Mile widziane są tu zatem biele, różne odcienie beżów i brązów, kremy czy szarości. Dobrze sprawdzi się też kolor waniliowy czy grafitowy. Intensywne, żywe barwy, choć początkowo będą działały niewątpliwie pobudzająco, z czasem mogą rozpraszać uwagę. A tego w miejscu pracy trzeba unikać.

Nowoczesne meble do domowego biura

Nowoczesne meble do domowego biura

Nowoczesne meble do domowego biura

Nowoczesne meble do domowego biura

 

Indywidualne akcenty

W domowym biurze musisz nie tylko być w stanie skupić się na pracy. Ważne, by stworzyć taką przestrzeń, w której będziesz się czuć dobrze, swobodnie i przytulnie. Nie zapomnij zatem umieścić w nim kilku osobistych akcentów, za pomocą których podkreślisz swoje osobiste upodobania.

 

Jeśli lubisz odważne kolory, dobierz kilka elementów wystroju właśnie w tych barwach. Możesz też umieścić na ścianie lub biurku parę rodzinnych fotografii czy pamiątek z wakacji. Dzięki nadaniu wnętrzu indywidualnych rys, praca stanie się o wiele bardziej przyjemna. Pamiętaj tylko o tym, by nie przesadzić z ilością fotografii czy innych dodatków. Jeśli będzie ich zbyt wiele, wprowadzisz do wnętrza chaos, który utrudni Ci skupienie się na wykonywanej pracy.

Dostęp światła dziennego

Szereg badań naukowych udowadnia, że obecność naturalnego światła w miejscach pracy ma pozytywny wpływ na wydajność pracujących tam osób. Warto zwrócić na to uwagę także przy aranżacji domowego biura.

 

O ile to tylko możliwe, zaaranżuj je w ten sposób, by biurko znajdowało się w niedalekiej odległości od okna. Można nawet usytuować je tuż obok parapetu. Jeśli w określonych porach dnia rażą Cię promienie słoneczne, zakup bezinwazyjne rolety. Wprowadź do biura też inne elementy kojarzące się z tym, co znajduje się na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest umieszczenie tam kilku roślin. Ich obecność pozytywnie wpłynie na Twój nastrój.

 

Zobacz także: Domowy gabinet - jak go przytulnie urządzić?

wybór ergonomicznych mebli do...

wybór ergonomicznych mebli do domowego biura

wybór ergonomicznych mebli do...

wybór ergonomicznych mebli do domowego biura