x
WYBRANE MEBLE -20%
Użyj kodu: STYLOWE-ZAKUPY
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim?

Chcesz mieć modnie urządzony dom? Postaw na styl skandynawski. Taka aranżacja sprawdzi się zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i w niewielkich pomieszczeniach. Meble w stylu skandynawskim nie tylko prezentują się znakomicie, ale są również bardzo praktyczne. Bo to, co nas otacza, właśnie takie ma być. Jakich zasad należy się trzymać? W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu skandynawskim powinny panować spokój, naturalny klimat i harmonia. Jak to osiągnąć? 

Jasne barwy

We wnętrzach w stylu skandynawskim pierwsze skrzypce zawsze gra biel. Zestawia się ją z naturalnymi kolorami drewna, a także różnymi jasnymi szarościami, beżami, czasem błękitami czy różami. Drewniane podłogi są często bielone. Zastosowanie takich barw sprawia, że wnętrze wydaje się jaśniejsze i dużo przestronniejsze. Wydawać się może, że wybór barw nie był przypadkowy, krótkie dni i długie noce sprawiły, że mieszkańcy krajów skandynawskich zatęsknili za światłem.

 

Dodatki w intensywnych kolorach

Aby mieszkania urządzone w tym stylu nie wyglądały zbyt nudno, jasne ściany i inne elementy zestawia się z kilkoma dodatkami w kontrastowych kolorach. Z reguły są to takie barwy jak czerń, grafit oraz brąz. Bardzo oryginalnie prezentują się też dodatki np. w intensywnym kolorze niebieskim. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ich ilością. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie dodatków wykonanych z naturalnych materiałów takich jak drewno, rattan, wiklina, len czy bawełna. Mogą to być rattanowe lub wiklinowe pojemniki czy też lampiony w oknach.

 

Meble w stylu skandynawskim

Drewno to, obok bieli, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów skandynawskiej aranżacji. Dlatego też znajdziemy tu głównie meble wykonane z tego surowca. Najczęściej jest ono malowane na biało. Bardzo często zestawia się np. duży stół z surowego drewna z nowoczesnymi, białymi krzesłami wykonanymi z tworzywa, najczęściej białego, choć mogą to być także i inne kolory. Takie krzesła mogą stanąć też w kąciku biurowym.

Dwa różne nurty stylu skandynawskiego

Styl skandynawski stylowi skandynawskiemu nierówny. A wszystko dlatego, że obecnie można rozróżnić jego dwa różne nurty. Pierwszy z nich to minimalistyczny styl z industrialnymi elementami. Tutaj właśnie oprócz drewna króluje plastik i metal. Istnieje jednak też druga twarz stylu skandynawskiego, mniej chłodna, bardziej przytulna, w której występują przecierane meble w stylu shabby chic, łączone z ludowymi akcentami.

Polecamy także artykuł: Styl skandynawski - jak go ocieplić?