• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie wybrać meble do sypialni?

  1. Jakie wybrać meble do sypialni?
  2. Wygodne łóżko   Przeciętny człowiek przesypia około ⅓ swojego życia. Nie trzeba chyba więc nikogo przekonywać, że łóżko kupione do sypialni powinno być przede wszystkim wygodne. Spokojny i komfortowy wypoczynek umożliwi nam odpowiednio dobrany materac. Ale to nie wszystko. Równie ważna jest jakość wykonania stelaża oraz ramy. Istotne są także jego wymiary. Przyjmuje się, że wygodne łóżko pojedyncze powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Łoże przeznaczone dla dwójki osób musi mieć co najmniej 160 cm.   Musimy zdecydować też, z jakiego materiału kupimy łóżko. Dobrym pomysłem jest zakup mebla wykonanego z drewna, najlepiej dębowego, sosnowego lub bukowego. Na rynku dostępne są też tańsze łóżka zrobione z dobrych jakościowo płyt HDF czy MDF. Bardzo popularne, szczególnie w ostatnim czasie, stały się łóżka tapicerowane, pokryte skórą naturalną bądź sztuczną czy tkaniną. Jeśli chodzi o materac, najlepiej wybrać wysokoelastyczny, termoelastyczny lub lateksowy. Wszystkie trzy mają wiele punktów podparcia i doskonale dopasowują się do sylwetki leżącego na nich człowieka. Jak już było wspomniane, komfort naszego snu zależy też od rodzaju stelaża. Łóżko z ramą całkowicie wypełnioną płytą jest tańsze, ale będzie mniej komfortowe. O wiele lepiej wybrać stelaż - drabinkę. Tutaj bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek. Im odstępy między listewkami mniejsze, a listewek więcej - tym lepiej.   Więcej o wyborze łóżka przeczytasz w artykule Jakie łóżko wybrać do sypialni?
  3. Więcej o szafkach nocnych przeczytasz w artykule Szafki nocne - niewielkie meble z dużymi możliwościami aranżacyjnymi
  4. Więcej o komodach w artykule pt. Zalety komody
  5. Więcej o szafie przesuwnej w artykule Szafa przesuwna - z lustrem czy bez?

Sypialnia to nasz domowy azyl. Miejsce, w którym nie tylko śpimy, ale i relaksujemy się i ładujemy akumulatory na następny dzień. Każdy chyba zgodzi się, że jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To, jaki będzie w sypialni panował klimat, czy będzie sprzyjał wyciszeniu się czy wręcz przeciwnie, nie zależy tylko od koloru ścian, dodatków oraz oświetlenia, ale także od mebli, jakie wybierzemy. Ich ilość oraz gabaryty powinny oczywiście zależeć od wielkości pomieszczenia.

Wygodne łóżko   Przeciętny człowiek przesypia około ⅓ swojego życia. Nie trzeba chyba więc nikogo przekonywać, że łóżko kupione do sypialni powinno być przede wszystkim wygodne. Spokojny i komfortowy wypoczynek umożliwi nam odpowiednio dobrany materac. Ale to nie wszystko. Równie ważna jest jakość wykonania stelaża oraz ramy. Istotne są także jego wymiary. Przyjmuje się, że wygodne łóżko pojedyncze powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Łoże przeznaczone dla dwójki osób musi mieć co najmniej 160 cm.   Musimy zdecydować też, z jakiego materiału kupimy łóżko. Dobrym pomysłem jest zakup mebla wykonanego z drewna, najlepiej dębowego, sosnowego lub bukowego. Na rynku dostępne są też tańsze łóżka zrobione z dobrych jakościowo płyt HDF czy MDF. Bardzo popularne, szczególnie w ostatnim czasie, stały się łóżka tapicerowane, pokryte skórą naturalną bądź sztuczną czy tkaniną. Jeśli chodzi o materac, najlepiej wybrać wysokoelastyczny, termoelastyczny lub lateksowy. Wszystkie trzy mają wiele punktów podparcia i doskonale dopasowują się do sylwetki leżącego na nich człowieka. Jak już było wspomniane, komfort naszego snu zależy też od rodzaju stelaża. Łóżko z ramą całkowicie wypełnioną płytą jest tańsze, ale będzie mniej komfortowe. O wiele lepiej wybrać stelaż - drabinkę. Tutaj bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek. Im odstępy między listewkami mniejsze, a listewek więcej - tym lepiej.   Więcej o wyborze łóżka przeczytasz w artykule Jakie łóżko wybrać do sypialni?

A o wyborze materaca w tekście Jaki materac kupić?

Nowoczesny zestaw mebli do sypialni

Nowoczesny zestaw mebli do sypialni

Nowoczesny zestaw mebli do sypialni

Nowoczesny zestaw mebli do sypialni

 

Więcej o szafkach nocnych przeczytasz w artykule Szafki nocne - niewielkie meble z dużymi możliwościami aranżacyjnymi

Praktyczna szafka nocna

Szafki i stoliki nocne to niewielkie, często niedoceniane meble. Do dwuosobowego łóżka najlepiej wybrać dwie szafki nocne, ustawione po dwóch jego stronach. Pamiętajmy, że najwygodniej będzie nam z nich korzystać, kiedy będą one nieco wyższe od poziomu materaca. Dzięki temu łatwo będzie nam sięgać po leżącą na szafce książkę czy szklankę z wodą. Z drugiej strony - nie będzie ryzyka, że strącimy coś z jej blatu ręką lub kołdrą podczas snu.

Nasz wybór powinien zależeć od tego, do czego będzie nam szafka potrzebna. Jeżeli chcemy mieć jedynie miejsce do postawienia lampki nocnej, szklanki z wodą i położenia telefonu i okularów, wystarczy nam prosty stolik nocny, który nie ma półek ani szuflad. Inaczej będzie, gdy szafka ma pełnić więcej funkcji, mianowicie być miejscem na przechowywanie książek czy innych przedmiotów. Wtedy lepiej sprawdzi się szafka nocna z szufladami i półkami.

wybór mebli do aranżacji sypialni

wybór mebli do aranżacji sypialni

wybór mebli do aranżacji sypialni

wybór mebli do aranżacji sypialni

 

Więcej o komodach w artykule pt. Zalety komody

Przydatna komoda

W sypialni często trzymamy bieliznę, pościel, a czasem biżuterię i inne drobne rzeczy. Niezastąpionym meblem będzie w niej komoda. W odrębnych szufladach będziemy przechowywać np. podkoszulki, skarpetki, bieliznę czy pościel. Komoda może pomieścić też takie przedmioty jak książki, czasopisma czy rzeczy osobiste. Dobrej jakości komody wykonane są z różnych rodzajów drewna, najczęściej bukowego, dębowego lub sosnowego. Te ostatnie szczególnie polecane są dla alergików, posiadają bowiem właściwości antystatyczne, dzięki czemu prawie wcale nie osiada na nich kurz.

Porównanie różnych stylów mebli...

Porównanie różnych stylów mebli do sypialni

Porównanie różnych stylów mebli...

Porównanie różnych stylów mebli do sypialni

 

Więcej o szafie przesuwnej w artykule Szafa przesuwna - z lustrem czy bez?

Pojemna szafa

Jeśli nie posiadamy osobnego pomieszczenia wydzielonego na garderobę, w naszej sypialni będzie musiała stanąć też szafa. W niewielkim wnętrzu sprawdzi się mebel z drzwiami przesuwnymi. Niezależnie od tego, jaka odległość dzieli szafę od innych sprzętów, będziemy mogli komfortowo z niej korzystać. Można też zdecydować się na zabudowę aż do sufitu. Taka pojemna szafa przyda się zwłaszcza wówczas, że to właśnie w niej będzie przechowywana odzież sezonowa, okrycia wierzchnie, obuwie, torebki czy inne elementy garderoby. Jeśli nasza sypialnia nie należy do małych, z powodzeniem możemy postawić w niej szafę z drzwiami uchylnymi. W przypadku posiadania dużej, pojemnej szafy, możemy zrezygnować z komody.

Wybierając szafę do sypialni, zdecydujmy się na taką w naturalnych odcieniach drewna. Mogą to być też inne stonowane kolory, takie jak biel czy beż. Szafa w krzykliwych barwach nie jest w sypialni mile widziana. Takie kolory nie sprzyjają wieczornemu relaksowi. Dobrym pomysłem jest umieszczenie dużego lustra na drzwiach. Pamiętajmy tylko o tym, by nie znajdowało się ono naprzeciwko łóżka. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści od feng shui.

nowoczesne aranżacje sypialniane z...

nowoczesne aranżacje sypialniane z różnymi meblami

nowoczesne aranżacje sypialniane z...

nowoczesne aranżacje sypialniane z różnymi meblami