• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jaki materac kupić?

Jedni są nocnymi markami, inni rannymi ptaszkami, nie zmienia to jednak faktu, że według obliczeń naukowców przesypiamy ok. 20 lat naszego życia. Dlatego też tak bardzo ważny jest wybór materaca. Na źle dobranym nie tylko nie wyśpimy się dobrze, ale przysporzymy sobie dolegliwości związanych z kręgosłupem. Jaki zatem materac najlepiej wybrać?

Materac sprężynowy (bonellowy)

Jest to jeden z najstarszych systemów do spania, w obecnych czasach wypierany przez inne. Taki materac zbudowany jest z grubych sprężyn bonellowych, które są ze sobą połączone. Jego główną zaletą jest niewygórowana cena. Do plusów można jeszcze zaliczyć wysoką żywotność. Dobrze sprawdzi się jako zapasowy materac w pokoju gościnnym czy też do zdarzających się od czasu do czasu noclegów na działce. Nie spisujmy więc go zatem od razu na straty. Materace te cechuje też przewiewność.

Wad niestety jest tu dużo więcej. Przede wszystkim materac bonellowy ma małą elastyczność punktową, a więc kiepsko dopasowuje się do anatomicznych krzywizn naszego ciała. Jest trudny do utrzymania w czystości, nie poleca się go zatem alergikom. Na materacach bonellowych występuje zjawisko falowania. Polega ono na tym, że kiedy na materacu śpią dwie osoby i jedna z nich zmieni pozycję, w której śpi, druga wyczuje te ruchy, przez co jej sen zostanie zakłócony. Materace te są też zazwyczaj twarde.  

Materac kieszeniowy

To lepsza alternatywa od materaca bonellowego. Sprężyny są w nim umieszczone w specjalnych kieszeniach, dzięki czemu nie zakłócają nawzajem swojej pracy, nie ma też zjawiska falowania. W ten sposób osiągnięty jest tak ważny dla naszego kręgosłupa efekt punktowej elastyczności. Materac taki ugina się jedynie w punkcie nacisku oraz jego pobliżu, dlatego też zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Tak jak materace bonellowe, kieszeniowe również są przewiewne.

Jeśli chodzi o wady, to materac ten, podobnie jak i bonellowy, trudno utrzymać w czystości, nie jest zatem polecany osobom z alergią. Materace te są także w porównaniu z nimi dość drogie.

O zaletach materaca kieszeniowego więcej przeczytasz tutaj.

Porównanie różnych typów...

Porównanie różnych typów materacy na rynku

Porównanie różnych typów...

Porównanie różnych typów materacy na rynku

 

Materac lateksowy

Ten rodzaj materacy stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Na rynku można znaleźć materace wykonane z lateksu naturalnego bądź syntetycznego. W przeważającej części produkowane są one z kauczuku syntetycznego. Taki materac jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Co dla nas najistotniejsze, zapewnia dobre ułożenie kręgosłupa, ponieważ dobrze podpiera anatomiczne krzywizny naszego ciała. Jest też łatwy do utrzymania w czystości, a co za tym idzie: polecany alergikom. Kurz osadzający się na jego powierzchni nie wnika w głąb, przez co bardzo łatwo usunąć go za pomocą odkurzacza.

Do jego wad można zaliczyć fakt, że nie jest zbyt odporny na wilgoć. Jest też drogi. Nie można zapomnieć także o tym, że materac nie jest przewiewny. Im więcej syntetycznego wkładu, tym gorsza wentylacja. Warto zatem wybrać model posiadający przynajmniej 20% wkładu naturalnego.

Materac z pianki wysokoelastycznej

Alternatywą dla lateksu jest pianka wysokoelastyczna, czyli pianka poliuretanowa o lepszej sprężystości. Materac z niej wykonany idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu gwarantuje zdrowy i komfortowy sen. Dopasowanie to jest jeszcze lepsze niż w przypadku materaca lateksowego, a wszystko dlatego, że pianka wysokoelastyczna ma nieskończenie wiele punktów podparcia. Ma też jedną przewagę nad materacem lateksowym: zapewnia dobrą wentylację, co również nie powinno być dla nas bez znaczenia. Nie absorbuje także potu, jak to się dzieje w przypadku materacy bonellowych czy kieszeniowych. Wadę materace te posiadają tylko jedną i jest nią wysoka cena (nieco niższa niż lateksowych).

Porównanie różnych typów...

Porównanie różnych typów materacy w sklepie meblowym

Porównanie różnych typów...

Porównanie różnych typów materacy w sklepie meblowym

 

Materac z pianki termoelastycznej

Piankę termoelastyczną cechuje, jak sama nazwa wskazuje, termowrażliwość. Znaczy to ni mniej ni więcej, że reaguje na ciepło ludzkiego ciała. Ciepło to przenika do wnętrza materaca i w ten sposób jego powierzchnia staje się miękka. To najnowocześniejszy materac, który wprost idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn ludzkiego kręgosłupa, a co za tym idzie, zapewnia bardzo zdrowy sen. Pianka termoelastyczna odkształca się wolniej od wysokoelastycznej. Podobnie jak materace lateksowe i z pianki wysokoelastycznej, i te materace są stosunkowo drogie.

Materac futon

Wraz z modą na styl eko coraz popularniejsze robią się materace – futony. Co ciekawe ich konstrukcja oparta jest na pomyśle sprzed kilku tysięcy lat. Wykonane są one z obszytej płóciennym materiałem surowej bawełny.

Materace – futony dają dobre podparcie dla ludzkiego kręgosłupa, dzięki czemu gwarantują dobry i zdrowy sen. Poza tym dostosowują się do pory roku, zimą ogrzewają, latem – zapewniają odpowiednią wentylację. Dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą nie bez znaczenia jest fakt, że są w pełni ekologiczne. Ich zaletą jest również to, że są stosunkowo tanie. Trudno też znaleźć w nich jakieś wady. Być może z czasem staną się bardziej popularne.