• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Świeczniki - szklane, mosiężne, srebrne i drewniane

Historia świeczników jest tak długa, jak historia świec i sięga czasów rzymskich, gdzie były powszechnie stosowane. Świecznik powstał po to, aby wygodnie i bezpiecznie umieszczać na nim jedną lub wiele świec i korzystać z tego źródła światła.

Współcześnie świeczniki to przede wszystkim piękne dekoracje, podkreślające charakter wnętrza. W zależności od tego w jakim stylu zostały wykonane oraz z jakiego są materiału, można je wykorzystać w najbardziej odpowiednich aranżacjach.

Rodzaje świeczników

Kandelabry są jednymi z bardziej dekoracyjnych świeczników, najczęściej wykonanych z szlachetnych materiałów, np. z mosiądzu. Kandelabr to świecznik, który ma kilka ramion na świece.

Bogato zdobione, misternie rzeźbiony świecznik dostojnie prezentuje się na pięknym kominku lub na wytwornym, drewnianym stole.

Natomiast lichtarz to świecznik na jedną świecę. Lichtarz świetnie wygląda ustawiony sam np. na stole, jak i kilka świeczników ustawionych w grupie. Szczególnie atrakcyjnie wygląda kilka świeczników o różnej wysokości, gdy płomyki świec znajdują się na różnych poziomach.

Kinkiety miały lusterka, które odbijały światło świec i rozpraszały je po pomieszczeniach. Współcześnie są rzadziej stosowane, ale wciąż mają swoich zwolenników.

Najbardziej spektakularnymi świecznikami są żyrandole. Zawieszone w salach balowych, były ich ozdobą, blask świec migotał odbijany od setek kryształków.

Różnorodne świeczniki na...

Różnorodne świeczniki na meblowym blacie

Różnorodne świeczniki na...

Różnorodne świeczniki na meblowym blacie

 

Tradycyjne kandelabry

Kandelabry są bardzo eleganckie i pięknie prezentują się na szykownie zastawionych stołach. Wśród pięknej porcelany, błyszczących sztućców oraz smukłych kieliszków dumnie prezentują się w całej okazałości.

Jadalnia ze zdjęcia nagłówkowego to bardzo eleganckie wnętrze urządzone stylizowanymi meblami, a dodatkami są świeczniki – klasyczny kandelabr ustawiony na stole oraz dwa lichtarze zdobiące okno.

Stół prezentuje się bardzo efektownie, a świece płonące w kandelabrze, podkreślają wyjątkowy charakter uroczystości.

Podobny, bardzo elegancko zastawiony stół mamy na zdjęciu poniżej. Wśród nowoczesnej zastawy i lśniących kieliszków dumnie prezentuje się klasyczny kandelabr. Aranżacja jest szykowna i jednocześnie bardzo przytulna – idealna na świąteczny obiad z rodziną.

Różnorodne świeczniki na...

Różnorodne świeczniki na meblowym stole

Różnorodne świeczniki na...

Różnorodne świeczniki na meblowym stole

 

Szklane lichtarze

Współcześnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się świeczniki wykonane ze szkła. Przykładowa aranżacja to nowoczesne i bardzo eleganckie wnętrze, w którym wykorzystano doskonałej jakości meble i minimalną ilość dodatków. Stół nakryto bardzo szykownie, a jego ozdobą jest zestaw trzech szklanych świeczników o różnej wysokości. Nowocześnie prezentujące się szkło, połączone z tradycyjnym kształtem lichtarzy pozwoliło osiągnąć bardzo elegancki efekt, który będzie doskonale prezentował się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej stylizowanych wnętrzach.

Różne typy świeczników na...

Różne typy świeczników na meblach

Różne typy świeczników na...

Różne typy świeczników na meblach

 

Świeczniki drewniane toczone

Hitem w dekoracji wnętrz są drewniane świeczniki – toczone lub rzeźbione. Miłośnicy stylu shabby chic, doceniają urok bielonych i przecieranych świeczników, które doskonale pasują do aranżacji w tym stylu.

Kilka subtelnie rzeźbionych lichtarzy ustawionych na kominku lub komodzie, ociepli wnętrze i doda mu romantyczny klimat. To doskonała propozycja zarówno do tradycyjnie, jak i nowoczesnych wnętrz.

Różne rodzaje świeczników na...

Różne rodzaje świeczników na meblowym stole

Różne rodzaje świeczników na...

Różne rodzaje świeczników na meblowym stole